Katowice: Rusza plebiscyt na architektoniczne buble i Oscary

  Katowice: Rusza plebiscyt na architektoniczne buble i Oscary

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Rusza plebiscyt na architektoniczne buble i Oscary

  ©Marzena Bugała

  Ruszyły plebiscyty na najlepsze i najgorsze realizacje w przestrzeni publicznej. Kto zgarnie Betonową Kostkę, a kto Superjednostkę? Są już dwie pierwsze nominacje!
  Katowice: Rusza plebiscyt na architektoniczne buble i Oscary

  ©Marzena Bugała

  Betonowa Kostka, to antynagroda dla tych, którzy szpecą nasze otoczenie. Superjednostka - wręcz przeciwnie - to architektoniczny Oscar za najlepsze realizacje w przestrzeni publicznej. Oba wyróżnienia tradycyjnie wręczy w tym roku Stowarzyszenie Moje Miasto z Katowic. Betonową Kostkę przyzna po raz szósty. Superjednostkę po raz trzeci.

  Są już pierwsze nominacje. Do betonowej kostki zgłoszony został… słup wysokiego napięcia, który szpeci okolice zmodernizowanego Spodka.
  Społecznicy z SMM nazwali tą nominację "Wieżą Eiffla przy Spodku". Z kolei jako przykład dobrej architektury wskazano gmach biblioteki akademickiej CINiBA wybudowany przez Uniwersytety Śląski i Ekonomiczny.

  Zasady obu plebiscytów pozostają bez zmian. Nominacje do obu nagród można zgłaszać na adres mejlowy smm@smm.pl do 6 marca. Najlepiej ze zdjęciem i krótkim uzasadnieniem wyboru. Nominowane mogą być realizacje z całego regionu, ale ubiegłoroczne, czyli inwestycje ukończone w 2011 r. Spośród nich bubel roku i najlepszą realizację wybierze jury, które będzie obradowało 16 marca. Zasada jest taka, że nominacje oceniają ludzie niezwiązani z architekturą zawodowo, to zazwyczaj społecznicy, artyści, bywa że naukowcy.

  Zwycięzcy - architekt lub inwestor - otrzymają symbolizującą tandetę betonową kostkę, antynagrodę za kiepskie rozwiązania w architekturze i przestrzeni publicznej lub Superjednostkę - miniaturę największego bloku w regionie, czyli katowickiej Superjednostki.

  W ubiegłym roku betonową kostkę przyznano bytomskiemu samorządowi za remont budynku Centrum Kultury. Superjednostkę zgarnęła natomiast Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa za modernizację swojego super bloku, a rok wcześniej lofty w Gliwicach.

  Znacznie dłuższa jest historia Betonowej Kostki. W pierwszej edycji konkursu antynagrodę dostało kino Kosmos. W 2008 r. "triumfowała" wybudowana za 20 mln zł hala widowiskowo-sportowa w Szopienicach, która zamiast stać się wizytówką Szopienic, razi tandetnymi kolorami (bananowy żółty i jaskrawy błękit). W trzeciej edycji betonowa kostka należała się władzom WPKiW za likwidację kolejki linowej - Elki. W czwartej kostka powędrowała do Bytomia za modernizację Biblioteki Miejskiej.

  Plebiscyt Betonowa Kostka, choć z przymrużeniem oka - betonową kostkę przyznaje superbohater "Beton" - co roku wywołuje spore kontrowersje. Dwa lata temu oburzyli się wojskowi z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego za nominację ich siedziby z ul. Francuskiej. Ich zdaniem budynek WSW w trzech odcieniach rażącej zieleni znakomicie ożywia szare Katowice.

  Wcześniej pretensje miała Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa za nominację swoich bloków z Zawodzia. W pierwszej edycji oburzyli się nawet producenci betonowej kostki za to, że ich produkt jest traktowany przez SMM jako synonim tandety i grozili pozwem sądowym.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama