Menu Region

Bilety KZK GOP droższe. Kary za brak biletu też

Bilety KZK GOP droższe. Kary za brak biletu też

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Monika Krężel

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Bilety KZK GOP droższe. Kary za brak biletu też

(© TOMASZ HOŁOD)

Nie każdy gapowicz wie, że jeśli zostanie złapany przez kontrolera za jazdę bez biletu, a dodatkowo będzie chciał uciec, zostanie ukarany podwójnie. Czeka go kara za brak biletu, a do tego może grozić grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych.
Jeżeli ktoś wsiada do autobusu bądź tramwaju, zawiera umowę z przewoźnikiem na świadczenie usług. To oznacza, że musi mieć ważny bilet. Za jazdę na gapę płaci karę. Zmienione rok temu przepisy wprowadziły kolejne kary dla gapowiczów. Jeżeli pasażer nie ma ważnego biletu, nie chce zapłacić mandatu lub podać danych potrzebnych do jego wy-pisania, powinna czekać na
przyjazd policji.


NOWY CENNIK BILETÓW KZK GOP OD 1 KWIETNIA

- Kontroler zawsze informuje o tym pasażera - mówi Tomasz Musioł z biura prasowego KZK GOP w Katowicach. - Razem powinni czekać na przyjazd policji w autobusie lub wysiąść na przystanku. Jeżeli taka osoba chce się oddalić, kontroler ma prawo pójść za nią i poinformować policję, gdzie się znajdują. Policja to zdarzenie traktuje jako wykroczenie.

Za ucieczkę z miejsca wskazanego przez kontrolera grozi grzywna do 5 tys. złotych. - Nie możemy nadużywać swoich kompetencji, dlatego wzywamy policję - mówi Tomasz Musioł.

Główne grzechy felernej komunikacji miejskiej CZYTAJ

Ile wynosi mandat? Jeśli zapłacimy go na miejscu - w pojeździe, bezpośrednio u kontrolera - jest to 80 zł plus przewoźne (2,80 zł lub z ulgą - 1,40 zł).

Gdy nie chcemy płacić na miejscu, możemy poprosić o tzw. opłatę kredytową. Na podstawie dokumentu tożsamości kontrolujący wypisze druk. Gdy opłata zostanie dokonana do 7 dni, zapłacimy 100 zł plus przewoźne. Po tym terminie opłata wynosi już 140 zł.

Jeżeli z winy pasażera autobus zjedzie z trasy lub będzie musiał się zatrzymać, kara wynosi 280 zł. Jeśli zaś policja znajdzie przy podróżnym dokumenty, za ich nieokazanie policja wystawia mandat w wysokości 500 zł.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.