Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno to raj dla paleontologów. Miasto pełne skamieniałości

Anna Zielonka
Dawid Surmik z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Dawid Surmik z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego Anna Zielonka
Notozaury, ichtiozaury i plakodonty. Szczątki tych gadów, które żyły jeszcze przed pojawieniem się prawdziwych dinozaurów, leżą w skałach, które otaczają osiedla mieszkaniowe w Jaworznie.

Najlepszy dostęp do skamieniałości jest na terenie kamieniołomu Sodowa Góra, czyli niedaleko centrum miasta. Ich kości już w wakacje tego roku staną się obiektem poszukiwań geologów z Uniwersytetu Śląskiego. Kierownikiem wykopalisk paleontologicznych będzie Dawid Surmik z Wydziału Nauk o Ziemi tej śląskiej uczelni (wydział znajduje się na Pogoni w Sosnowcu).

- Jaworzno to miasto pagórkowate z licznymi skałami, które widać na powierzchni. Te skały są pochodzenia organicznego, a więc składają się z różnych skamieniałych szczątków zwierzęcych - mówi Dawid Surmik. - Na terenie Jaworzna już znaleziono niewielkie szczątki notozaurów i innych gadów morskich. Liczymy na kolejne, tym razem bogate znaleziska - dodaje badacz.
A jest czego szukać. Tam, gdzie dzisiaj jest Jaworzno, a dokładnie Sodowa Góra, było kiedyś dość płytkie morze szelfowe (około 200 metrów głębokości). Datuje się je na okres triasu, a więc na około 230 mln lat temu. W tym morzu pływały gady morskie, które śmiało można nazwać prajaszczurami.

Wykopaliska rozpoczną się na początku lipca i mają potrwać około tygodnia. Odbędą się w ramach projektu badawczego "Gady morskie i lądowe na tle środowiska triasu środkowego południowej Polski". Badacze zakładają, że wykopaliska mogą się przyczynić do zrozumienia ewolucji, zróżnicowania i ekspansji gadów morskich na tle ekosystemu triasowego morza. Wykopaliska w całości zostaną opłacone ze środków projektu badawczego, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

- Planuję stworzyć zespół złożony z 10 do 12 osób. Mają to być wolontariusze - studenci i młodzież, zainteresowani studiami w tym kierunku - wyjaśnia dalej Surmik. - Będą w nich mogli uczestniczyć także uczniowie z terenu Jaworzna. Nabór uczestników rozpocznie się około marca. Obecnie przygotowuję się do rozpoczęcia akcji informacyjnej w jaworznickich szkołach. Liczę przy tym na pomoc Agnieszki Bartyzel, która jest geologiem na terenie Jaworzna - dodaje. Zapytany, czy podobne wykopaliska warto przeprowadzić też w Sosnowcu, nie jest do tego pomysłu przekonany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!