Częstochowa: 37. spotkanie Ruchu Światło-Życie na Jasnej...

  Częstochowa: 37. spotkanie Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Ponad 1100 osób koordynujących działalność katolickiego Ruchu Światło-Życie uczestniczy w rozpoczętym w piątek czterodniowym spotkaniu na Jasnej Górze. Do Częstochowy przyjechali animatorzy Ruchu z Polski i zagranicy, m.in. z Chin i Stanów Zjednoczonych.
  Ruch Światło-Życie, zwany potocznie oazowym, to najliczniejszy ruch w polskim Kościele. W ostatnich latach skupia się na ewangelizacji, by lepiej docierać do współczesnego człowieka i nieść światu przesłanie Ewangelii.

  Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, będąca najważniejszym w roku spotkaniem jego organizatorów, służy przygotowaniu pracy formacyjnej, która rozpoczyna się latem. Program dorocznego spotkania wypełniają m.in. wykłady, modlitwy i nabożeństwa; w tym roku jego uczestnicy rozważają temat: "Kościół naszym Domem". 37. Kongregacja zakończy się w poniedziałek.

  Główna część spotkania rozpoczęła się w sobotę mszą św., koncelebrowaną przez ok. 120 kapłanów w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej. Jak mówił w kazaniu sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak, każdy katolik wezwany jest do niesienia innym Chrystusa, może to jednak robić tylko ten, kto sam jest w nim zakorzeniony, zasłuchany.

  Nawiązując do słów Benedykta XVI bp Polak wskazał, że ewangelizacja nie jest tylko przekazem wiadomości o Bogu i głoszeniem słusznej skądinąd prawdy - nie odnosi się bowiem tylko do słowa i języka. - Jest raczej pytaniem o sztukę życia, o drogę do szczęścia - mówił, cytując papieża, sekretarz generalny episkopatu. - Ewangelizować - to znaczy pokazywać tę drogę - przypomniał.

  Przytoczył też myśl papieża, że najgłębszym ubóstwem jest nieumiejętność doznawania radości, znużenie życiem postrzeganym jako bezsensowne i wewnętrznie sprzeczne. - Ten rodzaj ubóstwa występuje dziś bardzo powszechnie - podkreślił hierarcha. Dlatego - jak zaznaczył - trzeba nowej ewangelizacji, ale potrzeba też do niej ludzi "z nową mentalnością, ludzi wiary konsekwentnej, sprawdzonej w życiu".

  Głównym gościem tegorocznej Kongregacji jest pochodzący z Malezji chiński ewangelizator Geokseng Lim.

  - Geokseng Lim głosi Słowo Boże i służy wspólnotom w Chinach i innych krajach Azji, gdzie rzeczywiście jest to doświadczenie diaspory - małych wspólnot, ale gdzie osiągał bardzo dobre efekty w tzw. pomnażaniu uczniów. Owocem tego była ewangelizacja i coraz większa liczba ludzi włączających się w życie Kościoła - wyjaśnił cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk.

  Geokseng Lim przygotował wykłady wokół hasła "Kościół naszym domem". W niedzielę ma też odpowiadać na pytania uczestników Kongregacji.

  Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi w różnym wieku, świeckich i duchownych. Cel osiąga przez spotkania, głównie młodzieży, w działających przy parafiach grupach oazowych.

  Twórcą oazy, założycielem Ruchu i jego pierwszym moderatorem krajowym był pochodzący z Górnego Śląska, zmarły w 1987 r. ks. Franciszek Blachnicki. Trwają starania o jego beatyfikację. Ruch powstał i rozwija się w Polsce, a w ostatnich latach również na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi i Łotwie. W kraju jest obecny w ponad 1,5 tys. parafii, skupia co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama