Ważne
  Prawie jak na biegunie. A to w Goczałkowicach

  Prawie jak na biegunie. A to w Goczałkowicach

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawie jak na biegunie. A to w Goczałkowicach

  ©K. Świerkot

  Stacja meteo na zbiorniku goczałkowickim jest jedynym tego typu urządzeniem w Polsce, które znajduje się na środku jeziora. W piątek po raz pierwszy udało się do niej dostać zimą.
  Prawie jak na biegunie. A to w Goczałkowicach

  ©K. Świerkot

  - Warstwa lodu miała od 20 do 40 cm, dlatego zdecydowaliśmy się podejść - mówi Adam Skowroński z firmy Ecocklima, która stację obsługuje. Rok temu podobna próba zakończyła się fiaskiem, a pod jednym z asekurujących wyprawę strażaków załamał się lód.

  Wizyta w stacji, na którą wybraliśmy się z monterami, była jednak konieczna, bo trzeba było zmienić akumulator ją zasilający oraz zainstalować nowe czujniki.
  Ale praca na zamarzniętym jeziorze bardziej przypominała wyprawę na biegun północny. - Wiatr jest tu o wiele silniejszy niż na lądzie, a temperatura odczuwalna niższa - mówi Dawid Łepko, jeden z konserwatorów stacji.

  I mimo że lód załamać się nie powinien, wszyscy byliśmy wyposażeni w kapoki i ostre narzędzia, na wszelki wypadek zabraliśmy również sanie.

  Stacja meteo na zbiorniku goczałkowickim mierzy temperaturę powietrza, jego wilgotność, ciśnienie, opady oraz kierunek i siłę wiatru. Dzięki zainstalowanym wczoraj czujnikom będzie też mierzyć promieniowanie słoneczne odbite od tafli wody. Stacja jest częścią systemu przeciwpowodziowego regionu. - Podobne, ale na lądzie, są w Wiśle Wielkiej i Frelichowie. Dane, które gromadzą, są przesyłane do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach, do nas i na Uniwersytet Śląski, z którym współpracujemy - tłumaczy Skowroński. To dzięki takim małym stacjom wiadomo np. ile trzeba spuścić wody, by nie doszło do powodzi. Niedługo do tego systemu może dołączyć nowoczesny radar meteorologiczny sprowadzony z Francji. - Będziemy mogli przewidzieć intensywność i czas występowania opadów z dwugodzinnym wyprzedzeniem - wyjaśnia Skowroński. - To w sytuacji kryzysowej pozwoli wcześniej ostrzec mieszkańców.

  Zobacz FILM z wizyty przy stacji meto...

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama