300 tys. zł kary dla śląskiego NFZ

  300 tys. zł kary dla śląskiego NFZ

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 300 tys. zł kary nałożył UOKiK na śląski oddział NFZ za dyskryminowanie części potencjalnych dostawców sprzętu ortopedycznego i tzw. środków pomocniczych. Zdaniem UOKiK, śląski oddział Funduszu stawiał im nieuzasadnione wymagania.
  Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Cieloch, w trwającym od czerwca ubiegłego roku postępowaniu kontrolerzy zajmowali się zasadami zawierania umów, którymi w latach 2008-2011 kierowali się urzędnicy śląskiego oddziału Funduszu.

  Chodziło o umowy z dostawcami sprzętu ortopedycznego (m.in. protez, obuwia ortopedycznego czy wózków inwalidzkich) oraz tzw. środków pomocniczych (np. aparatów słuchowych czy leczniczych soczewek kontaktowych).

  Zdaniem UOKiK, urzędnicy śląskiego oddziału NFZ uzależniali podpisywanie umów z potencjalnymi dostawcami od tego, czy dysponowali oni co najmniej jednym własnym "punktem udzielania świadczeń" na terenie woj. śląskiego.

  - Tym samym nie było możliwe zawarcie umowy z NFZ przez podmiot działający na szczeblu hurtowym, który chciałby na tym terenie świadczyć usługi wyłącznie za pośrednictwem podwykonawców, np. aptek czy sklepów medycznych. W ciągu trzech lat kilkukrotnie doszło do odmowy podpisania umowy z tego powodu - wyjaśniła Cieloch.

  Według UOKiK praktyka śląskiego oddziału Funduszu (zaniechana 29 września ub. roku) nie wynikała z przepisów prawa, ani nie była uzasadniona względami ekonomicznymi lub organizacyjnymi. Jej skutkiem było natomiast uniemożliwienie wykonywania świadczeń w woj. śląskim dostawcom, którzy nie mieli tam własnej placówki.

  Urząd argumentuje też, że - obok samych potencjalnych dostawców - kryteria śląskiego oddziału Funduszu były niekorzystne dla ich podwykonawców, a także sprzeczne z interesami osób ubezpieczonych - ze względu na zmniejszenie dostępnej oferty rynkowej. Dlatego - za nadużywanie pozycji dominującej - prezes UOKiK nałożyła na NFZ karę w wysokości ponad 317 tys. zł.

  Decyzja ta nie jest ostateczna. NFZ odwołał się od niej do sądu.

  Jak poinformował w piątek rzecznik śląskiego oddziału Funduszu Jacek Kopocz, sprawę prowadzi centrala NFZ i do czasu jej zakończenia urzędnicy oddziału nie mają prawa jej komentowania.

  Z treści decyzji prezes UOKIK wynika m.in., że w toku postępowania NFZ wnosił o jego umorzenie, podnosząc, że nie powinien być traktowany jako strona postępowania, ponieważ w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie powinien być uznawany za przedsiębiorcę - podlegającego tej ustawie. UOKiK - wydając decyzję - przedstawił przeciwną argumentację.

  NFZ przyznał, że co do zasady nie ma formalnoprawnych przeszkód do zawierania przez Fundusz umów z podmiotami będącymi producentami i dystrybutorami wyrobów medycznych, którzy przy wykonaniu tych umów chcą posłużyć się podwykonawcami.

  Śląski oddział Funduszu argumentował natomiast, że podzlecanie w ramach umowy całości świadczeń jest sprzeczne z jednym z rozporządzeń. Według UOKiK ten argument nie znalazł w rozpatrywanym przypadku zastosowania, ponieważ rozliczenia z Funduszem prowadziłby w ramach umowy nie podwykonawca, a wykonawca.

  Fundusz zaznaczył też, że we wskazanych przez UOKiK przykładach negatywnie rozpatrzonych wniosków potencjalnych dostawców sprzętu - obok kwestionowanego przez Urząd wymagania - zachodziły też inne przyczyny, dla których zostały odrzucone. UOKiK odpowiedział, że nie zmienia to faktu stosowania praktyki ograniczającej konkurencję. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama