"Quasi-naukowcy wykorzystują tragedię w Sosnowcu. To...

  "Quasi-naukowcy wykorzystują tragedię w Sosnowcu. To katastrofa etyczna"

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  - Najbardziej oburzają mnie quasi-naukowcy, którzy wykorzystują sprawę Magdy z Sosnowca do promocji własnych fobii. Eksperci bez cienia wstydu łamiący intymność całej rodziny Magdy i snujący dywagacje mimo nieznajomości faktów. Katastrofa etyczna - mówi o. Maciej Zięba, filozof i publicysta, w rozmowie z Anną Ziobro.
  O. Maciej Zięba

  O. Maciej Zięba ©FOT.BARTEK SYTA

  Dlaczego tak niewiele osób staje w obronie mamy nieżyjącej Magdy?
  Wcześniej ludzie bardzo zaangażowali się w poszukiwania Madzi. Zawiedzione nadzieje często owocują agresją. Wciąż jednak mało wiemy o tej sprawie, dlatego najlepiej jest się nie domyślać za dużo. Trzeba czekać, aż psychologowie, eksperci i prokuratorzy ustalą, co się naprawdę wydarzyło.

  W mediach przeważają komentarze potępiające.
  Ktoś nazwał to słusznie katastrofą etyczną. Komentarze wypisywane w internecie i wypowiedziach w mediach są rzeczywiście przerażające. Detektyw bez licencji wyłudzający wyznania i nagrywający je po kryjomu za pieniądze tabloidu i stacji telewizyjnej, kreujących się na niezależne media - okropieństwo. A najbardziej oburzają mnie quasi-naukowcy, którzy wykorzystują tę tragedię do promocji własnych fobii.

  Wydaje się, że sporo już wiemy na temat rodziców Magdy.
  Wiemy jedynie, że mamy do czynienia z dosyć typowym młodym małżeństwem, które na skutek strasznego zbiegu okoliczności straciło dziecko. Codziennie dziesiątki dzieci wypadają z rąk swoich najbliższych i jedno z tych wydarzeń na milion może się skończyć tragicznie. Widzimy przerażoną matkę, która w szoku i śmiertelnym przerażeniu zareagowała spontanicznie, a później brnęła w kolejne kłamstwa. Trzeba jednak zrozumieć, że w ciągu ułamka sekundy zawaliło się całe jej życie. Obrzydliwie łatwo jest ją potępiać tym, którzy nie doświadczyli podobnego bólu i przerażenia.

  W ostatniej rozmowie z prof. Mikołejką najbardziej dostało się środowiskom katolickim.
  Jako były fizyk cenię precyzję racjonalnego myślenia oraz metodę naukową. Wypowiedzi profesorów Mikołejki i Środy nie spełniają jednak elementarnych wymogów naukowych, choć ich wywody są podpierane tytułami profesorskimi oraz quasi-naukowymi teoriami. Mikołejko mówi np. o winie patriarchalnego modelu rodziny, a przecież widzimy męża Katarzyny, o którym wszystko można powiedzieć, ale nie to, że jest "patriarchą". Zresztą sam profesor jednocześnie zarzuca niedojrzałość ojcu Magdzi, a wręcz nazywa go dzieckiem.

  Rodzice Magdy należeli do katolickiego ruchu Tebah. Może stąd zarzuty?
  Profesor wprost obwinia Tebah, co jest i insynuacją, i bzdurą. To żaden ruch, ale wspólnota modlitewna przy parafii w Sosnowcu, których mamy w Polsce dziesiątki tysięcy. Zresztą Katarzyna nie należała do tej wspólnoty, a zaledwie kilka razy ją odwiedziła. Za to prof. Mikołejko wypowiedział się o takich wspólnotach jako miejscach deformujących młode rodziny, zwłaszcza matki. To brednia. We wspólnocie tej ludzie po prostu raz w tygodniu razem się modlą. Z kolei prof. Środa snuje domysły na temat braku edukacji seksualnej rodziców Magdy, przypadkowej i niechcianej ciąży oraz wywieranej na nich presji przez rodzinę, przyjaciół i księży. To są wymysły podane jako wytłumaczenie śmierci Magdy. A jest to jedynie hipokryzja, wykorzystywanie ludzkiej tragedii do promowania swoich fobii. Nawiasem mówiąc, tylko przedstawiciele mojego pokolenia, do którego trzeba zaliczyć prof. Środę, mogą jeszcze wierzyć, że młodzi ludzie żyjący w dużej aglomeracji urodzeni w erze internetu nie mają dostępu do edukacji seksualnej i antykoncepcji.

  Jaką widzi Ojciec w tym rolę mediów?
  Reporterzy biegnący do męża Kasi, żeby go dopaść przed widzeniem z żoną w areszcie, zachowywali się jak hieny. Podstępne nagranie wyznań matki Magdy przez detektywa, a potem jego potępienie przez stację, która to nagranie emitowała przez cały dzień - żałosne. Eksperci bez cienia wstydu łamiący intymność całej rodziny Magdy i snujący dywagacje mimo nieznajomości faktów. Katastrofa etyczna.

  Czytaj także:
  * Mikołejko: Sprawa Magdy z Sosnowca to produkt fikcji. Grzeszy nasz system kulturowy
  * Kościół współwinny śmierci małej Madzi? Prof. Środa wyjaśnia
  * "Żądamy zwolnienia Kolendy-Zaleskiej". Internauci oburzeni zachowaniem dziennikarki TVN
  * Jasnowidz Jackowski o kulisach poszukiwań Magdy z Sosnowca. "Zdenerwowali mnie rodzice..."
  * "Tyś ją z gruzów przykryła pierzyną..." Jakie jeszcze tajemnice kryje Katarzyna W.?
  * Krzysztof Rutkowski Show. Kiedy skończy się ten brazylijski tasiemiec?

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ooo

   PPPP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   O nic Ojca NIKT NIE PROSIŁ. PO CO TA RECENZJA? OD LINCZU NIKT ICH NIE UCHRONI /ZBĘDNY TEN ARTYKUŁ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaką miarą oceniacie ludzi?

   filozof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 32

   Kopacz, która z zimna krwią kłamała w Sejmie RP w oczy rodzinom katastrofy smoleńskiej oraz wszystkim Polakom o przesiewaniu ziemi na metr, o udziale polskich lekarzy przy sekcjach, "ukarano"...rozwiń całość

   Kopacz, która z zimna krwią kłamała w Sejmie RP w oczy rodzinom katastrofy smoleńskiej oraz wszystkim Polakom o przesiewaniu ziemi na metr, o udziale polskich lekarzy przy sekcjach, "ukarano" mianowaniem na marszałka Sejmu. Drugą osobę w państwie.

   P. Katarzyna, kobieta której w nieszczęśliwym wypadku umarło dziecko, kłamała w bólu, szoku, strachu przed otoczeniem, jak widać słusznym, to chcecie ukamienować.

   To nieszczęśliwy wypadek. Tragedia. Wina - to działanie w szoku po śmierci dziecka.

   Nawet jeśli by to nie był nieszczęśliwy wypadek to ludzie nie mają prawa osądzać tej kobiety na podstawie swoich wymysłów, od tego jest prokuratura i sąd!! te wyzwiska nawoływanie do linczu, to całe przedstawienie z tabliczką i tym podobnymi gadżetami jest sprawą nienormalną w 21 wieku..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chamstwo czy argumenty

   Hanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

   To typowe dla anonimów , że nie radząc sobie z argumentami używają obrzydliwych pomówień ad personam. Do mnie przemawiają racje Renaty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powrót pijaczka w sutannie

   dobra pamięć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 36

   "Ałtorytet" od kieliszka niech lepiej zajmie się swoją kuracją i rozliczy się z pieniędzy Fundacji Solidarności, które przebimbał a nie poucza innych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądre, dobre słowa

   Renata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 32

   Oby takich tekstów było jak najwięcej! Oby siłą mądrej perswazji wyparła te wszystkie fałszywe treści nazywane "faktami", bzdurne dywagacje, podyktowane wyobraźnią hipotezy podane jako poszlaki...rozwiń całość

   Oby takich tekstów było jak najwięcej! Oby siłą mądrej perswazji wyparła te wszystkie fałszywe treści nazywane "faktami", bzdurne dywagacje, podyktowane wyobraźnią hipotezy podane jako poszlaki oparte na doświadczeniu zawodowym tudzież znajomości podstaw teoretycznych zagadnienia. Najbardziej żałosne to przypadki wygłaszania swoich wywodów przez medialne osoby piastujące wysokie stanowiska zabiegające o opinią publiczną (wg mnie ją obecnie tracą).
   Media początkowo pomogły, bardzo zagrały na ludzkich emocjach. Potrafiły to zrobić.
   Wiemy jakie obecnie panują emocje. Czy media potrafią coś zrobić, żeby one opadły? Czy ludzie odpowiedzialni za publikowanie żenujących, niesmacznych, zabobonnych informacji, zrobią coś w kierunku przywrócenia honoru młodemu człowiekowi- Bartkowi? Czy ktoś zweryfikuje niewłaściwe dane? Czy wiele „szacownych” osób wygłaszających wywody (w formie hipotez, ale uwłaczających godności) na jego temat przeprosi, czy chociaż zrobi sprostowanie?
   Dziękuję ojcu za próby sprostowania, naprowadzenia ciemnego ludu podatnego na sugestie na właściwe tory myślowe.
   Niby średniowiecze ( interesujący Bartka okres historyczny minęło), ale zachowania ciemnego, drapieżnego narodu są te same).
   Ale w średniowieczu informacje o „czarownicach” rozprzestrzeniały się tylko lokalnie.
   Domagających się „szubienicy”, „stosu” było niewielu. Obserwujących z ekscytacją „egzekucje” było niewielu. A obecnie? Mamy środki masowego przekazu… Nie przeczę, początkowo bardzo pomogły one Bartkowi rozpowszechnić informację o Madzi do szerokich rzesz ludzkich, z których ktoś, jak liczył ojciec dziewczynki pomoże w jej odnalezieniu.

   Media początkowo pomogły, bardzo zagrały na ludzkich emocjach. Potrafiły to zrobić.
   Wiemy jakie obecnie panują emocje. Czy media potrafią coś zrobić, żeby one opadły?
   Pociechą dla mnie jest, że ktoś jak ojciec myśli- myśli humanitarnie i uczy ludzi myślenia.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   humanitarne

   Sofii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 52

   Mam do Pani pytanie : wyrzucenie psa to nie humanitarne ,tak ????
   a wyrzucenie dziecka , to humanitarne
   To ,ze ktoś ma inne poglądy niż wy ,to już zalicza się do ciemnego ludu ???
   A może by...rozwiń całość

   Mam do Pani pytanie : wyrzucenie psa to nie humanitarne ,tak ????
   a wyrzucenie dziecka , to humanitarne
   To ,ze ktoś ma inne poglądy niż wy ,to już zalicza się do ciemnego ludu ???
   A może by się tak zastanowić ,dlaczego " ONA "to zrobiła .należała do grupy katolickiej , służyła do mszy św. To co spowodowało ,że dopuściła się do takiego czynu ,porzucając dziecko w gruzach . Więc co wyniosła z rodz.domu i z nauk religijnych ?????? No to dziękuję temu ojcu ,za taką naukę humanitarnego myślenia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katastrofa etyczna

   katolik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 39

   Proszę Ojca, cała władza PO z ich kolegami z Ruchu Palikota to jest katastrofa etyczna.
   Wybór wicemarszałek Sejmu z RP - Nowickiej to katastrofa etyczna. Magdalena Środa to katastrofa nie tylko...rozwiń całość

   Proszę Ojca, cała władza PO z ich kolegami z Ruchu Palikota to jest katastrofa etyczna.
   Wybór wicemarszałek Sejmu z RP - Nowickiej to katastrofa etyczna. Magdalena Środa to katastrofa nie tylko etyczna ale katastrofa egzystencjalna i estetyczna.
   Promowanie nieuctwa i głupoty w mediach, ignorancja minister PO Hall w edukacji to jest katastrofa.
   Obecne rządy z kontrkulturą to dyktatura ciemniaków a wśród nich pazerna i bez skrupułów prasa i inne media.
   Ręce opadają.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy Ziemba to QUASI filozof i PSEUDO publicysta?

   nieco prawdy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 49

   bo ze alkoholik, to sie już sam przyznał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   katolicki naganicz powinien bardziej zainteresowac się dlaczego do tego doszło w tak KATOLICKIM srod

   prawdziwy POLAK :)) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 43

   moze trzeba coś tam jednak zmienić?

   nie tylko BEZmyslnie modlic sie, ale wychowywać (na PRZYZWOITYCH ludzi, a nie tylko na oszołomionych ideologia religijna bezmózgów)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   katolicki naganicz powinien bardziej zainteresowac się dlaczego do tego doszło w tak KATOLICKIM srod

   prawdziwy POLAK :)) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 37

   moze trzeba coś tam jednak zmienić?

   nie tylko BEZmyslnie modlic sie, ale wychowywać (na PRZYZWOITYCH ludzi, a nie tylko na oszołomionych ideologia religijna bezmózgów)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katabas

   Kuźba Zenon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 36

   mnie nie przekonuje.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O co ci chodzi?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 27

   Bo nie kumam sensu twojej wypowiedzi...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama