Katowice: Co zostanie architektonicznym bublem roku? Zgłoś...

  Katowice: Co zostanie architektonicznym bublem roku? Zgłoś nominacje!

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Co zostanie architektonicznym bublem roku? Zgłoś nominacje!

  ©arc/smm

  Betonowa Kostka, to antynagroda dla tych, którzy szpecą nasze otoczenie. Superjednostka - wręcz przeciwnie - to Oscar za najlepsze realizacje architektoniczne w przestrzeni publicznej. Oba wyróżnienia przyzna w tym roku po raz kolejny katowickie Stowarzyszenie Moje Miasto. Finał 16 marca.
  Katowice: Co zostanie architektonicznym bublem roku? Zgłoś nominacje!

  ©arc/smm

  Betonowa Kostka, to antynagroda dla tych, którzy szpecą nasze otoczenie. Superjednostka - wręcz przeciwnie - to Oscar za najlepsze realizacje architektoniczne w przestrzeni publicznej. Oba wyróżnienia przyzna w tym roku po raz kolejny katowickie Stowarzyszenie Moje Miasto. Betonową Kostkę po raz szósty, Superjednostkę po raz trzeci.

  Nominacje do obu nagród można zgłaszać do 6 marca drogą mejową na adres smm@smm.pl, najlepiej ze zdjęciem i krótkim uzasadnieniem wyboru.
  Powinny to być realizacje w przestrzeni publicznej zakończone w ubiegłym roku, mogą być z całego regionu. Dwie pierwsze już są. Architektonicznym bublem ma szansę zostać słup wysokiego napięcia, który stanął obok Spodka, a który społecznicy - ze względu na spore rozmiary budowli - nazwali "Wieżą Eiffla". Natomiast o Superjednostkę powalczy gmach biblioteki akademickiej Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego, czyli CINiBA.

  Zwycięzców obu plebiscytów wybierze 16 marca jury. Zasada jest taka, że w jego skład wchodzą ludzie niezwiązani zawodowo z architekturą. W poprzednich edycjach byli to zazwyczaj artyści, naukowcy, społecznicy.

  Jak dotąd Superjednostkę zdobyły lofty w Gliwicach i Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa za modernizację największego bloku w regionie - Superjednostki. Znacznie dłuższa jest historia Betonowej Kostki, czyli antywyróżnienia za najgorsze rozwiązania i realizacje w architekturze i urbanistyce. W pierwszej edycji konkursu "nagrodę" przyznano za modernizację dawnego budynku kina Kosmos w Katowicach. W 2008 r. "triumfowała" hala widowiskowo-sportowa w katowickich Szopienicach, która razi tandetnymi kolorami (bananowy żółty i jaskrawy błękit). W trzeciej edycji kostka należała się władzom WPKiW za likwidację kolejki linowej - Elki. Dwukrotnie bublem roku ogłoszono realizacje w Bytomiu - kostkę zdobyły dwie modernizacje Miejskiej Biblioteki i Bytomskiego Centrum Kultury.

  Plebiscyt Betonowa Kostka, choć z przymrużeniem oka - betonową kostkę przyznaje superbohater "Beton" - co roku wywołuje spore kontrowersje. W poprzednich edycjach za nominację swojej siedziby oburzyli się wojskowi z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Wcześniej pretensje miała Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa za nominację swoich bloków z Zawodzia. W pierwszej edycji oburzyli się nawet producenci betonowej kostki za to, że ich produkt jest traktowany przez SMM jako synonim tandety i grozili pozwem sądowym.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama