18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne trzy cenne dzieła opuściły Stary Zamek w Żywcu

Z galerii pod młotek
Żywieckie muzeum opuszczają kolejne cenne obrazy. Po tych dziełach są już puste ściany
Żywieckie muzeum opuszczają kolejne cenne obrazy. Po tych dziełach są już puste ściany fot. arkadiusz Gola
Z sali audiowizualnej Starego Zamku w Żywcu zniknęły trzy jej największe ozdoby - cenne obrazy, należące kiedyś do arcyksięcia Karola Stefana Habsburga. Będą wystawione na aukcji. Szanse na powstanie Galerii Habsburskiej w Muzeum Miejskim, ulokowanym w Starym Zamku, stopniały prawie do zera.

- Przykro nam, że tak się stało. Mamy jednak nadzieję, że obrazy wrócą do Żywca - mówi Anna Tuleja, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Z 24 obrazów kolekcji Karola Stefana w Zamku pozostały jedynie te, które księżna Maria Krystyna Habsburg podarowała miastu oraz jej prywatne obrazy - siedem dzieł olejnych i miedzioryt.
Do warszawskiego domu aukcyjnego Rempex trafiły dwa obrazy Wojciecha Kossaka i jeden Alexandra Kirchera. Należą one do osób prywatnych. Z wielką pompą zostały przekazane kilka lat temu do Starego Zamku w depozyt.

- Są silnie związane z Żywcem i habsburskim rodem - wyjaśnia Dorota Firlej, zajmująca się ekspozycjami w Muzeum. Dodaje, że kiedyś stanowiły część rodzinnej kolekcji obrazów żywieckich Habsburgów. Do 1939 roku były własnością Karola Stefana - pierwszego Habsburga, który w 1895 r. osiadł z rodziną w Żywcu. Był wielkim mecenasem sztuki. Miał płótna wybitnych artystów europejskich i polskich, m.in. Kossaka, Axentowicza, Malczewskiego, Wyczółkowskiego. Podczas II wojny światowej zostały skonfiskowane lub zrabowane. Kilkadziesiąt zdeponowano na Zamku Królewskim na Wawelu. W latach 90. potomkowie Habsburgów uzyskali tytuł prawny do rodzinnej kolekcji, a Wawel na prawach pierwokupu zatrzymał część płócien. W drodze ugody siedem lat temu wypłacił Habsburgom pieniądze za dzieła. Kilkadziesiąt obrazów oddano Habsburgom. Pozostałe kupili na różnych aukcjach prywatni kolekcjonerzy. Kilku stwierdziło, że obrazy powinny jednak powrócić do Żywca i przekazali je w muzealny depozyt. Teraz trzy z nich, największe i być może najcenniejsze, znów opuściły Żywiec.

Dyrektor Anna Tuleja mówi, że na razie nie likwidują podkładów, oświetlenia i zabezpieczeń w miejscach, w których wisiały dzieła.

- Jeden z zainteresowanych kupnem obrazów stwierdził, że jeżeli uda mu się je nabyć, być może przekaże je do muzeum w depozyt - podkreśla Tuleja.

Dom Aukcyjny Rempex potwierdził, że obrazy zostaną wystawione na aukcji 22 października. Na razie trwa ich wycena.

Do niedawna kolekcja habsburska w Żywcu liczyła 24 dzieła. Na początku tego roku jeden z depozytariuszy przeniósł 12 obrazów do Muzeum w Suchej Beskidzkiej. Pod koniec roku dzieła zostaną poddane ekspertyzom naukowców z Warszawy i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania mają potwierdzić autorstwo kilku prac, dotychczas znanych jako wykonane przez anonimowego artystę. Obrazy te raczej nie wrócą do Żywca.

Co dalej z Galerią Habsburgów, której uruchomienie hucznie zapowiadano przyjmując obrazy z kolekcji habsburskiej do Zamku? Projekt zakłada zagospodarowanie Nowego Zamku po wyprowadzeniu stamtąd Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych. Obiekt będzie odnowiony i zmieni się w centrum hotelowo-konferencyjne. Na 130 metrach kwadratowych mają być zgromadzone pamiątki po byłych właścicielach dóbr żywieckich. Dyrektor Tuleja nie przekreśla szans na powstanie galerii. - Będzie się świetnie wpisywać w ten projekt - twierdzi.

Jeden Kircher i dwa Kossaki

Pod koniec ubiegłego tygodnia Stary Zamek w Żywcu opuściły: - obraz marynistyczny Alexandra Kirchera z 1892 roku, przedstawiający cesarza Wilhelma II na pokładzie krążownika Kaiser Franz Josef I, - portret autorstwa Wojciecha Kossaka z 1911 r., przedstawiający arcyksięcia Karola Stefana i arcyksiężną Marię Teresę na tle Nowego Zamku w Żywcu, - obraz wykonany przez Kossaka w 1910 r., przedstawiający dzieci książęcej pary podczas przejażdżki saniami obok żywieckiego Starego Zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!