Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RAŚ chce śląskiego centrum nauki w elektrociepłowni, albo walcowni

Redakcja
arc
List otwarty w sprawie umieszczenia planowanego przez władze woj. śląskiego centrum nauki w jednym z dawnych obiektów przemysłowych przekazał w poniedziałek marszałkowi regionu Ruch Autonomii Śląska. Pod apelem podpisało się ok. 12 tys. osób.

W lipcu tego roku marszałek woj. śląskiego, który prawdopodobnie będzie realizował przedsięwzięcie, opowiedział się za umieszczeniem centrum nauki w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Podpisano wówczas list intencyjny w tej sprawie.

CZYTAJ o batalii Ruchu Autonomii Śląska o umiejscowienie centrum nauki

Na początku grudnia RAŚ, którego lider Jerzy Gorzelik jest jednym z członków zarządu województwa, zaapelował jednak, by centrum nauki powstało w którymś z wymagających rewitalizacji obiektów poprzemysłowych regionu - stuletniej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu lub jeszcze starszej walcowni cynku w katowickich Szopienicach.

RAŚ przygotował stronę internetową, na której można było poprzeć apel do marszałka w tej sprawie, członkowie stowarzyszenia zbierali też podpisy osobiście. - W rozmaitych sondach internetowych Szombierki zyskiwały największe poparcie. Ich atutem jest także to, że władze Bytomia, w przeciwieństwie do władz Katowic, wyraziły swoją wolę i gotowość zaangażowania - powiedział w poniedziałek Gorzelik.

Prof. Jarosz: Gdzie powstanie centrum nauki? Wciąż nie wiemy

Obecny przy wręczeniu petycji marszałkowi prezydent Bytomia Piotr Koj powiedział dziennikarzom, że Bytom - prócz Elektrociepłowni Szombierki - ma do zaoferowania inne atrakcyjne lokalizacje: tereny dawnej kopalni "Rozbark" oraz okolice szybu "Krystyna".

- Z uwagi na to, że potrzebny jest zrównoważony rozwój całej aglomeracji, a Bytom ma swoje potrzeby, liczę na poparcie tej inicjatywy przez pana marszałka - zaznaczył Koj. Zapewnił, że koncepcji utworzenia w Elektrociepłowni Szombierki centrum nauki życzliwy jest jej obecny właściciel, fiński koncern Fortum, który wygasza tam produkcję i - być może - byłby skłonny wnieść do takiej inwestycji np. wkład rzeczowy w postaci nieruchomości.

Marszałek Adam Matusiewicz przypomniał w poniedziałek, że do podjęcia decyzji w sprawie lokalizacji przyszłego centrum nauki jest jeszcze "bardzo dużo czasu". Powtórzył też argumenty za zlokalizowaniem takiej placówki w chorzowskim parku - potencjał do jej rozbudowy, a także dostępność komunikacyjną. - Trudno znaleźć argumentację, która podważałaby park w Chorzowie jako najlepsze miejsce dla tej inwestycji. Czas nas jednak na szczęście nie goni. Jeśli pojawią się jakieś nowe, ciekawe argumenty, chętnie to wszystko rozważymy - oświadczył.

W umieszczonym na stronie www.slaskiecentrumnauki.pl apelu przedstawiciele RAŚ napisali m.in., że powstania podobnych instytucji można spodziewać się w najbliższych latach w wielu miejscach Polski, a zatem o sukcesie śląskiej instytucji zdecyduje przede wszystkim oryginalność oferty. Tę, zdaniem Ruchu, zagwarantowałaby lokalizacja "w jednym z wymagających rewitalizacji obiektów industrialnych" - dając, przy okazji, podstawę osi programowej centrum.

Członkowie RAŚ uważają, że wprowadzenie w poprzemysłową przestrzeń nowych, atrakcyjnych funkcji dałoby rozwojowy impuls terenom okolicznym - w tym przypadku zaniedbanym dzielnicom Bytomia czy Katowic. "Argument walki ze społecznym wykluczeniem z pewnością byłby też pomocny w staraniach o środki europejskie" - zaakcentowano w tekście.

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. Architektura obiektu inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz trzy charakterystyczne 120-metrowe kominy i wieżę zegarową.

Położony na terenie nieistniejącej już Huty Metali Nieżelaznych w katowickiej dzielnicy Szopienice budynek walcowni cynku dawnej Huty Uthemanna jest jedynym z historycznych obiektów zakładu, w którym zachowała się część oryginalnego wyposażenia. Regionalni społecznicy działali na rzecz utworzenia tam Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach, jednak w ubiegłym roku miasto odmówiło przejęcia walcowni. PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty