JSW: Koniec karty górnika. Związkowcy: będzie dym!

  JSW: Koniec karty górnika. Związkowcy: będzie dym!

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maj 2009 r.Związkowcy okupują siedzibę JSW, to protest po zmianach statutu JSW, która stała się jedynym pracodawcą.Zagórowski wprowadza plan oszczędnościowy,
  1/4
  przejdź do galerii

  Maj 2009 r.

  Związkowcy okupują siedzibę JSW, to protest po zmianach statutu JSW, która stała się jedynym pracodawcą.

  Zagórowski wprowadza plan oszczędnościowy, m.in. czterodniowy fedrunek. Za piątki górnicy dostają postojowe, co przekłada się na mniejsze płace. Związkowcy się oburzali, ale JSW kryzys przetrwała. ©arc.

  Młodzi górnicy - jak twierdzą związkowcy - przyjmowani od 15 lutego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie zostaną w umowach objęci słynną Kartą górnika, gwarantującą liczne przywileje branżowe. To oburza związkowców, traktujących sprawę jako zamach na żelazne prawa górników. JSW: mimo wszystko przywileje górnicze będą utrzymane.
  - Wzory umów dla nowych pracowników nie zawierają Karty górnika, pozbawiają nagród jubileuszowych i deputatu węglowego. W naszej opinii ich podpisanie oznacza, że ci ludzie dostaną mniejsze nagrody roczne. Nie ma na to zgody - mówi Piotr Szereda, wytypowany przez związkowców do rozmów z prasą na ten temat.

  Roman Brudziński, wiceprzewodniczący "Solidarności" w JSW, przypomina że wzory nowych umów o pracę przeniesiono z zapisów opracowanego przez zarząd JSW niekorzystnego projektu układu zbiorowego pracy, na przyjęcie którego nie zgadza się strona związkowa.


  ZOBACZ, co przysługuje górnikowi [LISTA PRZYWILEJÓW]

  - Nie zostawimy sprawy, będzie dym - nie kryje irytacji Andrzej Ciok, szef Solidarności w kopalni "Jas-Mos".
  Wzór umów zbada Państwowa Inspekcja Pracy na wniosek strony społecznej.

  Będzie bój w JSW o regulamin pracy

  - Prezes spółki jednostronnie twierdzi, że są one zgodne z prawem, bo podpisując z nami w czerwcu ubiegłego roku porozumienie prywatyzacyjne, miał na myśli tylko pracowników pozostających w stanie zatrudnienia. Naszym zdaniem z tej umowy wynika, że dotyczy ona zarówno obecnych pracowników, jak i tych zawierających dopiero umowy o pracę - mówi Brudziński.

  Karta górnika, wprowadzona dla branży górniczej już w 1949 roku, w nowych umowach JSW będzie zastąpiona przez tzw. dodatek stażowy.

  ZOBACZ, ile zarabiają górnicy i za co

  Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka spółki, potwierdza że w nowych umowach, zatwierdzonych przez zarząd 6 lutego, nie znalazły się jedynie zapisy dotyczące nagród jubileuszowych czy "piórnikowych" (wyprawka dla dziecka szkolnego). - Ale wszystkie inne górnicze przywileje, między innymi prawo do Barbórki, czternastej pensji i premii, się tam znalazły. Jedno jest pewne - naszym zdaniem, młodzi górnicy nie stracą na tej umowie finansowo. Nowa umowa jest prostsza i będzie obowiązywała we wszystkich zakładach firmy - wyjaśnia Jabłońska-Bajer.

  Ostateczny kształt umowy trafi do zakładów spółki na początku przyszłego tygodnia.

  Brudziński komentuje sprawę "stażowego" bardzo jasno: - Za najmniejsze przewinienia i pod byle pretekstem "stażowe" będzie można obniżać - uważa Brudziński.

  A co z deputatem węglowym? Z naszych informacji wynika, że ten przywilej będzie zachowany.

  Związkowcy grożą, że gdy ich żądania nie zostaną spełnione i umowy nie wrócą do pierwotnego kształtu, wejdą z zarządem w spór zbiorowy. Co na to JSW? Zarząd nie obawia się, że z powodu nowej umowy nagle zabraknie rąk do pracy. Obecnie w działach kadr czeka kilkanaście tysięcy podań o pracę, a kolejne napływają. - Średnia płaca w spółce wynosi 7,5 tysiąca złotych. W tym roku uzupełnimy zatrudnienie o 973 osoby - wyjaśnia Jabłońska-Bajer.

  AKTUALIZACJA GODZ. 12.30
  Przywileje górnicze, zawarte w tzw. Karcie Górnika, będą obejmować także nowych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zatrudnianych według nowych wzorów umów o pracę - podali w piątek przedstawiciele spółki.

  - W nowych umowach nie używamy co prawda nazwy Karta Górnika, ale zawarte w niej przywileje górnicze zostały utrzymane: górnicy zachowują prawo do czternastki, Barbórki i deputatu węglowego - poinformowała w piątek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

  Dodała, że inne przywileje zostały zrekompensowane nowym pracownikom w stawce płacy zasadniczej lub będą włączone do funduszu socjalnego, jak np. dodatek na pomoce szkolne.

  - Znika jedynie świadczenie z tytułu jubileuszu. Zasady wynagradzania stają się natomiast bardziej przejrzyste i jednolite we wszystkich kopalniach - powiedziała rzeczniczka.

  Zarząd JSW zamierza wprowadzić nowe umowy dla przyjmowanych pracowników ze względu na przedłużające się rozmowy ze stroną społeczną nad ujednoliconym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

  - Będą one obowiązywały do czasu wprowadzenia nowego układu. Mają na celu stopniowe ujednolicenie zasad wynagradzania w całej spółce - dodała Jabłońska-Bajer.


  Rząd chce mniejszych przywilejów  Górnicy, policjanci, żołnierze - przedstawiciele tych branż muszą się liczyć w najbliższych miesiącach z utratą przywilejów emerytalnych.

  To ostatnie branże, które mogą liczyć na wcześniejsze emerytury. Szczegóły zmian są obecnie dopracowywane przez rząd. Jedna z propozycji mówi, że po 25 latach na emerytury będą mogli przechodzić jedynie górnicy pracujący pod ziemią. Mówi się też o likwidacji pomniejszych uprawnień, m.in. dodatków mieszkaniowych, mundurowych (policja), dopłat do wczasów i kolonii (górnictwo, wojsko oraz policja). Rząd na razie nie przedstawił konkretnego terminu wprowadzenia tych zmian, skupiając się na dyskusji dotyczącej ustalenia granicy wieku przechodzenia na emeryturę.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (46)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i dobrze

   młoda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   ja tam sie cieszę ze chcą likwidacji karty górnika ale ci co pod ziemią to niech dsostana bo to ciężka praca a biorą tym ściemniacza co są górnikami a nie pracuja pod ziemia tylko ściema i od 6 do...rozwiń całość

   ja tam sie cieszę ze chcą likwidacji karty górnika ale ci co pod ziemią to niech dsostana bo to ciężka praca a biorą tym ściemniacza co są górnikami a nie pracuja pod ziemia tylko ściema i od 6 do 14 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przywileje górnicze

   górnik z tamtych lat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 53

   dość tego nie ma dla uczciwych ludzi przywilejow to dlaczego dla szantażystów są a związki boją sie o swoje posadki i udają że dbają o was wierzcie że większość spoleczeństwa ma już dość waszego...rozwiń całość

   dość tego nie ma dla uczciwych ludzi przywilejow to dlaczego dla szantażystów są a związki boją sie o swoje posadki i udają że dbają o was wierzcie że większość spoleczeństwa ma już dość waszego nadczłowieczeństwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cóż ty tympy dupku łobrozosz wszyskich innych co niy fedrujom wonglo !

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 27

   Samiście ongiś chcieli tego kapitalizmu a teraz dali ta posrano żić byście chcieli miec w socjaliźmie.Wiyc tympy dupku,że w kapitaliźmie dopoki niy sprzedosz tego wykopanego wonglo to niy mosz po...rozwiń całość

   Samiście ongiś chcieli tego kapitalizmu a teraz dali ta posrano żić byście chcieli miec w socjaliźmie.Wiyc tympy dupku,że w kapitaliźmie dopoki niy sprzedosz tego wykopanego wonglo to niy mosz po co iść do kasy po wyplata.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dotyczy to tego dupka szelowego co sie szkryjlo że jest Hanysym.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   Łon nom bydzie tumaczył co to jest stal.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przywileje

   katarzyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 51

   jestem za tym,aby gornicy byli traktowani ja zwykli pracownicy.jezeli najnizsze uposazenie w polsce wynosi 1.500 zloty brutto.proponuje 2000 dla gornika,oraz zostawi im te 3 tony wegla.relikt...rozwiń całość

   jestem za tym,aby gornicy byli traktowani ja zwykli pracownicy.jezeli najnizsze uposazenie w polsce wynosi 1.500 zloty brutto.proponuje 2000 dla gornika,oraz zostawi im te 3 tony wegla.relikt gierka sie skonczyl.postawic gornikom warunek,przyjmujesz oferte pracy,lub do widzenia.na jego miejsce czekaja inni.dosc przywilejow.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żona górnika

   lusii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ty się zastanów co ty mówisz idiotko jedna, nie narażaj się górnikom. Tak jak oni zapierdzielają i narażają swoje życie to inny ma na noc. Mój mąż miał już 2-wa ciężkie wypadki i ledwo uszedł z...rozwiń całość

   ty się zastanów co ty mówisz idiotko jedna, nie narażaj się górnikom. Tak jak oni zapierdzielają i narażają swoje życie to inny ma na noc. Mój mąż miał już 2-wa ciężkie wypadki i ledwo uszedł z życiem. Mamy 3-ke dzieci w wieku szkolnym, ciekawe co byś zrobiła jak by to ciebie spotkało i żyła w nie pewności
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty se Kaśka tak możesz z chopym godać

   hajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 29

   Weź se Kasśka nudelkula i rob na niedziela nudle. a jak niy to wibrator przi sobocie po robocie . Sieć cicho, łoglondej sie by cie z tym wibratorym nie przifilowali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co wy rostomajte cepy chcecie łod tych górników!!!

   Stary hanys łod ksiyncia von Pless (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 36

   jak by nie te górniki to pół polski ni miało by co żryć . Byle ciul tu szkryflo a nimo pojyncio co to górnik . Choćby te chopy zarobiali po 20 tysiyncy to jest mało . Wy ciule jedyn z drugim...rozwiń całość

   jak by nie te górniki to pół polski ni miało by co żryć . Byle ciul tu szkryflo a nimo pojyncio co to górnik . Choćby te chopy zarobiali po 20 tysiyncy to jest mało . Wy ciule jedyn z drugim ryczcie na pyskach ło poprawe waszych zarobków a nie ło to by innym ująć . Ciul za ciulym tu szkryflo i nadaje na brata siostre taki łod biydy skurwisyństwo . Wiycie wy ciule co to jest stal??? stal to jest stop zelaza i wonglo . bez stali nima obecnie nic tak jak bez wonglo . nie jedyn cep pisze po huj nom wongiel jak lepszy jest atom . Tyn Uran z pod ziymi musi wykopać górnik wy ciule. Aluminium musi wykopać górnik , miedź musi wykopac górnik , żelazo też. Asfalt jest z wonglo i otrzymuje sie go w koksowniach kiere też odzyskujom z wonglo gaz. Skond mocie ciepło w haupach z wonglo bo wykopali nasze górniki i ukraińce kierzy na ukrainie majom też przywileje. prziwileje górnicze som na cołkim świecie i żeby mieć bogaty kraj bez górnika nawet se nie pierdniesz bo zeby se żić utrzić musi być górnik by był papiór. połowa polskich zakładów kooperuje z kopalniami 1 górnik to 110 miejsc pracy na lufcie. 1 górnik to to samo jak rycerz downo tymu za 1 rycerzym jechało 15 fur sprzyntu, żarcio do koni,piwa, wusztu,mlyka,szło za nim 10 giermków i masztalniorze z furmonami. Zamknijcie te pychole i żykejcie by juz nie zawarli ani jednej gruby. Faktym jest ,że teżwiązki muszom iść furt z grubów ale muszom być i należy sie do zwionzków sztalować,zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ODEBRAĆ W CHOLERĘ PORZYWILEJE!!!!

   uczciwy_człowiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 35

   Odebrać przywileje. komuna już dawno skończona. Potem robi się na tych kuFa emerytów po czterdziestce. Wcześniejsze wyjazdy, L-4 i inne a potem emeryturka i zyje taki z 80 lat a ja do emerytury...rozwiń całość

   Odebrać przywileje. komuna już dawno skończona. Potem robi się na tych kuFa emerytów po czterdziestce. Wcześniejsze wyjazdy, L-4 i inne a potem emeryturka i zyje taki z 80 lat a ja do emerytury nie dotrwam.
   Odebrać w cholerę a nie chołubić! Bo co bo wyjdą na ulicę? nie potrafią nic innego tylko szantaąować wszystkich. A ich baby nie robią bo nie muszą. U mnie pracują dwie osoby i nie stać mnie na takie życie jak niejednego górnika. Może ci na przodku to faktycznie mają przewalone , ale reszta???? Niech zapierdzielają przynajmniej do 55 lat. Potem ma czterdzieścipare idzie na emeryturke i jeszcze dorabia bo mu mało i zabiera młodym miejsce. Jesrtem za odebraniem przywilejów i możecie tu na mnie pluć a ja to mam w czornej gorniczej du*ie
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cap

   buc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 28

   Ty barani łbie z czarnej d*** aleś burak od maleńkości

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te uczciwy- czlowiek!!

   mondro sowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 26

   Ty wiysz jakigo ciula mo Pletwal błynkitny ( tako duuuupno ryba)??. 8 ton - tyś jest właśnie taki ciul. Z zazrosci to ci jaja pynknom i dekiel ci wybije . Siednij se na ryczce kolo piecyka i...rozwiń całość

   Ty wiysz jakigo ciula mo Pletwal błynkitny ( tako duuuupno ryba)??. 8 ton - tyś jest właśnie taki ciul. Z zazrosci to ci jaja pynknom i dekiel ci wybije . Siednij se na ryczce kolo piecyka i łowionzej se łeb ryncznikiym by ci dekla nie wywaliło . Nie wionzej za mocno bo ci dekiel zablokuje i żigi pujdom w dno może ci wywalic.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te mondro sowo!

   bob zabrze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 39

   Płetwal to nie ryba tylko ssak. Eh hanysy, hanysy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego w lipcu 2008 r przepieprzyliście układ zbiorowy???

   Prawdziwy górnik- nie ciul jak wy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 22

   Jak górnik Jan Manowski z Tychów wykrył zamach na postulaty sierpnia 80 wpisane w ustawodawstwo, kaj żeście związkowcy byli ??? chłop wylepił 28 grubów i powiadomił swoich kamratów w całej Polsce....rozwiń całość

   Jak górnik Jan Manowski z Tychów wykrył zamach na postulaty sierpnia 80 wpisane w ustawodawstwo, kaj żeście związkowcy byli ??? chłop wylepił 28 grubów i powiadomił swoich kamratów w całej Polsce. Żodyn ciul i żodno cyntrala nie pomogła tymu chopu . Za to sądy katowicki ciepły cołko zgraja syndziów by ta rodzina zniszczyli . I niszczom ich w niemiłosierny sposów . Se przeczytejcie strona bezprawiezus. Jak to sie stało ,że jedni walczą o godnośc a wy przepieprziliście w lipcu 2008 roku układ zbiorowy ,że ni ma wolnych sobót i niedziel w Polsce. Dziynki polskim strajkom w cołki europie som wolne soboty i niedziele a ludzie majom płacone 100% jak przychodzom do roboty w te dni. Związkowcy układ zbiorowy sprzedali Tuskowi i zapisali ,że w polsce obowiązuje 5 dniowy systym pracy dlo fizycznych wliczając w to soboty i niedziele a łodziwo sąndy, policyjo, prokuratura i urzyndniki majom wolne soboty. Wielaście za to wy ciule związkowe dostali -po mercedesie???? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1232

   QWERTY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 61

   KTO WAM BRONI IŚĆ NA KOPALNIE ROBIĆ ?! IDŹ ! DOSTANIESZ SIE NA PRZODEK ALBO NA ŚCIANA, PRZENIESIESZ PORA KAP, ABO STOJAKÓW W 30 ST KAJ PALCA Z REKI NIE WIDZISZ, POTEM SE POJDZIESZ NA WYJAZD 2-3KM I...rozwiń całość

   KTO WAM BRONI IŚĆ NA KOPALNIE ROBIĆ ?! IDŹ ! DOSTANIESZ SIE NA PRZODEK ALBO NA ŚCIANA, PRZENIESIESZ PORA KAP, ABO STOJAKÓW W 30 ST KAJ PALCA Z REKI NIE WIDZISZ, POTEM SE POJDZIESZ NA WYJAZD 2-3KM I MOSZ SZYCHTA, INO ZOBOCZYMY JAK DŁUGO WYTRZYMIESZ ?!KUP SE OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE ALBO NA ROPA TO ZOBOCZYSZ ! NA HUJ WEGIEL KUPUJESZ?? ZEBY TERA MORDA DRZEĆ NA RYLI?? PORÓWNUJECIE GÓRNIKÓW DO WSZYSTKICH ZAWODÓW, INO W KIERYM MOSZ TAKIE ZAGROŻENIE?? NA KASIE W TESCO ??? U MASOŻA?? POMYŚLCIE 2 RAZY ZANIM NAPISZECIE BO WOS W D**** SZCZYPI JAK DRUGI WALCZY O SWOJE !! GDZYBY NIE TE ZWIĄZKI TO KOPALŃ NIE MA, BO ZA TAKIE PIENIĄDZE TY BYŚ NAWET NIE CHCIOŁ ROBIĆ, NIECH ZARABIAJĄ I PO 20 TYS W TYCH ZWIĄZKACH, ALE WALCZĄ O GÓRNIKÓW, WALCZĄ O ABSOLWENTÓW SZKOŁ ZEBY ICH PRZYJELI, NA NORMALNYCH ZASADACH, ŚLĄSK SŁYNIE Z KOPALŃ, TO JEST TRADYCJA, I GDYBY NIE TE KOPALNIE TO W WARSZAWIE ZEROM GLINA !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przywileje

   solidarnościowiec bez kilofa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 25

   nie zastanowiło Was,że żyjecie jak chuba kosztem innych niech ci dają tak jak każdemu ten sam przelicznik + lata i dostaniesz 1.200zł jak inni ,czy masoż mo tonę mięsa rocznie metalowiec żelazo...rozwiń całość

   nie zastanowiło Was,że żyjecie jak chuba kosztem innych niech ci dają tak jak każdemu ten sam przelicznik + lata i dostaniesz 1.200zł jak inni ,czy masoż mo tonę mięsa rocznie metalowiec żelazo piekorz chleb ,ale Wy wyfasujecie kilofy delegacją do Warszawy podpalić stertę opon i na huki brać Rząd bo musi się ugiąć, koledzy karty podbiją ,że zjechałeś na dół nierobie, sami chcieliście kapitalizmu więc koniec przywilejów ,emerytury jak inna społeczność i zawody ,ale mało który wie jak to zrozumieć, żyjcie za swoje , anie za nasze, słyszałem ,że w Warszawie na Was czekają jak przyjedziecie z kilofami mają otoczyć Was kordonem ZOMO i cekaemami zrobić Wam dyskotekę myślicie, że to dalej komuna?jak ją chciałeś to nie cza było obalać jak możesz w oczy popatrzeć innemu podatnikowi?zapomiałem że nie macie honoru ani ambicji.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1232

   1232222 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 42

   PRZEJDZ SAME BADANIA, TO POGADAMY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość pasożytnictwa!!!

   Zeflik Sztygor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 29

   znam górnika przerobił po 5 godz. dziennie 22 lata +3 lata pomostówki ma emeryturę 3.5 tyś netto + Barbórkę ,14 pensję i deputat węglowy to podzielić przez12 miesięcy daj2 1250zł. miesięcznie =...rozwiń całość

   znam górnika przerobił po 5 godz. dziennie 22 lata +3 lata pomostówki ma emeryturę 3.5 tyś netto + Barbórkę ,14 pensję i deputat węglowy to podzielić przez12 miesięcy daj2 1250zł. miesięcznie = emerytura = 4.800zł, drugi znajomy przepracował ciężko po 10-12 godz. dziennie ok.270 godz. miesięcznie na ciężkim akordzie 29 lat ,na badaniach okresowych nie dopuszczono do pracy jest całkowicie niezdolny do pracy dzięki ciężkiej pracy ma opiekuńcze =1.750złlekarze i leki + dojazd do lekarzy to połowa na opał co roku bierze kredyt bo go nie stać górnik miał 222% średniej krajowej ten drugi 224% dużo więcej się narobiłi dłużej,po to byl przewrót ?ale od górników wara!,niech im dadzą taki sam przelicznik jak wszystkim ,a nie żyć nad stan kosztem nieuprzywilowanych,wreszcie czas skończyć z komunistycznymi metodami, jak was koledzy nie wstyd siła wasza w Związkach Zawodowych idcie do pracy bo do 40 l. wam dużo brakuje,zresztą pracujecie nie z braku ,lecz z nudów i chciwości.Powinni zabrać przywileie wszystkie wszystkim ,a emerytury na nowo przeliczyć wg.współczynnika zktórego wszystkim zawodom obliczją i z tego co mają w Zusie! pasożyty cwaniaczki nie pisząc o sklepach za komuny i handlowanie x4 pralkami ,telewizorami za nadliczbowe itp. cza było nie strajkować byście dalej beztrosko rzyli na Nasz koszt !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość pasożytnictwa!!!

   yyy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 111 / 28

   nie barbórki i 14-stki na emeryturze ! 3 tony węgla masz i emeryture


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto ci bzdur na opowiadał?

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 34

   Żaden emeryt górniczy nie dostaje Barbórki ani czternastki. Zapraszam na Śląsk do kopalni porobić. Dostaniesz „wysoką pensje”, Barbórkę, 14-stke, bony żywieniowe a po 25 latach pracy...rozwiń całość

   Żaden emeryt górniczy nie dostaje Barbórki ani czternastki. Zapraszam na Śląsk do kopalni porobić. Dostaniesz „wysoką pensje”, Barbórkę, 14-stke, bony żywieniowe a po 25 latach pracy (25 lat pod ziemią – nie wykpisz się szkołą wojskiem czy L4) pójdziesz na emeryturę (jak dożyjesz oczywiście). Najpierw jednak musisz tu przyjechać i się przyjąć na Gruba. Na co czekasz? Zapraszamy! Może w jednym przodku będziemy. Nauczę cie jak się nosi obudowę chodnikową (oznaczenie ŁP11/V29/4/A ze stali S840W sprawdź se to na Wiki) do postępu. Pokarze Ci jak się ją zabudowuje w czole wyrobiska. Nauczę Cie jak rozróżniać skały, dźwięki oznaczające rychłe odszczepienie calizny górotworu (by cie nie zmiażdżyło). Pokarzę i poinstruuje jak wydłużać przenośniki taśmowe. PRZYJEDŹ I PRACUJ RAZEM Z NAMI!!! 25 lat i dłużej jeżeli będziesz chciał. Choć możliwe, że już nie będziesz w stanie – mój kręgosłup pewnie nie wytrzyma już za długo. Rąk do pracy tu potrzeba więc spakuj się i choć z nami zjechać 840m pod ziemie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama