Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Ryszard Kaczmarek będzie kierował Instytutem Badań Regionalnych

Redakcja
Prof. Ryszard Kaczmarek
Prof. Ryszard Kaczmarek arc
Historyk Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Kaczmarek będzie od marca kierował Instytutem Badań Regionalnych, który znajduje się w strukturach Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Instytut ma zająć się szeroko rozumianą tematyką śląską.

Instytut Badań Regionalnych został powołany w strukturach Biblioteki Śląskiej uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w lipcu ubiegłego roku. Radni zdecydowali wtedy, że działalność rozpocznie na początku tego roku.

Zadaniem Instytutu Badań Regionalnych, często nazywanego także przez środowisko akademickie Instytutem Śląskim (taka instytucja została zlikwidowana w 1992 roku) będzie prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską.

Jego powołania od 12 lat chcieli zwłaszcza historycy, specjalizujący się w badaniach nad historią tego regionu, którzy zabiegali o utworzenie instytucji, która zajmowałaby się m.in. badaniami nad historią Śląska, a także koordynacją badań, nad którymi aktualnie pracują różne uczelniane zespoły badawcze. Część z nich tłumaczyła, że historia Śląska wymaga nowego spojrzenia, m.in. na powstania śląskie i okres międzywojenny.

Od początku uważano, że Biblioteka Śląska, która posiada status naukowy jest dobrym miejscem do tego rodzaju przedsięwzięć. Posiada ogromne zaplecze naukowe, w tym księgozbiór zlikwidowanego Śląskiego Instytutu Naukowego, który przechowywany jest w Bibliotece Śląskiej.

Uchwałę o powołaniu prof. Ryszarda Kaczmarka na stanowisko zastępcy dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach ds. Instytutu Badań Regionalnych Zarząd Województwa Śląskiego podjął w czwartek.

Prof. Kaczmarek jest dyrektorem Instytutu Historii i kierownikiem Zakładu Archiwistyki i Historii Śląska na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Swoją nową funkcję będzie pełnił przez 5 lat - od marca tego roku do lutego 2017 r.

Powiedział, że instytut będzie się poruszał w dwóch obszarach: nauk humanistycznych i społecznych. - Jest to krok do przodu, bo pojawi się namiastka instytutu - powiedział.

Podkreślał, że funkcjonowanie instytutu jest nadal w fazie początkowej i obecnie najważniejsze jest, aby jeszcze w tym roku zbudować zespół naukowy, zintegrować środowisko, które zajmie się opracowaniem tzw. encyklopedii śląskiej. Tłumaczył, że konieczna będzie także ocena poglądów i nastrojów społecznych w województwie, oraz przygotowanie podręcznika do nauczania regionalnego.

Prof. Kaczmarek poinformował także, że istotna będzie integracja wydarzeń związanych z nauką poprzez nowy projekt - Śląskie Dni Nauki.

Zastępcę dyrektora do spraw Instytutu Badań Regionalnych powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Śląskiego. Powołanie jest poprzedzone konkursem, przeprowadzonym przez komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego, przedstawiciele Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych oraz dyrektor Biblioteki.

Instytut Śląski w Katowicach powołany został w 1934 roku przez Romana Lutmana. Reaktywowany wkrótce po wojnie, przetrwał zaledwie parę lat. Na fali odwilży 1956 roku powołany został rok później Śląski Instytut Naukowy, który działał do 1992 roku. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!