18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rduch: Powstańcy Śląscy nie są godni czczenia

Agata Pustułka
Zdjęcia archiwalne z powstań śląskich
Zdjęcia archiwalne z powstań śląskich arc.
Rybniczanin Jan Rduch domaga się, by elitarne I LO w Rybniku im. Powstańców Śląskich zmieniło patrona. - Bo to nie były powstania, ale wojna domowa i nie ma czego czcić - argumentuje Rduch, który wystosował pismo w imieniu grupy wychowanków. Szkoła odrzuca propozycję.

Jan Rduch zabiega też o zmianę nazw rybnickich rond. Wśród propozycji pojawia się rondo im. Tragedii Górnośląskiej oraz Autonomii Śląskiej. To dwa gorące śląskie tematy, bo historia rozpala nas do czerwoności.

Czy po dekomunizacji nazw ulic i patronów instytucji, jaką przeprowadzono pod czujnym okiem IPN, czeka nas w regionie... depolonizacja? Czy Wojciech Korfanty, jako patron choćby katowickich alei, może się czuć bezpieczny?

CZYTAJ O POWSTANIACH ŚLĄSKICH I DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

- To jakiś obłęd - komentuje krótko historyk z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Zygmunt Woźniczka.
Prof. Woźniczka: Powstania śląskie są zbyt mało znane, stąd tyle kontrowersji

Ruch Autonomii Śląska, który stara się przypominać o zapomnianych lub niepoprawnych politycznie postaciach za PRL-u, w sporze o powstańców nie chce brać udziału.

- Tego typu propozycję traktujemy jako ekstremalną. Nie mieści się ona w naszej strategii - mówi Michał Buchta, rzecznik prasowy Ruchu Autonomii Śląska. RAŚ stosuje inne metody. Realizując "swoją historyczną misję" skupia się na forsowaniu patronów nowych ulic. I tak niebawem w Katowicach jedna z nich otrzyma imię Franza Waxmana, pochodzącego z Chorzowa niemieckiego kompozytora, który otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Bulwar Zachodzącego Słońca". - Ale dwa lata temu nie udało nam się przewalczyć w Orzeszu ulicy Autonomii Śląskiej - dodaje Buchta.

Jan Rduch nowego patrona rybnickiego liceum widzi w osobie prof. Alojzego Mańki, postaci, która nie budzi politycznych i historycznych kontrowersji, dawnym nauczycielu tej szkoły.

A co ma przeciwko powstaniom? Powołując się na wybranych historyków, ale i na senatora Kazimierza Kutza, przytacza opinię, że III powstanie, które poprzedziło utworzenie autonomicznego województwa śląskiego, było majstersztykiem służb specjalnych i Józefa Piłsudskiego.

- Czy ta wojskowa formacja polityczna, wykorzystywana w bratobójczym boju, ma moralne i etyczne prawo, by reprezentować nasze liceum humanistyczne? - pyta Rduch.

Krystian Szulc, przewodniczący Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90, uważa że problem jest sztuczny. - Na głupotę ludzką nie ma rady. To szukanie kłopotów tam, gdzie ich nie ma - mówi Szulc, którego dwaj dziadkowie walczyli w powstaniach.

WSZYSTKO, CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ O:
I Powstaniu Śląskim
II Powstaniu Śląskim
III Powstaniu Śląskim

Czy mamy problem z powstaniami?

Prof. Ryszard Kaczmarek, Zakład Historii Śląska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
Dyskusja na temat interpretacji powstań trwa już od co najmniej dwóch lat i mamy w tej sprawie trzy stanowiska. Z punktu widzenia polskiej racji stanu były to powstania śląskie, z regionalnego spojrzenia można je uznać za wojnę domową, choć nie była nią w myśli prawa międzynarodowego. Niemiecka racja stanu każe o tych wydarzeniach mówić jako o irredencie, akcji zbrojnej inspirowanej przez państwo polskie. Powstania śląskie funkcjonują w świadomości historycznej. Mówienie o powstaniach śląskich jest całkowicie uprawnione.

Prof. Zygmunt Woźniczka, historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
Historia Śląska ma wiele punktów zapalnych. To nie tylko kwestia powstań, ale też tzw. polskich obozów koncentracyjnych, które dla mnie były obozami komunistycznymi, totalitarnymi, to także sprawa autonomii, która miała swoje blaski i cienie, a także wciąż istotny problem volkslisty. Ci Ślązacy, którzy w powstania poparli Niemców otrzymywali od nich pomoc, a ci, którzy opowiedzieli się za Polską dostawali wsparcie od państwa polskiego. Nie zabijajmy się jednak dziś o przeszłość. To nie ma sensu, bo musimy tu mieszkać wszyscy. Nie wyemigrujemy przecież na księżyc.

Powstania śląskie - minęło 90 lat, a wciąż budzą wielkie emocje

Powstania śląskie w latach 1919-1921 doprowadziły do przyłączenia do Polski części Górnego Śląska.

Największym zrywem było III powstanie, które wybuchło z 2 na 3 maja 1921 roku. Wybuchło po plebiscycie, którego rozstrzygnięcie nie było korzystne dla Polski.

Powstanie pod wodzą Wojciecha Korfantego miało zmienić plebiscytowe decyzje. Ostatecznie do Polski przyłączono większy niż pierwotnie zakładano obszar, bogaty w huty i kopalnie.

JAKA JEST TWOJA OPINIA O POWSTANIACH ŚLĄSKICH? CO SĄDZISZ O PROPOZYCJI JANA RDUCHA Z RYBNIKA?
NAPISZ KOMENTARZ

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

Codziennie rano
najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
mail. Zapisz się do
newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!