Katowice: Podpisano umowę na budowę siedziby NOSPR...

  Katowice: Podpisano umowę na budowę siedziby NOSPR [WIZUALIZACJE]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Podpisano umowę na budowę siedziby NOSPR [WIZUALIZACJE]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©arc./mat. prasowe

  Prezydent Katowic podpisał w poniedziałek z generalnym wykonawcą umowę na wykonanie robót budowlanych nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wygląd gmachu ma nawiązywać do architektury zabytkowego katowickiego osiedla robotniczego Nikiszowiec.
  Wartość kontraktu opiewa na 235 mln zł. Umowę na budowę obiektu podpisano przy udziale minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej i dyrektorki Orkiestry Joanny Wnuk-Nazarowej.

  "To bardzo oczekiwany dzień, za nami skomplikowane procedury (...) Teraz je kończymy i rozpoczynamy etap budowy. Myślę, że jest to przełomowe wydarzenie w dziejach naszego miasta" - powiedział prezydent Katowic Piotr Uszok. Wyraził nadzieję, że budowa będzie przebiegała zgodnie z planem i 13 października 2013 r. obiekt zostanie oddany do użytku.

  Joanna Wnuk-Nazarowa przypomniała, że Orkiestra długo czekała na własną siedzibę. Obecnie korzysta z sali na tysiąc miejsc w Centrum Kultury Katowice, w której akustyka pozostawia wiele do życzenia.

  "Publiczność katowicka i publiczność radiowa z wielu krajów zasługuje na to, żeby mieć +pełny obraz+ tej orkiestry, a także wielu różnych solistów i dyrygentów, którzy z nią występują" - podkreśliła. Na koniec zwróciła się do mieszkańców Krakowa, w którym się wychowała: "Wy nas nauczyliście, jak mieć marzenia, a my wam pokazujemy jak je realizować".

  Projektant obiektu Tomasz Konior mówił, że duchowym ojcem inwestycji jest pochodzący ze Śląska światowej sławy pianista Krystian Zimerman, który wyrażał swoje oczekiwania dotyczące projektu. "Mam nadzieję, że jego - i nie tylko jego - muzyka w tej sali pięknie zabrzmi" - powiedział architekt.

  Uszok zaznaczył, że gmach orkiestry to ostatnia duża inwestycja, która rozpocznie się na terenie po dawnej kopalni "Katowice", w pobliżu Spodka. Powstają tam też Międzynarodowe Centrum Kongresowe, którego wykonawcę wyłoniono w październiku ubiegłego roku, oraz nowa siedziba Muzeum Śląskiego, którego budowa rozpoczęła się w lipcu 2011.

  "Dla mnie projekty wykonywane na tym obszarze są bardzo ważne. Myślenie o tym zaczęło się kilkanaście lat temu i wreszcie widzimy efekty" - powiedziała minister Bieńkowska, która dodała, że czuje się matką chrzestną realizowanych tam inwestycji.  Bieńkowska podkreśliła, że gmach będzie nie tylko siedzibą najlepszej orkiestry symfonicznej w Polsce z salą o najlepszej w kraju akustyce, ale też znajdzie się tam miejsce na warsztaty i spotkania a dziećmi. Wyraziła przekonanie, że obiekt będzie "żyjącym miejscem dla śląskiej muzyki, jak i żyjącym pomnikiem śląskiej architektury". Wygląd gmachu ma nawiązywać do śląskiej architektury. Inspiracją jest zabytkowe katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec.

  Najważniejsze - zaznaczyła Bieńkowska - by powstające w tej części miasta budynki udało się ożywić. Ten teren będzie wkrótce pięknie, ważne też, by jeszcze żył pięknie, co jest zadaniem lokalnych władz - mówiła.

  Grzegorz Chudzik, członek zarządu firmy Warbud - lidera konsorcjum, które zbuduje siedzibę NOSPR przyznał, że ma tremę, bo to pierwsza duża inwestycja realizowana przez tę firmę na Śląsku. "Postaramy się udowodnić, ze to był dobry wybór i z sukcesem zrealizować ten wspaniały projekt" - obiecał.

  Nowy obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie się składał z trzech budynków. Najważniejszym wnętrzem będzie sala koncertowa na ponad 1800 miejsc. Została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić jak najlepsze warunki akustyczne dla wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki klasycznej.

  Sala zostanie wykonana z drewna brzozowego. Znajdzie się w niej estrada o powierzchni 250 m kw. Sala będzie wyposażona w wielosegmentowy ruchomy plafon nad sceną i ruchome wrota do tzw. komór wybrzmiewania za słuchaczami na balkonach. Pozwoli to na dostosowanie akustyki do różnych form muzycznych.

  Wokół sali zaprojektowano pięciokondygnacyjny budynek z foyer i atrium, restauracja, sklep z wydawnictwami muzycznymi, sala zabaw muzycznych dla dzieci oraz klub jazzowy. Pod ziemią znajdzie się parking na 112 samochodów. Przed gmachem powstanie plac z fontanną. Będą tam też organizowane imprezy plenerowe, a zieleń drzew i trawników ma sprzyjać wypoczynkowi.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak wlasnie polska tuba z realizacja

   nic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 63

   w sercu Slaska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzyczny Śląsk na to zasłużył!!!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 75

   „…trzeba być tym, kim się naprawdę jest, a potem robić to, co się ma robić, aby mieć to, co się chce…”-ten cytat to nie z K R A K O W A!
   Ale nie ważne cytaty - ważne,że ten...rozwiń całość

   „…trzeba być tym, kim się naprawdę jest, a potem robić to, co się ma robić, aby mieć to, co się chce…”-ten cytat to nie z K R A K O W A!
   Ale nie ważne cytaty - ważne,że ten obiekt, dla tak rozmiłowanej w muzyce aglomeracji powstaje. Gratulacje dla wszystkich, którzy się do budowy tego obiektu przyczynili.
   PS:Tym razem extra punkty dla Pana Prezydenta KATOWIC. zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   fajnie

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 76

   czekam z niecierpliwością na ten budynek

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama