Ruszyło lotnicze połączenie towarowe z Katowic do Chicago

  Ruszyło lotnicze połączenie towarowe z Katowic do Chicago

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Port lotniczy Katowice w Pyrzowicach uzyskał w lutym br. towarowe połączenie lotnicze z amerykańskim Chicago. To kolejne transatlantyckie połączenie cargo, po uruchomionych ponad dwa lata temu cotygodniowych lotach do Hamilton w Kanadzie.
  Połączenie zostało uruchomione przez Biuro Cargo i Poczty PLL LOT, we współpracy z kanadyjską linią lotniczą Cargojet.

  "LOT liczy na zainteresowanie rejsami do Chicago ze strony spedytorów z Austrii, Czech, Szwajcarii i Węgier. Przewoźnik ocenia, że będzie przewozić na tej trasie m.in. części do maszyn i samochodów, farmaceutyki, elektronikę i żywność" - powiedział we wtorek PAP rzecznik podkatowickiego lotniska Cezary Orzech.


  Połączenie do Hamilton nadal będzie wykonywane w weekendy, natomiast w dni powszednie (także raz w tygodniu) samolot obsłuży trasę do Hamilton i z powrotem, ale przez Chicago.

  Dotychczas na trasie Katowice-Hamilton przewieziono w sumie ok. 4,5 tys. ton frachtu.

  Nowe połączenie służy zwiększeniu powierzchni towarowej w rejsach transatlantyckich, a także poszerzeniu oferty przewoźnika - chodzi o możliwość transportu towarów, które ze względu na rozmiar, masę czy strukturę nie mogą być załadowane do samolotów pasażerskich.

  "Otwarcie nowego połączenia związane jest także z zapotrzebowaniem rynku cargo na przewozy lotnicze do USA z tej części Europy oraz zmniejszeniem oferowania powierzchni w samolotach pasażerskich w sezonie zimowym" - wyjaśnił rzecznik.

  Chicago wybrano jako miasto docelowe ze względu na ilość towarów transportowanych na tym kierunku z Polski, a także ze względu na dogodne możliwości tranzytu cargo do innych miast w USA i Ameryce Południowej.

  W ubiegłym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice odprawił ponad 12,1 tys. ton ładunków, to 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Do 2014 r. lotnisko zyska nową bazę cargo, która ma umocnić jego pozycję jako centrum lotniczego ruchu towarowego.

  Jak powiedział Orzech, ubiegłoroczny wynik potwierdził dominującą pozycję pyrzowickiego lotniska wśród polskich portów regionalnych w zakresie lotniczego cargo. "Jesteśmy też liderem na polskim rynku w zakresie obsługi dalekodystansowych czarterów cargo" - dodał.

  W minionym roku z i do Pyrzowic odprawiono 12 138 ton frachtu, z czego 7 033 ton nadano w eksporcie, a 5 104 ton w imporcie. W grudniu ubiegłego roku odprawiono o prawie 30 proc. frachtu więcej niż w tym samym czasie 2010 r.

  Ważną część połączeń cargo stanowią loty dalekodystansowe, głównie czartery. W 2011 r. lotnisko obsłużyło rejsy czarterowe cargo do Johannesburga, Buenos Aires, Tokio, Moskwy, Istambułu, Dallas i Chicago. W wielu przypadkach realizowały je wielkie Jumbo Jety. Swoje bazy w Pyrzowicach mają też światowe firmy kurierskie DHL, FedEx, UPS, TNT.

  Do 2014 r. w Katowice Airport ma powstać nowa baza cargo, zlokalizowana w południowo-wschodniej części lotniska. Obecnie trwają prace wykończeniowe nowego hangaru technicznego, który będzie oddany do użytku w lipcu br. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama