Wolni od fiskusa

  Wolni od fiskusa

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś, 14 czerwca, zaczęliśmy w Polsce pracować na siebie, a nie na fiskusa. W sobotę, według Centrum Adama Smitha, przypada bowiem w tym roku dzień wolności podatkowej.
  - W tym roku po raz pierwszy obchodzimy go przed 15 czerwca. Zawdzięczamy to niższej o 7 pkt. procentowych składce rentowej - zauważa Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. A. Smitha i dowodzi, że w Polsce nie podatki, ale różnego rodzaju składki na ubezpieczenie społeczne są bardziej dotkliwe. To one pomniejszają co miesiąc nasze dochody. Nie mamy przy tym poczucia, że składki odprowadzane do ZUS przyniosą nam w przyszłości wymierną korzyść.

  - W ubiegłym roku dzień wolności podatkowej przypadł w Polsce 16 czerwca - mówi Kamil Kajetanowicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha.
  To małe przesunięcie zawdzięczamy temu, że - poczynając od lipca 2007 r. - dwukrotnie obniżono nam składkę rentową. Niestety, od stycznia podwyższono zdrowotną.

  Nadal więc żyjemy w państwie, gdzie w danym roku symbolicznie przestajemy płacić państwu różne składki i podatki najpóźniej w Europie. Za nami są tylko Szwedzi i Niemcy. Dla porównania w Australii i Szwajcarii dzień wolności podatkowej przypada 4 maja, w Irlandii 10 maja, na Słowacji 11 maja, w Japonii 14 maja, w USA 18 maja, w Nowej Zelandii 4 czerwca, w Czechach 7 czerwca, a w Wielkiej Brytanii i Polsce dopiero 14 czerwca. Wśród obywateli krajów OECD Polacy płacą jedne z najwyższych danin na rzecz państwa. Wyższe są w zamożnej Szwecji i Niemczech, ale kraje te mają teraz związane z fiskalizmem problemy - choćby wolniejszy rozwój. Ekonomiści tłumaczą, że konieczne są reformy systemu podatkowego. Najpierw należy zająć się zmniejszeniem składek na ubezpieczenia społeczne, które są przyczyną bezrobocia, wysokich cen i niskich płac.

  Polskie dni wolności podatkowej
  1994 rok - 1 lipca,
  1995 - 6 lipca,
  1996 - 4 lipca,
  1997 - 28 czerwca,
  1998 - 22 czerwca,
  1999 - 16 czerwca,
  2000 - 16 czerwca,
  2001 - 18 czerwca,
  2002 - 24 czerwca,
  2003 - 28 czerwca,
  2004 - 24 czerwca,
  2005 - 22 czerwca,
  2006 - 20 czerwca,
  2007 - 16 czerwca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama