Leczenie w szpitalu w Tychach ma przejąć samorządowa spółka

  Leczenie w szpitalu w Tychach ma przejąć samorządowa spółka

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wykonywanie części świadczeń medycznych w zagrożonym upadłością Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach ma przejąć spółka Megrez, dotąd należąca do Funduszu Górnośląskiego. Decyzję o kupnie tej spółki przez samorząd podjęli w poniedziałek śląscy radni.
  W głosowaniu podczas poniedziałkowej sesji sejmiku woj. śląskiego za uchwałą w tej sprawie zagłosowało 24 radnych, przeciwnych było trzynaścioro radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

  Jak wyjaśnił marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz, uchwała jest jednym z etapów ratowania tyskiego szpitala. - W tej formie, w jakiej jest, szpital upadłby w ciągu paru tygodni, może paru miesięcy. Mamy dziś tyle zajęć komorniczych na kontrakcie z NFZ, że nie jesteśmy już w stanie wypłacać wynagrodzeń lekarzom - powiedział Matusiewicz.


  Przypomniał, że na początku stycznia szpital zawiesił działalność oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej z powodu braku personelu. - Gdybyśmy nic nie zrobili to zawieszanie kolejnych oddziałów byłoby kwestią czasu. Jesteśmy więc zmuszeni do działań szybkich i radykalnych - dodał.

  Przyjęta w poniedziałek uchwała przewiduje zakup przez woj. śląskie stu procent udziałów mogącej prowadzić działalność medyczną spółki Megrez od Funduszu Górnośląskiego za 546 tys. zł. Spółka dotąd należała w całości do Funduszu Górnośląskiego, w którym woj. śląskie ma 93 proc. udziałów - jej głównymi polami działalności były szkolenia komercyjne i doradztwo w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Zgodnie z założeniami zarządu woj. śląskiego, Megrez ma przejąć szpital w pierwszych dniach kwietnia.

  - Moglibyśmy założyć taką spółkę, ale kwestie rejestracji w sądach są bardzo długie. Szybciej wyjdzie, jak kupimy spółkę będącą spółką-córką Funduszu Górnośląskiego. Kupujemy według wartości tego, co spółka ma na koncie - wyjaśnił marszałek.

  Następnym krokiem będzie formalna likwidacja oddziałów lecznictwa zamkniętego, aby leczenie w nich mógł rozpocząć Megrez. Rada społeczna działającego w dotychczasowej formule szpitala pozytywnie zaopiniowała już ten krok. Podczas kolejnej - marcowej - sesji sejmiku nad uchwałą w tej sprawie głosować będą radni.

  Marszałek przyznał, że to działanie nietypowe. Na razie bowiem nie jest możliwe przekształcenie szpitala w myśl nowej ustawy zdrowotnej, bo nie ma dotąd do niej rozporządzeń wykonawczych.

  - Musimy bazować na istniejącym stanie prawnym. Mamy wszystko bardzo dobrze zbadane i przekonsultowane prawnie, więc uda się na pewno. Najważniejsze, by w budynkach dzisiejszego szpitala wojewódzkiego w Tychach nadal był wieloprofilowy szpital wojewódzki, który będzie służył mieszkańcom Tychów i okolic - wskazał Matusiewicz.

  Poproszona o skomentowanie decyzji radnych dyrektor szpitala Mariola Szulc powiedziała, że trzeba zrobić wszystko, aby placówka nie zniknęła z mapy województwa. Zaznaczyła, że po przekształceniu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej nie "ma mowy o zawężaniu zakresu działalności szpitala", może jednak dojść np. do łączenia oddziałów.

  Szulc zapewniła, że pacjent nie odczuje żadnych zmian związanych z przekształceniem. - Będą dla niego absolutnie nieodczuwalne. Nie ma mowy o jakimkolwiek zawieszeniu działalności, choćby tylko na krótki czas. To będzie płynne przejście w spółkę - powiedziała dyrektor.

  Tyski szpital wojewódzki - jeden z największych w regionie - od lat boryka się z trudnościami finansowymi, a od ponad roku realizuje program naprawczy. Na dzień 22 grudnia 2011 r. miał 11,7 mln zł zajęć komorniczych. Zajęcia dotyczą m.in. roszczeń związanych z kwestią niezrealizowania porozumienia płacowego z 2008 r. Jako pierwsze do komornika o egzekucję sądowego nakazu wypłacenia zaległych wynagrodzeń zwróciły się niektóre pielęgniarki. PAP


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama