Kiszczak spadł z wokandy, bo obrońca zapomniał o rozprawie

  Kiszczak spadł z wokandy, bo obrońca zapomniał o rozprawie

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z powodu nieobecności adwokata sąd zmuszony został odroczyć rozprawę przeciwko gen. Czesławowi Kiszczakowi, który jest oskarżony o przyczynienie się do śmierci górników kopalni "Wujek". Kiszczak oświadczył, że nie zgadza się na rozprawę bez udziału obrońcy. A obrońca zapomniał o terminie rozprawy. Sąd ukarał go za to grzywną 5 tys. zł.
  Piąty proces generała, szefa MSW w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego, miał się rozpocząć właśnie w poniedziałek, 20 lutego br., ale nieusprawiedliwiona nieobecność mecenasa to uniemożliwiła.

  Kiszczak oświadczył, że nie zgadza się na rozprawę bez udziału obrońcy. A obrońca zapomniał o terminie rozprawy. Sąd ukarał go za to grzywną 5 tys. zł.

  Czytaj więcej o oskarżeniu wobec Czesława Kiszczaka

  Z powodu złego zdrowia 86-letni Czesław Kiszczak może brać udział w rozprawie nie dłużej niż dwie godziny dziennie. Sąd zlecił kolejne badania oskarżonego pod kątem neurologicznym i podejrzeniem choroby Alzheimera.

  Katowicka prokuratura oskarża go wydanie bez podstawy prawnej szyfrogramu, który zezwalał oddziałom zwartym milicji użycia broni palnej. Szyfrogram trafił do komend wojewódzkich milicji w pierwszym dniu stanu wojennego. Ten proces przeciwko Kiszczakowi toczy się od 1993 roku. Wtedy to z katowickiego procesu oskarżonych zomowców wyłączona została sprawa generała i przeniesiona do Warszawy. Odtąd sądy stołeczne nie potrafią jej rozstrzygnąć. A tekst tego szyfrogram mieści na kartce formatu A-4 jednostronnie zapisanej. Jego analiza nie wymaga specjalistycznych badań z zakresu kryminalistyki. Nie wymaga przesłuchania setki świadków. Jednak zajmuje to sędziom już... 18 lat.

  12 stycznia 2012 roku w procesie autorów stanu wojennego Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył Kiszczakowi karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat.

  - Tamten wyrok tylko wzmacnia zarzuty kierowane pod adresem generała - twierdzi mec. Janusz Margasiński, pełnomocnik górników kopalni "Wujek". - Sąd przyjął, że stan wojenny wprowadziła w Polsce zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym. Jednak sam ten fakt nie musiał prowadzić do tragedii. Do tragedii doprowadziło dopiero wydanie szyfrogramu, w którym generał Kiszczak zezwalał oddziałom zwartym na użycie broni palnej. Pluton specjalny z tego zezwolenia skorzystał.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama