Fundusz Kościelny ma być poprawiony. Ale jak?

  Fundusz Kościelny ma być poprawiony. Ale jak?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fundusz Kościelny ma być poprawiony. Ale jak?

  ©arc DB

  Ważny głos w sprawie Funduszu Kościelnego, którego likwidację zapowiedział premier Donald Tusk, zabrzmiał w Katowicach. To oznacza, że Kościół nie zgadza się na rolę milczącego świadka wydarzeń.
  Fundusz Kościelny ma być poprawiony. Ale jak?

  ©arc DB

  Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zapytał, co będzie ze składkami na ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, a przede wszystkim 2030 polskich misjonarzy. Obecnie składki są finansowane z Funduszu Kościelnego. W Sejmie lada moment będzie głosowana poprawka do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, której przyjęcie spowoduje, że księża będą płacić za siebie sami.

  Abp Skworc przypomina swój "List otwarty", który w 2004 r., jako przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, skierował do parlamentarzystów w związku z planowanymi już wtedy poprawkami do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
  Według duchownego, przyjęcie poprawek oznaczać będzie "powrót do czasów PRL-u, w którym duchowni, jako osoby drugiej kategorii, nie byliby objęci państwowym systemem świadczeń". Przypomnijmy, że z Funduszu rocznie na rzecz Kościołów płynie 80-90 mln zł.

  W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji powstaje ustawa, która ma umożliwić "zamianę dotychczasowego Funduszu na bardziej nowoczesne sposoby finansowania różnych form działalności Kościołów". Ten ogólnikowy cytat to fragment odpowiedzi na interpelację posłanki PiS z Chorzowa Marii Nowak, która chciała się dowiedzieć od premiera, w jakim kierunku idą zmiany w ustawie. - Gdyby Kościołowi zwrócono to, co kiedyś zagrabiono, to dziś nie trzeba by na tacę wrzucać - mówi posłanka.

  Taca pozostanie jednak jednym ze źródeł dochodów, a Kościół w Polsce czeka finansowa rewolucja. Niejasna przyszłość Funduszu, a wcześniej likwidacja obrosłej nieprawidłowościami Komisji Majątkowej, wymuszają nowe podejście. I tu ile opcji, tyle opinii. Zdaniem posłanki Nowak likwidacja komisji jest przejawem dyskryminacji Kościoła katolickiego, bo komisje powołane dla innych wyznań nadal istnieją. Marek Balt, poseł SLD spod Jasnej Góry, przekonuje, że Kościół i tak dostał więcej niż powinien. A abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski, w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu napisał: Kościół jest dziś "planowo atakowany" przez "różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie".

  Fundusz Kościelny działa od 62 lat  Fundusz Kościelny powstał w 1950 roku. Początkowo miał w pierwszej kolejności wspierać odbudowę i remontów kościołów. W istocie był elementem politycznych rozgrywek władz komunistycznych z Kościołem katolickim. Obecnie, oprócz spraw remontowych, z Funduszu Kościelnego dotowane są składki zdrowotne i społeczne duchownych, w tym całkowicie misjonarzy i zakonnic klauzurowych. W 2011 r. Fundusz dysponował kwotą 89 mln zł, ale rekord padł w 2001 r., gdy z budżetu państwa do FK poszło ponad 132 mln zł. Równie potężne wpływy odnotowano za rządów PO w 2008 i 2009 roku, gdy Fundusz uzyskał kolejno: 97,9 i 95,9 mln zł. Warto dodać, że Fundusz Kościelny działa na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych, a nie tylko Kościoła katolickiego. AGA

  Komisja Majątkowa, czyli problemy  Komisja Majątkowa dla Kościoła katolickiego została zlikwidowana w zeszłym roku. Jej działalność zakończyła się śledztwami, a niebawem rozpoczną się procesy.

  Komisje Majątkowe uruchomiono w 1989 roku, by rozpatrywały wnioski związane ze zwrotem dóbr bezprawnie odebranych kościołom i związkom wyznaniowym w okresie PRL-u. Największy zrabowany po wojnie majątek należał do Kościoła katolickiego. Komisja rozpatrzyła prawie 3 tysiące wniosków. Jednak finał jej działalności ujawnił sporo nieprawidłowości, które ostatecznie musi rozstrzygnąć sąd.

  Komisję krytykowano przede wszystkim za przekazywanie Kościołowi ziemi po cenach niższych niż rynkowe. Pojawiły się również zarzuty korupcji. AGA

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kosciol

   mabo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   Kosciol katolicki ma duzy zoladek,wszystko zezre nic nie wyrzyga.Dosc z okradaniem panstwa darmozjady

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kościół katolicki powinien być nie zależny od państwa.

   Józef Brzozowski Żory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   Każda niezależna instytucja powinna być utrzymywana przez swoich członków albo wyznawców.
   Kościół katolicki postrzegany jest jako pijawka wysysająca pieniądze społeczne per fas et nefas....rozwiń całość

   Każda niezależna instytucja powinna być utrzymywana przez swoich członków albo wyznawców.
   Kościół katolicki postrzegany jest jako pijawka wysysająca pieniądze społeczne per fas et nefas.

   Kościół katolicki jest mi tak samo obojętny jak Synagoga żydowska lub Meczet muzułmański, ale nie znam takiej drugiej instytucji religijnej, która w tak bandycki sposób wydziera społeczne pieniądze. A to przestaje mi być obojętne, a staje się wrogie społecznie.
   Jeden z tysięcy przykładów rabunku mienia społecznego. Żory. Podobno kiedyś ktoś zabrał 42 hektary ziemi należące do Kk. Komisja Majątkowa przyznała Kościołowi w zamian nieruchomość o wielkości 360 ha. Tych którzy podpisali się na takiej decyzji powinno się podstawić przed sądem za działanie na szkodę Polski.

   Uważam, i podpisuję się nazwiskiem, nie chowając się za krzakiem że należy odłączyć finansowanie Kościoła katolickiego, zlikwidować etaty katechetów, kapelanów i innych funkcjonariuszy Kk. W zamian wprowadzić podatek kościelny płacony przez wiernych (coś na kształt składki członkowskiej płaconej w różnych organizacjach), by kler miał utrzymanie i by mógł opłacać katechezę i swoje działania że tak powiem statutowe.

   Emerytowany górnik,
   Józef Brzozowski Żory.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antek

   Antoni Galka Sosnowiec -emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   brawo,wreszcie rozsadny komentarz.Proponuje zbierac podpisy w celu przeprowadzenia referendum dot.likwidacji konkordatu podpisanego 28.02.1998.Nasz piekny kraj jest rzadzony przez Watykan ,skarb...rozwiń całość

   brawo,wreszcie rozsadny komentarz.Proponuje zbierac podpisy w celu przeprowadzenia referendum dot.likwidacji konkordatu podpisanego 28.02.1998.Nasz piekny kraj jest rzadzony przez Watykan ,skarb panstwa ,utrzymanie katachetow ksiezy,kapelanow kosztuje ok.5 mld zl.Tam sa pieniadze ktore powinny byc przeznaczone dla ok.8 mil.ludzi biednych .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...paru krzykaczy na forum

   mr papa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 26

   ...niczego nie zrobi, już dawno temu zostaliśmy uwikłani w umowę konkordatową więc należało by ją po prostu zerwać. Nie sądzę żeby było drugie państwo na świecie tak zobowiązane finansowo wobec...rozwiń całość

   ...niczego nie zrobi, już dawno temu zostaliśmy uwikłani w umowę konkordatową więc należało by ją po prostu zerwać. Nie sądzę żeby było drugie państwo na świecie tak zobowiązane finansowo wobec obywateli państwa kościelnego. KK w Polsce jest drugim po skarbie państwa właścicielem nieruchomości, wszystkie grunty i zabudowania są zarządzane przez KK a ich właścicielem jest państwo Watykan. Do tego dochodzi finansowanie działalności kleru takie jak katechizacja (2,5 mld z budżetu), ubezpieczenia, całkowity brak kontroli nad przepływem kapitału etc. Fundusz kościelny jest tylko zasłoną dymną - 100mln nie stanowi specjalnie dużej sumy, KK w najbliższym czasie "zrezygnuje" z funduszu ale jest na tyle arogancki i pewny siebie, że położy łapę na podatkach, wszyscy ludzie w Polsce niezależnie od wyznania i przekonań będą łożyć ciężkie pieniądze z których lwia część jest transferowana na tajne konta w Watykanie, podatki będą rujnować ciułaczy na etatach, Polacy nie będą mieć podstawowej opieki zdrowotnej, młode rodziny wystartują w życie z balastem opłat a na kolędzie usłyszą z ust księdza z rocznika 83 że powinni mieć kolejne dziecko, mało kogo będzie stać na adwokata czy obsługę prawną, zus będzie łajał drobnych przedsiębiorców składką na którą będą pracować trzy tygodnie a benzyna będzie po 10zł.
   Kościół Katolicki w Polsce nie wypełnia swojej misji, albo jego misją jest całkiem coś innego niż to co mówi swoim barankom. Trudno mówić o pożytkach przy takim natłoku plugawości, braku szacunku dla wiernych a przede wszystkim zachłanności i zakłamaniu. Nigdy nie byłem świadkiem naprawdę szczerej i normalnej relacji z księdzem, natomiast na porządku dziennym są odmowy pochówku, ślubów, ale o kwestiach mentalnych wolę nie pisać.
   Tak naprawdę martwi mnie fakt, że rozmawiając z młodymi ludźmi, 20-30 letnimi widzę że mają o tym średnie pojęcie, robią duże głupie oczy a później mówią jakieś idiotyzmy na temat wiary, teorii spiskowych, braku kultury itp. Póki naród głupi KK będzie miał pełne ręce roboty w kościołach i pełną kiese i oto chodzi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadzam się z tym komentarzem.

   Józef Brzozowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 27

   Myślę że największą bolączką naszego społeczeństwa jest genetyczny strach przed plebanem.

   Wiele jest nie przychylnych Kościołowi katolickiemu komentarzy na różnych forach pisanych przez...rozwiń całość

   Myślę że największą bolączką naszego społeczeństwa jest genetyczny strach przed plebanem.

   Wiele jest nie przychylnych Kościołowi katolickiemu komentarzy na różnych forach pisanych przez anonimowych komentatorów. Większość z nich, to są tacy odważni jak moi niektórzy znajomi. Potrafią księdzu język pokazać za jego plecami (autentyczne!), przed księdzem klękają i chylą kornie czoło.
   Wybacz mr papa, to tak ogólnie.

   Młodzi ludzie przechodzą szkolenie ideologiczne na lekcjach religii, mały procent z nich potrafi samodzielnie myśleć, więc żrą papkę przygotowaną przez katechetów. Myślę jednak że nie powinniśmy panikować z tego powodu, jedni znają z doświadczenia inni z opowiadań, jak to w latach 50-tych ubiegłego wieku ideologia robiła pranie mózgów dla większości społeczeństwa. Było podobnie jak dziś, a kto dziś spróbuje nazwać czerwonego grubaska z białą brodą Dziadkiem Mrozem, lub przyzna się że mieszka/ł w Stalinogrodzie?

   Społeczeństwo przeżyje takich biskupów Skworców i innych Ryczanów, po latach będą się dziwić, jak ich starzy mogli być tak ulegli...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za bzdury opowiada ten biskup!

   sława (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

   Żeby obywatel mógł korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego musi za to zapłacić,nawet jak ma emeryturę 756zł.Wyjątek stanowią "wybrańcy Boga" księża i rolnicy.Za nich płaci każdy podatnik.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za BEZCZELNY TYP z tego Skworca

   Obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 24

   Przypominam - fundusz kościelny stworzono w zamian za majątki kościoła odebrane przez państwo.
   Skoro ZWRÓCONO Z DUŻĄ NAWIĄZKĄ MAJĄTKI KOŚCIOŁOWI (z naruszeniem prawa - brak procedur odwoławczych)...rozwiń całość

   Przypominam - fundusz kościelny stworzono w zamian za majątki kościoła odebrane przez państwo.
   Skoro ZWRÓCONO Z DUŻĄ NAWIĄZKĄ MAJĄTKI KOŚCIOŁOWI (z naruszeniem prawa - brak procedur odwoławczych) to automatycznie fundusz powinien być zlikwidowany!!!!!!!!!!!
   Skoro ktoś chce być ubezpieczony to musi placić składki!!!! Czy to takie trudne do zrozumienia???? No pewnie dla tych, którym NASZYM WSPÓLNYM KOSZTEM (skarb państwa) płaci się od dziesiątków lat!!!!
   PAZERNOŚĆ DUCHOWNYCH NIE MA GRANIC!!!!!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skworc sie domago

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

   Kto jest ważniejszy na tym świecie? Emeryt po 40 latach ofiarnego "rycia" i rostopiyrzajoncy sie z bogatymi 1000 PLN, abo brzuchaty pasożyt powołany do opowiadania bajek i kato-mitów?...rozwiń całość

   Kto jest ważniejszy na tym świecie? Emeryt po 40 latach ofiarnego "rycia" i rostopiyrzajoncy sie z bogatymi 1000 PLN, abo brzuchaty pasożyt powołany do opowiadania bajek i kato-mitów?
   Średniowiecze downo sie skończyło...prawie wszyndziezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury

   jarek k. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 14

   Każdy powinien płacić za siebie zbierają na tace i świadczą inne usługi pobierając nie małe kwoty. ,a nie żeby biedny naród płacił za tych grubasów .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pustułka

   iwona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

   wiesz, że gdzieś dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele. Opieranie sie na googlu nie jest najlepszym pomysłem. Czy ten artykuł jest częścia umowy o przejściu do Gościa?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama