Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkujesz? Policz metry od okien budynku

Monika Krężel
Na to podwórko w Katowicach mieszkańcy nie mogli wjechać
Na to podwórko w Katowicach mieszkańcy nie mogli wjechać Marzena Bugała
Lokatorzy kamienicy przy ul. Mariackiej 35 mają duże zamykane podwórko, ale od pewnego czasu nie mogli na nim zaparkować samochodów. - Przepisy się nie zmieniły, a w poprzednich latach mogliśmy parkować. O co tu chodzi? Czy o odległość od okien, jaką trzeba zachować, żeby postawić pojazd? - zastanawiają się mieszkańcy.

Słynna ulica Mariacka prze-szła remont kilka lat temu. Miała stać się eleganckim deptakiem z pubami, kawiarniami, mnóstwem spacerowiczów. Dlatego zamontowano tu wysuwane słupki hydrauliczne. - Każdy mieszkaniec, który ma samochód, musi występować do urzędników o zezwolenie na dojazd do posesji i parkowanie na jej terenie - tłumaczą Czytelnicy. - Zezwolenia były wydawane na rok. Nam wystawiał je Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Z tym pismem trzeba się było potem udać do Straży Miejskiej, która dawała zgodę na wjazd w Mariacką, tam, gdzie jest zakaz ruchu i zakaz zatrzymywania się.

Przez ostatnie lata nie było problemów z wjazdem na tę uli-cę i parkowaniem na podwórku. Urządzenie zamontowane obok słupków hydraulicznych sczytywało numery rejestracyjne samochodu i słupki obniżały się.

MOTOFAKTY: NAJTAŃSZE PALIWO, NAJLEPSZE MARKI, PRZEPISY DLA KIEROWCÓW

- I nagle w połowie stycznia tego roku otrzymaliśmy z KZGM jedynie zgodę na dojazd na posesję. W ślad za tym Straż Miejska nie zgodziła się na wjazd na ulicę Mariacką - tłumaczą zdenerwowani lokatorzy. - Mieszkają tu starsi ludzie, samochód jest potrzebny, żeby dojechać do lekarza, do przychodni, na zakupy. Nie stać nas na to, żeby parkować na płatnym parkingu. Poza tym z naszej kamienicy nigdy nie wyszły skargi do urzędników od sąsiadów, że ktoś parkuje im pod oknami.

Zamykane podwórko przy Mariackiej 35 jest sporych rozmiarów. Bez problemu zmieści się tam 7 samochodów.
Mieszkańcy zwrócili się do KZGM z prośbą o wyjaśnienia. Na miejscu pojawiła się nawet komisja. - Usłyszeliśmy, że samochody mają stać nie tylko 7 metrów od okien budynków, ale także od innej działki - relacjonują Czytelnicy. - Tych 7 metrów od okien jest zachowane. Z dwóch stron dziedzińca jest mur i nikomu samochody tam nie przeszkadzają. Na podwórku jest betonowa kostka brukowa.

- Gdy był tu remont 5 lat temu, to czerwoną kostką wyznaczono miejsca parkingowe. Administracja obiecała jeszcze, że na murze namalowane zostaną numery rejestracyjne naszych aut, żeby każdy wiedział, gdzie ma parkować - dodają lokatorzy.
Po naszej interwencji sytuacja lokatorów diametralnie się zmieniła. - Wyjaśniliśmy sprawę ze Strażą Miejską. W piśmie - zamiast wyrażenia "dojazd do posesji" - powinno być "wjazd do posesji". Mieszkańcy zostali o tym poinformowani, nie będzie kłopotów z parkowaniem - wyjaśnia Renata Rymsza, kierownik Oddziału Eksploatacji Budynków nr 3 KZGM w Katowicach. - Oczywiście, wymóg - postawienia samochodu siedem metrów od okien - trzeba zachować. To wynika z przepisów.

Kto stosuje te ważne przepisy?

Odległość parkingów od okien budynków mieszkalnych reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z
12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicz-nych, jakim powinny odpo-wiadać budynki i ich usytuo-wanie. Jest tam określona minimalna odległość wydzielonych miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, a także od placu zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.

Odległość nie może być mniejsza niż:
- 7 m - w przypadku 4 stanowisk postojowych,
- 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk postojowych,
- 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk.

Miejsca postojowe muszą być także oddalone od granicy działki budowlanej. Odległość ta nie może być mniejsza niż:
- 3 m - w przypadku 4 stanowisk,
- 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk,
- 16 m - w przypadku większej liczby stanowisk.

Warto wiedzieć, że stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m.

Zgoda na dojazd to za mało

Krzysztof Król, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach:

Straż Miejska jest instytucją powołaną do tego, żeby kontrolować przestrzeganie przepisów.

Jeżeli mieszkaniec otrzymuje od administratora zezwolenie tylko na dojazd do posesji, to strażnicy miejscy nie mogą wydać zgody na wjazd pojazdu w strefę ograniczonego ruchu kołowego.

Gdybyśmy zezwolili na wjazd - a mieszkaniec nie miałby zgody administracji na parkowanie - to mógłby zaparkować na ulicy. W tej sytuacji osoba posiadająca zgodę na tzw. dojazd do posesji de facto posiadałaby formalną zgodę na zatrzymanie się przed swoją posesją na ulicy.

Tymczasem ulica Mariacka jest wyłączona z ruchu kołowego, jest tam zakaz ruchu oraz zakaz zatrzymywania się.
Sprawa wygląda inaczej, jeżeli mieszkaniec ma zgodę od właściciela nieruchomości na parkowanie w podwórzu posesji. Wtedy Straż Miejska wydaje zgodę na wjazd pojazdu w strefę ograniczonego ruchu kołowego.

Ze statystyki wynika, że około 50 mieszkańców ulicy Mariackiej posiada zezwolenie na wjazd na tę ulicę.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Parkujesz? Policz metry od okien budynku - Dziennik Zachodni