Katowice: Zakończył się II Festiwal Poloneza dla szkół

  Katowice: Zakończył się II Festiwal Poloneza dla szkół

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  160 uczniów wzięło udział w II Festiwalu Poloneza, który w piątek odbył się w Katowicach. Uczniów oceniało profesjonalne, składające się m.in. z choreografów jury, które pilnie śledziło ukłony, trzymanie w parze, kroki oraz kontakt partnera z partnerką.
  Festiwal Poloneza został zorganizowany po raz drugi w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Do rywalizacji przystąpiło 10 zespołów szkolnych składających się w sumie ze 160 uczniów. W każdym zespole było 8 par.

  Poloneza tańczyli uczniowie liceów ogólnokształcących z Katowic, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Sosnowca i Tychów. Wiele zespołów zaprezentowało się w tradycyjnych kontuszach szlacheckich.

  Jury oceniające umiejętności uczniów zwracało w szczególności uwagę na: ukłony, krok ósemkowy, krok poloneza, a także figury, z których żadna nie mogła być zapożyczona z innych tańców. Bardzo ważne okazało się również, czy partner przez cały taniec "miał kontakt z partnerką". - Nie wolno mu było tańczyć dla widowni, tylko dla partnerki - powiedziała dyrektorka liceum im. Konopnickiej dr Jolanta Mol.

  Zespoły miały cztery minuty na pochwalenie się swoim tańcem. Ich umiejętności oceniało jury składające się z choreografów, instruktorów tańca oraz juror tańca ludowego klasy międzynarodowej.

  W kategorii zespołów pierwsze miejsce zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Konopnickiej w Katowicach, na drugim miejscu znaleźli się tancerze z II Liceum Ogólnokształcącego im. Plater w Sosnowcu, a na trzecim zespół z IV Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół nr 1 w Tychach.

  - Poświęciliśmy sporo czasu w tym tygodniu na ćwiczenia. W zasadzie, to poza studniówką nie miałem żadnego kontaktu z tym tańcem, ale jak widać poszło nam całkiem nieźle. Na początku była trema, ale później zupełnie o tym zapomniałem - powiedział Piotr Siedlarski, uczeń z Sosnowca.

  Zwycięzcy tańczyli od grudnia. - Ćwiczyli po lekcjach a także w czasie ferii zimowych i weekendów. Chętnych do udziału w festiwalu było bardzo wielu, ale już w czasie studniówki szukano najlepszych - tłumaczyła Mol.

  Mol, z wykształcenia biolog, jest organizatorką i pomysłodawczynią tego festiwalu.

  - Ten festiwal jest po to, żeby przypomnieć wszystkim, że polonez jest najważniejszą częścią balu maturalnego. To tradycja i taniec narodowy w jednym - przekonywała.

  Najlepsze zespoły odebrały kryształowe trofea. Jury wyróżniło także dwie najlepsze pary i dwóch najlepszych tancerzy. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama