Ważne
  Piszesz życiorys, wiedz, że mogą Cię sprawdzić

  Piszesz życiorys, wiedz, że mogą Cię sprawdzić

  Michał Wroński, Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piszesz życiorys, wiedz, że mogą Cię sprawdzić

  ©123rf

  Wczoraj w Urzędzie Miasta w Lublińcu przygotowano niespodziankę dla osób startujących w konkursie na stanowiska urzędnicze w Wydziale Inwestycji i Rozwoju. Sześciu kandydatów, wyłonionych w pierwszym etapie (startowały 103 osoby), zostało poddanych testowi na prawdomówność.
  Piszesz życiorys, wiedz, że mogą Cię sprawdzić

  ©123rf

  - To u nas norma - mówi nam Edward Maniura, burmistrz Lublińca. - Mieliśmy już niestety przykłady, że informacje podane w CV nie pokrywają się z faktycznymi kwalifikacjami. Dlatego przygotowujemy odpowiednie pytania, dzięki którym możemy sprawdzić prawdomówność kandydatów. Dla mnie jest to bardzo istotne, bo jeżeli pracownik kłamie już podczas konkursu, to znak, że będzie nieuczciwy także podczas pracy - wyjaśnia.

  Zdaniem pracodawców, blisko 3/4 kandydatów ubiegających się o posadę w firmach mniej lub bardziej koloryzuje swoje CV. Najczęściej naciągamy w życiorysach swoje umiejętności lingwistyczne - w końcu kto powiedział, że aby zadeklarować dobrą znajomość języka angielskiego trzeba czytać Szekspira w oryginale? Nie wystarczy powiedzieć "how do you do?".

  Akcja wywołuje reakcję, więc pracodawcy coraz baczniej przyglądają się kandydatom. Prywatni biznesmeni czasem sięgają po pomoc specjalistycznych wywia- downi gospodarczych. Instytucje publiczne zwykle własnymi siłami weryfikują umiejętności i wykształcenie osób, którym marzy się urzędnicza posada.

  Test prawdy w Lublińcu polega na rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem. Urząd Miasta nie przygotowuje testów psychologicznych, ani nie sięga po badanie wariografem. Miasto ma prawo do weryfikacji danych zawartych w CV, ale gdyby chciało przeprowadzić testy psychologiczne, na inteligencję lub badanie wariografem, musiałoby mieć zgodę kandydatów.

  - Każdy może odmówić udziału takim teście, a jeżeli okaże się, że z tego powodu nie został zatrudniony, to może dochodzić swoich praw przed sądem, bo doszło do naruszenia jego dóbr osobistych - mówi dr Monika Gładoch, doradca prezydenta Pracodawców RP.

  Mimo to firmy coraz częściej poddają kandydatów weryfikacji. Trzystopniowy system weryfikacji działa już w wielu magistratach oraz w urzędzie marszałkowskim. Jest skuteczny? Sceptycy przypominają urzędnicze wpadki, takie jak historia Mirelli M., która trzy lata temu była przez kilka tygodni dyrektorką szpitali w Mysłowicach i w Lublińcu. Kobieta przekonała samorządowców bogatym CV - niemal w całości nieprawdziwym. Sprawą zainteresowała się prokuratura, która postawiła jej zarzut złożenia fałszywych oświadczeń w sprawie wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sonda

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 48

   sląski to nie jezyk nieuki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama