Żywiecczyzna walczy z zaspami śniegu. Przysiółki odcięte od...

  Żywiecczyzna walczy z zaspami śniegu. Przysiółki odcięte od świata

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Żywiecczyzna walczy z zaspami śniegu. Przysiółki odcięte od świata

  ©@witek

  Śnieg uniemożliwia dotarcie do wielu przysiółków na Żywiecczyźnie. W sobotę najpoważniejsza sytuacja była w gminach: Milówka, Koszarawa, Ujsoły, Rajcza, Świnna i Czernichów. Samorządom skończyły się już pieniądze na odśnieżanie.
  Żywiecczyzna walczy z zaspami śniegu. Przysiółki odcięte od świata

  ©@witek

  W Ujsołach od świata odciętych jest pięć przysiółków. To pojedyncze budynki, ale i miejsca z kilkunastoma gospodarstwami. Wójt Tadeusz Piętka powiedział, że z trudno dostępnego nawet latem przysiółka Pałom dotarły w sobotę sygnały, iż mieszkańcom trzech domów zaczyna brakować żywności. Ludzie z pomocą dotrą tam na skuterach śnieżnych.

  Zasypane Podbeskidzie próbuje się odkopać
  Wsie w Beskidach odcięte od świata przez śnieg [ZDJĘCIA]
  Sprawdź, kiedy śnieg musi zniknąć z dróg [MAPA ODŚNIEŻANIA]


  Choć opady ustały w Ujsołach, samorząd nie nadąża z odśnieżaniem. To gmina, która obejmuje tereny położone wysoko w górach. Śniegu spadło tam średnio około 2 metrów. Miejscami jego pokrywa jest znacznie większa. Piętka powiedział, że do odśnieżania wykorzystywany jest także sprzęt prywatny, przede wszystkim koparki. Dodał jednak, że skończyły się przeznaczone na ten cel fundusze. - Utrzymujemy około 70 km dróg. W ciągu doby na ten cel przeznaczamy teraz 30 do 50 tysięcy złotych. Nasze pieniądze już się wyczerpały. Zwróciliśmy się do wojewody o pomoc i uzyskaliśmy przyrzeczenie, że dostaniemy pieniądze. Żeby udrożnić drogi potrzebujemy dwóch, trzech dni - powiedział.

  W gminie Lipowa nie ma dojazdu do niektórych domostw w przysiółkach Jastrząbka, Gwizdałówka i do Wandzlów, a także w sołectwach Ostre i Twardorzeczka. W Jeleśni strażacy z jednostek ochotniczych usuwają śnieg zalegający na dachach obiektów użyteczności publicznej.

  Służby prasowe wojewody śląskiego podały, że do niesienia pomocy w nagłych przypadkach gotowi są ratownicy GOPR, którzy dysponują skuterami śnieżnymi. W dostarczeniu żywności, wody, pomocy medycznej w każdej chwili pomóc mogą także funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Wójtowie poinformowali, że decyzje o ewentualnym zawieszeniu zajęć w gminnych szkołach zapadną w niedzielę. Na Żywiecczyźnie główne drogi są przejezdne. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama