Rzemieślnicy będą się tłumaczyć

  Rzemieślnicy będą się tłumaczyć

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej objęła nadzorem śledztwo bielskiej Prokuratury Rejonowej w sprawie wykorzystania publicznych pieniędzy, przeznaczonych na szkołę, przez Beskidzką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
  Chodzi głównie o wysokie wynagrodzenia dla czterech pracowników tej izby, rzekomo pracujących na rzecz Zespołu Szkół Rzemieślniczych. Na ich zarobki wydano ponad 1,2 mln złotych. O tej sprawie pisaliśmy w "Polsce Dzienniku Zachodnim" 25 września w artykule "Bielscy rzemieślnicy wydoili zespół szkół".

  Obecny prezes izby, o wykształceniu zawodowym, dostawał przez prawie pięć lat pensję w wysokości 15 tys.
  zł za kontrolę nad edukacją młodzieży. Był wtedy równocześnie przewodniczącym rady miejskiej i prowadził działalność gospodarczą. Należy do najmajętniejszych radnych w Bielsku. Szkoła zatrudniała też ówczesnego prezesa izby, oraz jej rzecznika prasowego i księgowego. Ujawniła to Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, kierując sprawę do prokuratury

  Aferę zgłosiło wcześniej bielskie Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu. Chciało wyjaśnić kwestię podejrzanych zarobków przewodniczącego rady Wiesława Handzlika w szkole oraz stawiało pytanie, czy rzemieślnicy mieli uprawnienia do prowadzenia szkoły. O innych nadużyciach nie miało wiedzy.

  Prokuratura Rejonowa odmówiła jednak wszczęcia postępowania w tej sprawie, odrzucono również zażalenie stowarzyszenia. Po wynikach raportu RIO zmieniła zdanie. Postępami w sprawie interesuje się również katowicka Prokuratura Apelacyjna. Będziemy informować czytelników o ustaleniach tego śledztwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama