Awantura o Janusza Korczaka

  Awantura o Janusza Korczaka

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uchwała rady powiatu nadająca Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Rudach imię Janusza Korczaka wywołała w Raciborzu wielką awanturę.
  Zdaniem radnego Jana Kusego, proponowany patron nie jest polskim patriotą, a cała jego zasługa to to, że "uczył i leczył żydowskie dzieci". - To osoba kontrowersyjna. Popierał zasady eugeniki, czyli sterylizacji ludzi z marginesu społecznego - denerwuje się Kusy.

  Z wnioskiem o nadanie imienia Korczaka MOW wystąpiła do władz powiatu rada pedagogiczna tej placówki. W uzasadnieniu podkreślono, że Korczak to prekursor walki o prawa dziecka.


  - Korczak był przez lata patronem szkoły zawodowej, która wygasła, a my przejęliśmy po niej schedę. Za Korczakiem byli i nauczyciele, i rodzice - mówi Halina Wyjadłowska, dyrektorka MOW.

  Wypowiedziami Jana Kusego, który o "leczeniu żydowskich dzieci" mówił na posiedzeniu komisji rady powiatu, jest zniesmaczona. - Takim poglądom bardzo blisko do antysemityzmu - oburza się Wyjadłowska.
  - Nie jestem antysemitą, choć mnie nim teraz okrzyknięto - mówi Kusy, który na patronkę szkoły proponował Irenę Sendlerową.

  Radni powiatowi przegłosowali uchwałę nadającą MOW w Rudach imię J. Korczaka. Do dyrekcji placówki ta informacja jeszcze jednak nie dotarła. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość pod tablicą poświęconą patronowi, która w szkole wisi od lat.

  W Polsce ponad 30 szkół, stowarzyszeń i specjalnych ośrodków wychowawczych nosi imię Janusza Korczaka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama