Śląskie: Urzędnicy uczą się języka migowego. Wkrótce test

  Śląskie: Urzędnicy uczą się języka migowego. Wkrótce test

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie: Urzędnicy uczą się języka migowego. Wkrótce test

  ©Arkadiusz Gola

  W urzędach całego regionu trwają ostatnie przygotowania do wielkiego testu z migania, który rozpocznie się 1 kwietnia. Tego dnia zacznie obowiązywać ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Ustawa zobowiązuje organy administracji publicznej m.in. do bezpłatnego zapewnienia niesłyszącym petentom tłumacza znającego język migowy.
  Śląskie: Urzędnicy uczą się języka migowego. Wkrótce test

  ©Arkadiusz Gola

  - To zachęci takie osoby, by częściej korzystały z pomocy urzędów, bo do tej pory zdarzało się, że nie miały one nawet szansy nawiązać pierwszego kontaktu - uważa Krzysztof Kotyniewicz, wiceprezes śląskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Zastrzega jednak, że choć nowe przepisy ułatwią życie niesłyszącym, to nie rozwiążą wszystkich kłopotów, z jakimi borykają się w urzędach.

  - Do rozwiązywania zawiłych spraw potrzebni są tłumacze mający na co dzień kontakt z niesłyszącymi - mówi Kotyniewicz.
  Wedle pierwotnych założeń ustawa miała wejść w życie już od 1 stycznia, lecz posłowie - ku niezadowoleniu osób niesłyszących - przesunęli ten termin na 1 kwietnia. Zadowoleni z takiego obrotu sprawy są natomiast urzędnicy. O ile bowiem w dużych miastach magistraty były przygotowane do egzaminu z migania już 1 stycznia (tak np. było w Katowicach), to w mniejszych urzędach wciąż jeszcze trwa intensywne szkolenie kadr. Nauczyciele z PZG mają pełne ręce roboty.

  - Zainteresowanie organizowanymi przez nas kursami w ostatnich miesiącach zdecydowanie wzrosło - przyznaje Krzysztof Kotyniewicz.

  Sprawdziliśmy czy duże miasta są już przygotowane  Katowice

  Dwie pracownice Biura Obsługi Mieszkańców znają podstawy języka migowego. W godzinach pracy urzędu niesłyszący petenci będą mieli do dyspozycji także system "toktutok". Polega on na tym, że interesant łączy się wideokonferencyjnie z tłumaczem w Warszawie, ten widząc na monitorze petenta tłumaczy jego słowa do słuchawek, które ma na uszach urzędnik. Jeśli ten chce z kolei o coś zapytać, to mówi do mikrofonu z którego głos przekazywany jest do tłumacza, a ten "miga" do widzącego go na monitorze w urzędzie petenta.

  Gliwice

  W Biurze Obsługi Interesantów pracują 3 osoby znające język migowy, przy czym jedna z nich zna 2 rodzaje tego języka, natomiast pozostałe jeszcze się dokształcają.

  Sosnowiec

  W Biurze Obsługi Interesantów pracuje 1 osoba, mająca ukończony kurs języka migowego. Niebawem druga ma przystąpić do egzaminu. Ponadto w głównym budynku magistratu oraz w wydziale zdrowia działa system komunikacji niewerbalnej - petent za pomocą klawiatury kontaktuje się w urzędnikiem.

  Rybnik

  Od 1 kwietnia w urzędzie miasta dyżur będzie pełnić tłumacz przysięgły języka migowego. Ponadto kilku urzędników ukończyło już kurs organizowany przez Śląski Oddział Polskiego Związku Głuchych, a w marcu naukę rozpoczną następni.

  Bielsko Biała

  Kilku urzędników już opanowało język migowy, kilku kolejnyh uczestniczy we współfinansowanych z unijnej dotacji szkoleniach z podstaw tej formy komunikowania się. Tomasz Ficoń, rzecznik urzędu miejskiego zastrzega jednak, że w przypadku, gdy petent będzie miał do omówienia jakąś bardziej skomplikowaną sprawę, to powinien wcześniej zapowiedzieć swoją wizytę.- Wówczas zaprosimy na rozmowę tłumacza z Polskiego Związku Głuchych - tłumaczy Ficoń.

  Częstochowa

  W urzędzie pracują 2 osoby po kursie języka migowego. W 2 budynkach magistratu - przy ul. Śląskiej i Waszyngtona - zainstalowany jest też wideofon. System działa w oparciu o kontakt on-line z tłumaczem, który udziela informacji interesantowi za pośrednictwem aparatu z monitorem i kamerą.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie umiem ?

   Milenusia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 30

   ja jak nie umiem mówić migowy !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   godka

   Chebziok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 53

   Prosze nie zapomniec uczyc sie tez godac po slasku bo jak wszystko jest blizej jak dalej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama