Katowice: Trwa nabór na Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Katowice: Trwa nabór na Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Trwa nabór na Uniwersytet Trzeciego Wieku

  ©arc/ Dziennik Zachodni

  W Katowicach będzie drugi Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uniwersytet Ekonomiczny chce uczyć seniorów języków obcych, obsługi komputera i tańców ludowych
  Katowice: Trwa nabór na Uniwersytet Trzeciego Wieku

  ©arc/ Dziennik Zachodni

  W marcu rok akademicki zainauguruje drugi w Katowicach Uniwersytet Trzeciego Wieku. UTW uruchamia Uniwersytet Ekonomiczny, właśnie ruszył nabór. Miejsc jest około 100, a chętnych jak na razie niewielu.

  Tymczasem oferta UE dla osób starszych jest przednia. W semestrze letnim zaplanowano wykłady, seminaria i ćwiczenia. Będzie okazja m.in. uczyć się języków obcych: angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego i… chińskiego; obsługi komputera czy tańców ludowych.

  SKĄD TAKA OGROMNA POPULARNOŚĆ UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU? CZYTAJCIE

  - Wpisowe za semestr to 20 złotych, dodatkowo płatne będą zajęcia językowe i komputerowe - informuje Katarzyna Franke z UE. Opłata za jedną lekcję będzie wynosiła jednak niewiele - 5 zł - zarówno za lektoraty językowe, jak zajęcia komputerowe. Za cały semestr to w zależności od liczby godzin od 50 do 70 zł. Lektoraty językowe i komputerowe będą się odbywały raz w tygodniu i trwały 1,5 godziny, podobnie jak warsztaty taneczne.

  Pierwsze spotkanie studentów UTW odbędzie się 1 marca w auli przy ul. Pułaskiego. Tu będzie odbywała się większość zajęć w ramach UTW. Zajęcia taneczne - w budynku A przy ul. Bogucickiej.
  - Podczas pierwszego spotkania podzielimy uczestników na grupy od podstawowych po zaawansowane, zarówno jeśli chodzi o znajomość języków, jak i komputera. Terminy kolejnych zajęć wykładowcy będą na bieżąco ustalali w porozumieniu ze słuchaczami - dodaje Franke. W pierwszym semestrze UE zaplanował także wykłady z zakresu architektury, służby zdrowia, transportu zbiorowego i jego dostępności, regionów Europy, a także wykłady połączone z warsztatami dotyczące konstruowania domowego budżetu. Wykłady będą odbywały się co dwa tygodnie.

  - To na początek, bo dopiero zaczynamy, w miarę upływu czasu propozycja będzie rozwijana - zapowiada Franke.

  Jest więc szansa, że w mieście wyrośnie drugi prężny Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pierwszy działa przy Uniwersytecie Śląskim. Gdy powstawał prawie 30 lat temu, miał 70 słuchaczy. Dziś 1200. Uczelnia oprócz wykładów o tematyce ogólnej prowadzi się zajęcia z historii sztuki, historii Kościoła, psychologii, ziołolecznictwa i zdrowej żywności, a także lektoraty z języków obcych czy zajęcia sportowe jak joga, pilates, gimnastyka rehabilitacyjna, nordic walking.
  Słuchaczy nie brakuje. Wręcz przeciwnie, miejsc już brak.
  - Niestety, muszę odmawiać przyjęcia. 1200 osób to maksimum, któremu możemy zapewnić godziwe warunki i ofertę - mówiła Helena Hrapkiewicz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UŚ. Popyt rośnie, bo w Katowicach przybywa seniorów. Obecnie jest ich ponad 60 tysięcy.

  UTW to popularna forma spędzania wolnego czasu przez seniorów i ich aktywizacji. W sumie w całej Polsce działa już 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zrzeszających ok. 25 tys. słuchaczy. Pierwszy powstał w 1975 roku w Warszawie. Najliczniejszy obecnie jest krakowski UTW z ponad 1800 słuchaczami. Mniej niż katowicki, bo 750, słuchaczy ma uniwersytet wrocławski.

  W województwie śląskim UTW działają między innymi w Rybniku, Zabrzu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Sosnowcu. W Częstochowie są już trzy: przy Akademii im. Długosza, Politechnice Częstochowskiej i Akademii Polonijnej. Ale powstają także w mniejszych miastach, m.in. w Myszkowie i Lublińcu.

  Zapisy na UTW przy Uniwersytecie Ekonomicznym i informacje na temat inicjatywy można uzyskać pod nr tel. 32 257 7151; lub osobiście w Biurze Rekrutacji Uniwersytetu, budynek A, pok. 112 (parter) ul. Bogucicka 3. Pierwsze spotkanie odbędzie się 1 marca, o godz. 14.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama