Katowice: Szkoła jazdy na lodzie. Gimbusem [ZDJĘCIA]

  Katowice: Szkoła jazdy na lodzie. Gimbusem [ZDJĘCIA]

  Zdjęcia: Arkadiusz Gola

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Szkoła jazdy na lodzie. Gimbusem [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii
  W sobotni poranek na lotnisku Muchowiec w Katowicach odbył się pokaz i nauka jazdy gimbusami po lodzie.
  Kilkunastu kierowców wożących na co dzień dzieci do szkół w Katowicach przeszło w sobotę kurs radzenia sobie na drodze w trudnych warunkach. Na ośnieżonej płycie lotniska na Muchowcu ćwiczyli m.in. awaryjne omijanie przeszkód czy nagłe zmiany pasa ruchu.

  Jak powiedział jeden z kierowców Grzegorz Antczak, szkolenie okazało się dla niego nie tyle lekcją pokory, co źródłem nowych doświadczeń. - Inaczej byłem nauczony jeździć - przez te dwadzieścia lat - a teraz dowiedziałem się czego innego. Dość ciężko się przestawić, bo nawyki są inne. Ale to, co nam pokazano, rzeczywiście się sprawdza - wskazał Antczak.

  Prowadzący szkolenie Mariusz Podkalicki - kierowca z doświadczeniem m.in. czterokrotnego mistrza Polski w rajdach samochodowych - obserwował próby szkolonych kierowców i uczulał ich np., że prawidłowym odruchem w sytuacji, gdy w poślizgu na zewnątrz zakrętu wyjeżdża przód samochodu, jest odjęcie gazu.

  - Sami państwo widzą, ile tą kierownicą trzeba się nakręcić, by czasem nad samochodem przejąć kontrolę. Po to tu jesteśmy, żeby pojeździć na tyle szybko, aby auto było cały czas na granicy przyczepności: żeby coś z samochodem się działo, a my - żebyśmy potrafili na to reagować - mówił do uczestników szkolenia Podkalicki.

  Wskazywał też, że w trudnych warunkach samochód zawsze reaguje z opóźnieniem, a kierowca powinien wyprzedzać zachowanie samochodu. Np. przy omijaniu przeszkody, gdy ślizgające się auto z opóźnieniem zacznie skręcać, nie należy czekać aż zakręt się pogłębi, lecz już skręcać w drugą stronę.

  Jak powiedział Podkalicki, na szkolenie przyjechali zawodowcy z dużym doświadczeniem za kierownicą, którzy potrafią przewidzieć wiele zdarzeń na drodze. Czasem jednak - mimo dziesiątek tysięcy przejechanych kilometrów - nie byli dotąd w sytuacji, gdy dobra technika jazdy może uratować życie.

  - Dzisiaj ćwiczymy m.in. awaryjne omijanie przeszkody. Dzięki temu kierowca, który przejechał trzysta czy więcej tysięcy kilometrów, gdy spotka taką nagłą przeszkodę na drodze, nie będzie wykonywał tego manewru pierwszy raz w życiu, ale po raz jedenasty - wskazał Podkalicki. - Do tego nie wystarcza wiedza książkowa - zastrzegł.

  Jak wyjaśniali organizatorzy szkolenia, do udziału w bezpłatnych zajęciach zaproszono firmy, których kierowcy w tym roku szkolnym dowożą dzieci do placówek oświatowych lub ośrodków szkolno-wychowawczych w Katowicach.

  Na śliskiej płycie lotniska na Muchowcu kierowcy ćwiczyli m.in. tzw. kreskę, czyli szybkie i precyzyjne operowanie kołem kierownicy, slalom prosty i bramkowy, hamowanie z ominięciem przeszkody i niespodziewaną zmianę pasa ruchu. Do dyspozycji, obok samochodów osobowych, mieli duże mikrobusy, jakimi często wożą dzieci.

  Szkolenie zorganizował producent osobistego komputerowego nośnika informacji medycznych. Jak zaznaczył koordynujący projekt Łukasz Hawryluk, zarówno jego firmie, jak i prowadzącym zajęcia dla kierowców, chodzi przede wszystkim i tak cenną wartość, jaką jest ludzkie życie. PAP


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama