Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniej można być pilotem, niż kierowcą

B.Romanek, J. Strzelczyk
Paulina Sosnowska zdobyła licencję pilota turystycznego w wieku 17 lat
Paulina Sosnowska zdobyła licencję pilota turystycznego w wieku 17 lat fot, arc
W naszym kraju już w wieku 16 lat można uzyskać licencję pilota. Dwa lata wcześniej niż prawo jazdy. Licencja szybowcowa kosztuje ponad 2 tysiące złotych, ale licencja pilota to już wydatek ponad 20 tysięcy złotych.

Mimo to latanie staje się coraz popularniejsze wśród młodzieży. Nastoletni pilot dojeżdża na lotnisko rowerem, albo jest dowożony przez rodzica, bo nie ma jeszcze prawa jazdy.

W Aeroklubie Rybnickim szkoli się w tej chwili czterech niepełnoletnich pilotów.

- Takie są przepisy - komentuje Andrzej Tenenberg z wydziału szkolenia Aeroklubu Rybnickiego. - Pierwszy samodzielny lot można wykonać w wieku 16 lat, a po ukończeniu 17 lat można już zdać egzamin na licencję pilota turystycznego.

Z licencją lotnika turystycznego można pilotować samoloty o jednym silniku tłokowym i masie poniżej 5700 kg. Zaliczają się do nich wilgi i cessny. Taką awionetką można zabrać kilku pasażerów. Nastolatek za sterami odpowiada za nich. A może być i tak, że będzie miał na pokładzie kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu pasażerów.

- Teoretycznie pozostaje tylko jeden krok, dodatkowe szkolenie, aby pilot z licencją turystyczną mógł prowadzić mały odrzutowiec. Warunkiem podstawowym jest to, że nie może tego czynić zawodowo i pobierać za to wynagrodzenia - twierdzi Włodzimierz Skalik, szef Aeroklubu Częstochowskiego, wielokrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym.

Paulina Sosnowska z Wancerzowa koło Częstochowy dopiero w tym roku skończyła 18 lat, ale już od dwunastu miesięcy posiada licencję pilota turystycznego. - Nie mam jeszcze prawa jazdy, ale już latam - uśmiecha się Paulina. - Jak dojeżdżam na lotnisko? Czasem ktoś mnie podwozi, a czasem po prostu przyjeżdżam rowerem. Z domu na lotnisko w Rudnikach jest jakieś 12 kilometrów.

Po uzyskaniu licencji można podążyć jedną z trzech dróg: starać się o licencję pilota zawodowego, startować w zawodach samolotowych albo uprawiać ten sport rekreacyjnie. Paulina w przyszłości chciałaby zostać pilotem zawodowym. - To moje marzenie, choć wiem, że większość pilotów zawodowych to mężczyźni. Najpierw jednak muszę zdać maturę. Słyszałam, że miał powstać wydział lotniczy na Politechnice Śląskiej, muszę to sprawdzić - mówi Paulina.

Latanie szybowcem czy samolotem staje się coraz popularniejsze. W Zespole Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu powstała grupa o profilu lotniczym. Piętnastu uczniów z różnych klas będzie miało 60 godzin zajęć teoretycznych, a w wakacje wszyscy przejdą przeszkolenie na lotnisku w Rudnikach i zdobędą licencję szybowcową. W przyszłym roku ma się odbyć pierwszy nabór do klasy o profilu lotniczym. Pomysłodawcą utworzenia klasy był Tomasz Gnyp z Kochanowic, dwukrotny mistrz Słowacji w szybowcach dwuosobowych. Jego pomysł szybko podchwyciła lubliniecka szkoła i Aeroklub Częstochowski.

Dla nastolatków dostępnych jest więcej atrakcji. Przed 18. rokiem życia można się ścigać na żużlu. Do szkółki można się zapisać w wieku 14 lat, rok później można startować w zawodach juniorów, a po ukończeniu 16 lat w turniejach seniorów. Młodzieńcza fantazja i brawura czasami ma opłakane skutki. 16-letni leszczynianin Przemysław Pawlicki, uznawany za wielki talent w tym roku nabawił się groźnej kontuzji. Młody zawodnik był w stanie śpiączki farmakologicznej, a zdaniem lekarzy jego życie było poważnie zagrożone.

Bez prawa jazdy dzieciaki mogą jeździć po ulicach pojazdami o pojemności silnika do 50 centymetrów sześciennych, czterokołowcami, skuterami i motorowerami. Małolat może wypożyczyć jacht o długości kadłuba do 7,5 metra i pływać nim po jeziorze i morzu. Tylko od właściciela wypożyczalni zależy czy da mu łódkę. Niepotrzebne są patenty żeglarskie. Karta pływacka także nie jest wymagana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!