W autach zamarza nie tylko olej napędowy

  W autach zamarza nie tylko olej napędowy

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W autach zamarza nie tylko olej napędowy

  ©Marzena Bugała

  W ostatnich latach nie było zimy, żeby kierowcy nie alarmowali o zamarzającym oleju napędowym w zbiornikach paliwa. Obecna zima jest jednak rekordowa pod tym względem. I trudno to tłumaczyć niskimi temperaturami. Dlaczego i co zamarza w autach? Czytajcie dalej.
  W autach zamarza nie tylko olej napędowy

  ©Marzena Bugała

  Uszlachetniacze i dodatki do zimowego ON powinny go zabezpieczyć przed wytrącaniem się parafiny nawet do - 50 st. C. Tymczasem liczba skarg kierowanych do UOKiK przekroczyła kilkanaście tysięcy.

  - To, co obserwuję od kilku tygodni na parkingu przed warsztatem, nigdy wcześniej nie miało miejsca. Codziennie mam 3-5 aut z zapchanymi filtrami paliwa. Niektóre przywiezione na lawecie spod domu właścicieli - mówi Andrzej Kustosz, prowadzący warsztat w Bytomiu.


  Jak jeżdzić zimą i co robić, żeby paliwo nie zamarzło? CZYTAJ TUTAJ

  Podobne opinie uzyskaliśmy w warsztatach na terenie kilku innych miast naszego regionu i to w chwili, gdy ukazał się najnowszy raport Inspekcji Handlowej o jakości paliw w Polsce. Odstępstwa od norm, m.in. benzyny i oleju napędowego, stwierdzono w 3,4 proc. pobranych próbek, rok wcześniej było to 5,5 proc. Wyniki opublikowano pod koniec stycznia 2012 r.

  Najtańsze paliwo w woj. sląskim WYKAZ STACJI

  Czyżby więc wszyscy narzekający na jakość ON i Pb trafili na stacje z chrzczonym paliwem?

  Zdaniem fachowców winę za unieruchomienie auta ponoszą dystrybutorzy paliwa. Nie zmienili go w odpowiednim momencie na bardziej odporne na mrozy. W Polsce, zimą, jest sprzedawany tzw. zimowy olej napędowy, który powinien mieć temperaturę blokady filtra na poziomie minus 18 stopni Celsjusza. W czasie występowania skrajnie niskich temperatur w sieci sprzedaży pojawia się pochodzący z importu arktyczny olej napędowy o wyższych parametrach i wyższej cenie niż paliwo krajowe. Tylko jak powiedzieć polskiemu kierowcy, że ma zapłacić 6,50 zł za litr arktycznego?

  - Pozostaje jeszcze pytanie, jakim cudem w gaźniku zamarza mi benzyna? Po przejechaniu kilku kilometrów silnik dławi się, przerywa i w końcu auto staje - mówi nam Krzysztof Łopiński, właściciel cinquecento 0,7 i dodaje: - Pan Kustosz jest trzecim mechanikiem, który próbuje rozwikłać te zagadkę.

  Tak zgłosisz złe paliwo do IH i UOKiK  Jeśli masz podejrzenia, że paliwo, które zatankowałeś nie jest właściwej jakości, możesz to zgłosić do Inspekcji Handlowej. Najbliższy terenowy oddział znajduje się przy ul. Brata Alberta 4 w Katowicach,skrytka pocztowa nr 178, tel. centr.: (32) 35 68 100. Wydział Kontroli Jakości i Bezpieczeństwa Produktów tel. 32 35 68 110.

  Inspekcja pracuje codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

  Natomiast we wtorki dodatkowo inspektorzy czekają na Państwa zgłoszenia w godz. 7.30-17.00.

  Swoje wątpliwości i uwagi co do jakości paliw na konkretnych stacjach benzynowych można też zgłosić drogą elektroniczną do UOKiK. Pod adresem: http://www.uokik.gov.pl znajduje się specjalny formularz, który wystarczy wypełnić, by dotarł do rąk odpowiedniej komórki urzędu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama