ALARM SMOGOWY w województwie śląskim

  ALARM SMOGOWY w województwie śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ALARM SMOGOWY w województwie śląskim

  ©arc DZ

  Bardzo wysokie stężenie pyłu w powietrzu utrzymuje się od kilku dni w woj. śląskim. W niedzielę w Wodzisławiu Śląskim dobowe normy zostały przekroczone o blisko 1500 proc. Służby ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
  ALARM SMOGOWY w województwie śląskim

  ©arc DZ

  Według wtorkowych informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w poniedziałek dopuszczalne normy stężenia pyłu przekroczone zostały: w Wodzisławiu o 1458 proc., Zabrzu o 1128 proc., Rybniku o 992 proc., Sosnowcu o 906 proc., Katowicach o 866 proc., Tychach o 516 proc., Bielsku-Białej o 434 proc., Częstochowie o 400 proc., Cieszynie o 344 proc., Dąbrowie Górniczej o 336 proc., a w Złotym Potoku w gminie Janów - o 94 proc.


  W poniedziałek odnotowano również przekroczenia m.in. dobowych norm stężenia dwutlenku siarki: w Żywcu o 54 proc., Zabrzu o 46 proc., Wodzisławiu o 30 proc., Częstochowie o 20 proc., Żorach o 17 proc., Rybniku o 14 proc. oraz Sosnowcu - o 2 proc.

  Bardzo wysokie przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłu utrzymują się szczególnie w miastach, a także w kotlinach górskich, dolinach i obniżeniach terenu. Na tych obszarach szczególnie dotkliwa jest tzw. niska emisja, będąca przede wszystkim efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach.

  Jednym z jej składników jest właśnie tzw. pył zawieszony będący mieszaniną cząstek stałych i ciekłych. Zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.

  W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinie żywieckiej dobowe stężenie pyłu zawieszonego już piątą dobę przekraczało w poniedziałek alarmowy próg 200 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, a m.in. w Zabrzu, Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach i Tychach - drugą dobę. Urząd marszałkowski woj. śląskiego ponowił tego dnia ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia niekorzystnych
  skutków zdrowotnych.

  Jak napisano w ostrzeżeniu, najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i na niewydolność krążenia (szczególnie starsi i dzieci), a także wykonujące wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Chorym - w razie nasilenia niekorzystnych objawów - specjaliści zalecają kontakt z lekarzem.

  Osoby najmocniej odczuwające skutki zanieczyszczeń powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz wysiłku fizycznego na powietrzu - zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu. Zaleca się też, by chorzy mający trudności z oddychaniem pozostawali w zamkniętych pomieszczeniach.

  Samorząd woj. śląskiego zaapelował do mieszkańców rejonów, gdzie występują najwyższe stężenia zanieczyszczeń, o ograniczenie ruchu samochodowego, rezygnację ze spacerów z dziećmi, ograniczenie spalania paliw, takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie - gdzie to możliwe - do ogrzewania pomieszczeń gazu bądź grzejników elektrycznych. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:


  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  [b]Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem w tym ze ludzie pala smieciami

   lucky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 44

   a auta i autobusy 30-letnie,przez Slask przebiega najwieksza arteria drog w europie wschodniej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy ktoś zna odpowiedź?

   sosnowiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

   niech zlikwiduja te koksiaki na przystankach w Będzinie i Sosnowcu. To jedna tragedia. Palą w nich jakimiś świństwami. Dużo dymu, smrodu... a wcale nie jest obok nich ciepło. Potem się śmierdzi....rozwiń całość

   niech zlikwiduja te koksiaki na przystankach w Będzinie i Sosnowcu. To jedna tragedia. Palą w nich jakimiś świństwami. Dużo dymu, smrodu... a wcale nie jest obok nich ciepło. Potem się śmierdzi. Pamiętam koksiaki z biednego socjalizmu. Wszystko na kartki, ale koksiaki ciepłe, niedymiące, nieśmierdzące. Dlaczego??? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Polsce ńy poradzóm produkować koksu!

   Bateryjo - Otto. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 30


   Koksu opałowego, tak primovskigo jak we Schlesien.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aglomeracja jastrzębska?

   Roberto. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 55

   Nie ma czegoś takiego jak aglomeracja rybnicko-jastrzębska. Jest tylko rybnicka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Noi co z tego.

   aptekarz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 30

   Nic nowego.
   Muły górnicze są dalej w sprzedaży.
   Stare ciężarówki i stare autobusy są po technicznych przeglądach
   i mają prawne pozwolenie na dalsze kopcenie.
   A zatem witamy w aptece.


   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama