Blisko 175 mln zł na aktywne zwalczanie bezrobocia w woj....

  Blisko 175 mln zł na aktywne zwalczanie bezrobocia w woj. śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Blisko 175 mln zł zasili w tym roku działania służące aktywnemu zwalczaniu bezrobocia w woj. śląskim. To ponad 11 mln zł więcej niż przed rokiem, ale nadal prawie trzykrotnie mniej niż w rekordowym 2010 r., kiedy region dostał na ten cel ponad 505 mln zł.
  "Przyznane środki gwarantują w najbliższym okresie sprawną realizację zadań realizowanych w tym zakresie przez powiatowe urzędy pracy, niemniej należy liczyć się z tym, że pieniądze szybko wyczerpią się. Widać podobną tendencję jak przed rokiem, kiedy środków nie było już w okolicach maja" - powiedziała w środę PAP Paulina Cius z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Katowicach.

  Chodzi o pieniądze na tzw.
  aktywne formy zwalczania bezrobocia, wymienione w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, m.in. szkolenia prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, staże u pracodawców (cieszące się zwykle popularnością), przygotowanie zawodowe dorosłych, prace interwencyjne, jednorazowe dotacje na podjęcie działalności gospodarczej i doradztwo w tym zakresie oraz pomoc prawną i doradztwo zawodowe, a także wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.

  Przypadające na region pieniądze mogą być zwiększone w drugiej połowie roku, po podziale tzw. rezerwy ministra pracy.

  Samorządy i urzędy pracy z woj. śląskiego dysponują w br. blisko 175 mln zł, z tego blisko 113,7 mln zł z Funduszu Pracy oraz ponad 61,2 mln zł z unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Kapitał Ludzki - to środki przeznaczone dla powiatowych urzędów pracy w regionie. Zgodnie z procedurą, wnioskują one o te pieniądze do WUP. Rozpoczęty 6 lutego br. nabór wniosków w tym zakresie trwa do 17 lutego br.

  Niezależnie od tych środków, WUP rozstrzygnął już inny konkurs - w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - wybrano grupę operatorów, którzy będą realizować projekty, które wspierają uruchamianie własnego biznesu. Na ten cel przeznaczono 30 mln zł, z tych pieniędzy będą finansowane bezzwrotne dotacje (do 40 tys. zł) dla osób, które otwierają firmy.

  Każdego roku ta forma wsparcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu; średnio o jedną dotację stara się ok. 20-30 osób. Woj. śląskie - na tę formę wsparcia osób uruchamiających własny biznes - otrzymało 166 mln zł na lata 2007-2013; pozostało jeszcze 30 mln zł. Dotychczas z wykorzystaniem tych środków działalność gospodarczą uruchomiło ponad 900 osób, a przeszło 1,3 tys. uczestniczy w projektach prowadzących do uzyskania dotacji. Dominują wśród nich kobiety.

  W obecnym rozdaniu do projektów może zakwalifikować się 546 osób, z których 453 otrzyma wsparcie finansowe. Także tym razem zainteresowanie jest olbrzymie.

  Według dotychczasowych zasad każdy (zarówno pracujący, jak i bezrobotny) może liczyć na bezzwrotne wsparcie merytoryczne (szkolenia i doradztwo, pomoc przy stworzeniu biznesplanu) i finansowe (do 40 tys. zł lub 20 tys. zł dla spółdzielni socjalnej). Możliwe jest także tzw. wsparcie pomostowe na pół roku lub rok (np. na opłacenie składek ZUS) - maksymalnie to 1386 zł, czyli równowartość minimalnego wynagrodzenia. Jeśli firma nie przetrwa na rynku co najmniej roku, trzeba zwrócić dotację.

  W 2007 r. podmioty z woj. śląskiego otrzymały na aktywne formy zwalczania bezrobocia (wraz ze środkami z rezerwy ministra) ponad 240 mln zł, w 2008 r. - ponad 299,6 mln zł, w 2009 - 387,1 mln zł, w rekordowym 2010 r. ponad 505 mln zł, a w 2011 r. wraz z rezerwą ministra ponad 180,4 mln zł. Na razie nie wiadomo, czy i jaką kwotę region otrzyma w połowie 2012 r. z rezerwy.

  W końcu grudnia ubiegłego roku w woj. śląskim było zarejestrowanych blisko 186,2 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 10,1 proc. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama