Ważne
  Unijna prohibicja - najpóźniej od stycznia 2013 roku!...

  Unijna prohibicja - najpóźniej od stycznia 2013 roku! Powrócą meliny?

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolejki po alkohol były zasadniczo wynalazkiem radzieckim. Ale w Polsce przyjęły się błyskawicznie

  Kolejki po alkohol były zasadniczo wynalazkiem radzieckim. Ale w Polsce przyjęły się błyskawicznie ©arc

  Unijna prohibicja - najpóźniej od stycznia 2013 roku! Grozi nam zalew nielegalnego i bardzo groźnego dla zdrowia alkoholu
  Kolejki po alkohol były zasadniczo wynalazkiem radzieckim. Ale w Polsce przyjęły się błyskawicznie

  Kolejki po alkohol były zasadniczo wynalazkiem radzieckim. Ale w Polsce przyjęły się błyskawicznie ©arc

  Sklepy z alkoholem czynne tylko przez 8 godzin dziennie. Zakaz handlu w nocy. Punkty z trunkami przeniesione na obrzeża miast. A przede wszystkim monopol państwa na sklepy z alkoholem. Takie przepisy w obawie o nasze zdrowie wszystkie kraje Unii będą musiały wdrożyć do końca 2012 roku. Tyle, że zamiast oczekiwanych korzyści grozi nam powrót melin rodem z PRL-u i zalew produkowanego pokątnie i groźnego dla zdrowia alkoholu.

  - To model oparty na wzorcach szwedzkich. Jest nieskuteczny, bo tam od jego wprowadzenia spożycie alkoholu bynajmniej nie zmalało - krytykuje pomysł Komisji Europejskiej prof. Genowefa Grabowska, prawniczka i b. eurodeputowana.

  Ten pomysł przypomina jej prohibicję w USA w l. 20. i 30., gdzie zakaz handlu alkoholem wzmocnił włoską mafię.
  - Nie tędy droga. Bardziej rozsądna niż nakazy i zakazy jest profilaktyka. Nie wierzę, by to prawo weszło w życie - podsumowuje prof. Grabowska.

  Za takimi rozwiązaniami jest Światowa Organizacja Zdrowia. Dokument tej organizacji zaakceptowało już 27 państw UE. Również polskie Ministerstwo Zdrowia nie ma żadnych zastrzeżeń do takich przepisów.

  - Polacy to nie Szwedzi. Poradzą sobie z przepisami tak, jak radzili sobie w czasach PRL-u, kiedy alkohol był na kartki, a stoiska z nim otwierano o godz. 13. Tylko po co tworzyć prawo, które ośmiesza władzę? - pyta dr Krzysztof Łęcki, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  Irek Dudek wykonawca słynnego przeboju "Za 10 minut 13-sta" wyśmiewa unijne pomysły: - Kiedy tworzyliśmy tę piosenkę chcieliśmy wyśmiać idiotyczne przepisy. Co z tego, że istniały zakazy, kiedy wódkę można było bez problemu kupić na melinie? - podkreśla artysta. Dodaje jednak, że problem z alkoholem jest poważny i trzeba z nim coś robić: - Zamiast się ośmieszać takimi przepisami, trzeba mądrze zapobiegać. Na Rawa Blues Festiwal, jako na jedynej imprezie w katowickim Spodku nie sprzedaje się piwa. To po to, by w święcie muzyki mogły uczestniczyć całe rodziny. By pokazać, żemożna się dobrze bawić bez dopalaczy.

  Unia chce walczyć z alkoholem, ale zakazami tylko zaszkodzi  Do przyjęcia restrykcyjnego, skandynawskiego modelu sprzedaży alkoholu pchają unijnych urzędników odpowiedzialnych za zdrowie alarmujące wyniki badań. Pijemy na potęgę. Co roku z powodu nadużywania alkoholu umiera na świecie 2,5 mln ludzi. Statystyczny Polak wypija rocznie 8 litrów czystego alkoholu. Podczas gdy w większości krajów europejskich ta średnia to ok. 5 litrów.

  A teraz nieco historii. Komu w PRL-u zawdzięczaliśmy zakaz sprzedaży alkoholu przed godziną 13.? Gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu, przeciwnikowi pijaństwa. W październiku 1982 roku zaczął obowiązywać przepis, który ograniczył dostępność alkoholu. Liczba punktów sprzedaży spadła z 46 tys. do 19 tys. Równocześnie wprowadzono zakaz handlu napojami powyżej 4,5 proc. alkoholu przed godziną 13.

  Dlaczego tak się stało? W latach 70. i później alkohol był jednym z niewielu towarów, których nie brakowało na sklepowych półkach. Jeden punkt sprzedaży przypadał średnio na 631 osób, (a w Finlandii na 27,6 tys. mieszkańców). W efekcie przeciętna rodzina co 10. złotówkę wydawała na alkohol. Oto rymowanka z tamtych czasów: "Na podwórzu jest kałuża, a w kałuży tej się nurza. Hipopotam powiadacie? Nie, to tata po wypłacie".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1410

   kaziel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 39

   1410 to 1kg cukru 4l wody i 10dag drożdży z 10l wody to by bardzo cienki zacier wylazł.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie takie straszne

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 27

   Przeżyłem ten system w Skandynawii, Kanadzie i wyobrażcie sobie nawet w Stanach.Da się przeżyć.W Chicago miałem sklep z cholernie tanim alkoholem tuż obok hotelu w którym mieszkałem.Czynny był od 7...rozwiń całość

   Przeżyłem ten system w Skandynawii, Kanadzie i wyobrażcie sobie nawet w Stanach.Da się przeżyć.W Chicago miałem sklep z cholernie tanim alkoholem tuż obok hotelu w którym mieszkałem.Czynny był od 7 do 23.Potem tylko bar z licencją.Meliny nie są wyłącznie Polska specjalnością.Handlują tam gorzałą Indianie,przemycanym alkoholem ze Stanów poprzez ich rezerwaty.Tak więc widzicie że nie tylko Polak potrafi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Lubelak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 48

   To dopiero początek unijnych przepisów i dyrektyw, będzie coraz gorzej.W Polsce już obowiązuje Codex Alimentarius wprowadzony bez rozgłosu medialnego a zakazujący ziół i witamin.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie

   kontra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 35

   Jestem alkoholikiem . Najwyżej piwko dziennie ale to jest dowód na to że urzędnicy z UE nie mają co robić i wraca totalitaryzm więc należałoby ten kołchoz rozwalić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EUROPOSŁOWIE BRAWO!!!

   wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 84

   Takich kwiatków będziemy mieli coraz więcej.Europosłowie są od tego .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @tak, kubulek

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 34

   Emerytura powinna być dobrowolna i niech każdy płaci ile chce i jak długo chce i idzie na tą emeryturę też kiedy chce i wtedy mu wypłacą ile wynika z warunków umowy. A emerytura państwowa to...rozwiń całość

   Emerytura powinna być dobrowolna i niech każdy płaci ile chce i jak długo chce i idzie na tą emeryturę też kiedy chce i wtedy mu wypłacą ile wynika z warunków umowy. A emerytura państwowa to przeżytek. Dlaczego państwo interesuje się moim ubezpieczeniem emerytalnym? Może powinno się też zainteresować moim ubezpieczeniem samochodowym, tj. obciążyć moją płacę obowiązkową kwotą ubezpieczenia samochodowego? Bzdura, powie każdy. A jednak mamy taką „bzdurę” w kwestii emerytalnej. Tu przecież taż każdy mógłby się sam ubezpieczyć w wybranej firmie i ponosić tego konsekwencje. Dlaczego państwo się do tego miesza?

   A jeżeli już, to powinno się ustalić wiek emerytury 100%-towej, np. 65 lat i do tego widełki, powiedzmy od 55 do 70 lat i każdy w tych widełkach sam decyduje kiedy idzie na emryturę, dostając odpowiednio mniej lub więcej za każdy przepracowany czy nieprzepracowany rok liczony od tych 100%. Przykładowo:
   - pracuję do 65 lat, mam 100% emerytury
   - pracuję do 55 lat mam 90% emerytury (minus 1% za każdy rok)
   - pracuję do 70 lat mam 102,5% emerytury (plus pół procenta za każdy rok)
   Te formuły i procenty możnaby elastycznie ustalić i dopasowywać w zależności od sytuacji demograficznej i nie jest tak, że „wszyscy by poszli tak szybko jak możliwe na emeryturę” albo „każdy chciałby pracować jak najdłużej”. To by się elastycznie rozłożyło a nie tak sztywno, że jest 67 lat i kropka.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   unia

   kubulek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 80

   A DLACZEGO UNIA NIE CHCE WALCZYĆ Z ZRÓWNANIE WYSOKOŚCI EMERYTUR???????????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pierwszy mete załóżę

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 89

   będzie niezły dochód

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakazane alkohole

   Jol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 63

   Czy tak naprawdę dla unijnych urzędników nie należałoby wprowadzić obowiązkowych badań psychiatrycznych, prostują ogórki, wprowadzają prohibicję i zajmują się całym stosem rzeczy nikomu...rozwiń całość

   Czy tak naprawdę dla unijnych urzędników nie należałoby wprowadzić obowiązkowych badań psychiatrycznych, prostują ogórki, wprowadzają prohibicję i zajmują się całym stosem rzeczy nikomu niepotrzebnych. Polacy i tak udowodnią im, że są głupsi niż przewiduje jakakolwiek ustawa.
   Kiedy ktoś rozgoni tą zgraje nierobów i przygłupów żerujących na normalnych ludziach zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po krotkiej przyjacielskiej pogawedce

   okonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 85

   z wujem google:
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/23240-prohibicja-2012-kto-bedzie-polskim-alem-capone-oswiadczenie-upr-ws-przyjecia-dyrektywy-soz-dot-ograniczenia-spozycia-alkoholu
   czyli pani A....rozwiń całość

   z wujem google:
   http://wpolityce.pl/wydarzenia/23240-prohibicja-2012-kto-bedzie-polskim-alem-capone-oswiadczenie-upr-ws-przyjecia-dyrektywy-soz-dot-ograniczenia-spozycia-alkoholu
   czyli pani A. wie, ze dzwonia, tylko nie wie ktore butelki.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama