Strażacy jeżdżą na akcje zabytkowymi wozami [ZDJĘCIA]

  Strażacy jeżdżą na akcje zabytkowymi wozami [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strażacy jeżdżą na akcje zabytkowymi wozami [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Beata Marciniak

  Roman Banduch, wójt Herbów zamierza sprzedać dwa stare strażackie wozy bojowe. Jelcze są sprawne, mają zaledwie po 30 tysięcy kilometrów przebiegu. Jedyny mankament to ich wiek - 35 lat. Wójt liczy, że chętni na auta się znajdą, bo niektóre OSP w województwie śląskim jeżdżą jeszcze starszymi samochodami.
  Gmin nie stać na zakup nowych aut, bo kompletny wóz bojowy kosztuje ok. 700 tysięcy złotych.

  - Sprzedajemy jelcze, choć są w całkiem dobrym stanie, bo kupiliśmy dwa... 20-letnie volvo z Anglii. Pojazdy zostały specjalnie przystosowane do jazdy po polskich drogach - wyjaśnia Roman Banduch, wójt Herbów.

  W ewidencji pojazdów OSP w powiecie częstochowskim najstarszy jest 44-letni żuk używany przez jedną z częstochowskich jednostek. W OSP Janów korzystają z 41-letniego magirusa. Pojazd, który pochodzi z Niemiec doskonale się sprawdza. W tym tygodniu kilkakrotnie wyjeżdżał do akcji z powodu ataku zimy.

  - Mamy w swojej OSP dwudziestoletnie volvo, ale magirusa nie zamienilibyśmy na żaden nawet nowszy pojazd - zapewnia Janusz Solak, prezes OSP Janów. - Ten samochód jest niezastąpiony, rewelacyjnie spisuje się w terenach leśnych.

  Stare wozy strażackie. Zobacz je na filmie:


  Janów wcale nie jest odosobniony. W gminie Niegowa strażacy wciąż używają 34-letniego magirusa i żuka, które wciąż wyjeżdżają do akcji. W niektórych jednostkach OSP kupno nowych wozów strażackich jest koniecznością, bo stare odmawiają posłuszeństwa. Tak jest m.in. w Łobodnie w gminie Kłobuck, gdzie 37-letni star 244 jest wyeksploatowany, a jego remont jest nieopłacalny. Kłobuck w tym roku planuje zakup nowego wozu bojowego.

  - Wiek i stan techniczny strażackich wozów w OSP jest odzwierciedleniem stanu finansowego gmin. W bogatszych strażacy mają z reguły nowocześniejsze pojazdy. W naszej komendzie najstarsze samochody mają kilkanaście lat - mówi mł. bryg. Wojciech Wieczorkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie

  Wszystko zależy od pieniędzy, ale i podejścia władz gminnych  Rozmowa ze Zdzisławem Ucieklakiem, wiceprezesem OSP w pow. myszkowskim

  Jednostki OSP mają wiekowe wozy bojowe. Jak one się sprawdzają?
  Przechodzą okresowe badania techniczne i są sprawne. Poza tym sukcesywnie najstarsze pojazdy są zastępowane nowszymi. Wymieniana jest także karoseria.

  Stan samochodów OSP jest odzwierciedleniem stanu finansowego gmin?
  Na pewno, ale ważne są także chęci i podejście władz poszczególnych gmin. U nas w powiecie najlepiej wygląda sytuacja w gminie Żarki, a najmniej inwestują w sprzęt strażacki władze gminy Niegowa.

  Tak wygląda Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach:
  Długowieczne  Nie tylko strażackie wozy bojowe są długo eksploatowane.

  Średni wiek polskiego taboru kolejowego to około 30 lat. Młodością nie grzeszą również samoloty pasażerskie. Najlepiej wypadają Skandynawskie Linie Lotnicze SAS, których samoloty mają średnio po 12 lat oraz niemiecka Lufthansa (średnio 10 lat). W PLL LOT samoloty latają po ok. 20 lat. Później nie są jednak złomowane, a wykupują je tanie linie lotnicze lub firmy czarterowe.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama