Palikot chce rent dla wdów po górnikach

  Palikot chce rent dla wdów po górnikach

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Janusz Palikot

  Janusz Palikot ©Dariusz Gdesz/Polskatimes

  Przywrócenie wdowich rent po górnikach nie udało się PO, ani PiS-owi więc może uda się Januszowi Palikotowi. Dzisiaj złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chce też zgłosić poselski projekt ustawy.
  Janusz Palikot

  Janusz Palikot ©Dariusz Gdesz/Polskatimes

  Jest szansa, że wdowy po górnikach, którzy zginęli w wypadkach pod ziemią jednak odzyskają przywileje rentowe. Odebrano im je 13 lat temu. Janusz Palikot złożył w środę wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie tych przepisów i uznanie ich za niekonstytucyjne. Pod wnioskiem Ruchu podpisali się też posłowie Solidarnej Polski.

  Najnowsze wiadomości z kopalń znajdziesz TUTAJ

  Chodzi o wdowy po górnikach, którzy pracę pod ziemią zaczęli do 1998 roku, czyli w czasie, kiedy wdowom należały się dożywotnie renty socjalne. Rok później nastąpiła reforma systemu emerytalnego. Osoby, które zaczynały pracę w górniczych spółkach w 1999 roku już takich uprawnień nie miały.

  Wdowy górnicze walczą o renty po mężach DLACZEGO?

  - Wśród poszkodowanych osób są wdowy po górnikach, którzy zginęli w wielkich katastrofach górniczych, takich jak te w kopalniach Wujek-Śląsk czy Halemba. Były to tragedie, do których doszło z winy pracodawcy, wskutek lekceważenia oraz łamania bezpieczeństwa pracy górników - przypomina szef WZZ Sierpień 80, Bogusław Ziętek.

  Jaki ekwiwalent dostają wdowy górnicze? ZOBACZ WYLICZENIA

  Przed 1999 rokiem dożywotnia renta rodzinna przysługiwała wszystkim wdowom po górnikach, którzy zginęli w kopalniach. Po zmianie przepisów - tylko tym wdowom, które w chwili śmierci męża skończyły 50 lat, albo wychowują dziecko.

  Wdowy i sieroty po górnikach piszą pamiętniki

  W 2006 roku po wypadku w kopalni Halemba wdowy zaczęły upominać się o swoje prawa. Pomagała im posłanka PiS Izabela Kloc, ale jej propozycje w Sejmie odrzucano.

  Która wdowa ma szansę na rentę górniczą? Są wyjątki

  W 2009 roku premier Tusk przyznał dożywotnie renty specjalne (1300 zł brutto) 42 wdowom pozbawionym świadczeń. Zabiegały o to parlamentarzystki PO Danuta Pietraszewska, Mirosława Nykiel i Krystyna Bochenek. Rok temu wdowy założyły stowarzyszenie i zdecydowały się dalej walczyć o przywrócenie uprawnień wszystkim poszkodowanym.

  Pomagał im marszałek województwa Adam Matusiewicz. Dwa lata temu przygotował projekt nowelizacji przepisów, które przywróciłyby renty kobietom. Niestety nie poparli go śląscy posłowie. Jak się dowiedzieliśmy, marszałek nie rezygnuje. W marcu chce zawieźć wdowy na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Może to oakazać się zbędne, bo Janusz Palikot chce złożyć projekt nowelizacji marszałka jako projekt poselski swojego klubu.

  Ewa Nowak, szefowa Stowarzyszenia Wdów Górniczych:
  Janusza Palikota spotkałam 13 grudnia, kiedy składał kwiaty pod pomnikiem zamordowanych górników w kopalni Wujek. Opowiedziałam mu o problemach wdów. Obiecał pomóc. Efektem jest to, że zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które w 1999 roku odebrały nam prawo do rent po mężach, którzy zginęli w wypadkach pod ziemią. Przywrócenie nam uprawnień to nie jest wielki wydatek. Państwo od niego nie zbankrutuje. Problem dotyczy zaledwie 70 kobiet. Nie upominamy się o czyjeś pieniądze, tylko o swoje. O te, które przed śmiercią wypracowali nasi mężowie. Przecież gdyby żyli, to pobieraliby emerytury. Wielu z nich zginęło zaledwie rok-dwa przed nabyciem uprawnień.

  Ewa Nowak poskarżyłą się w Strasburgu na Polskę

  Kilka lat temu dostałam od państwa rentę socjalną - 1300 zł. To wystarcza na opłaty. A mam na utrzymaniu córkę.
  Pisałyśmy w sprawie odebrania nam praw do rent do Trybunału w Strasburgu. Naszą skargę jednak odrzucono, bo nie wykorzystałyśmy całej drogi legislacyjnej w kraju. Tymbardziej cenna jest dla nas inicjatywa Janusza Palikota. Czujemy się okradzione przez państwo. Nie tak się umawiali nasi mężowie, którzy szli pracować na kapalnie. Ryzykowali zdrowiem i życiem, ale mieli pewnoć, że w razie najgorszego ich żony i dzieci będą zabezpieczone. Państwo nie dotrzymało słowa. Zmieniła zasady w trakcie gry. Not. AMC


  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeżeli śmierć w pracy zostanie

   w.......... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

   udowodniona z winy pracodawcy to renty powinien wypłacać pracodawca wtedy wszystko pod względem BHP byłoby w zakładzie cacy i nie trzeba by było żadnych inspekcji sanepidów poprostu same...rozwiń całość

   udowodniona z winy pracodawcy to renty powinien wypłacać pracodawca wtedy wszystko pod względem BHP byłoby w zakładzie cacy i nie trzeba by było żadnych inspekcji sanepidów poprostu same oszczędności, tylko trzeba być konsekwentnym i od tego są nasi kochani posłowie żeby odpowiednie ustawy wporowadzićzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak walą taką kasę za

   hajna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

   katastrofę smoleńską i kassę to dlaczego te biedne doświadczone przez los wdowy nie mają mieć rent wypadkowych i ich dzieci,,, ale,ale, nie płacone przez ZUS, ale przez tych złodziei z tych...rozwiń całość

   katastrofę smoleńską i kassę to dlaczego te biedne doświadczone przez los wdowy nie mają mieć rent wypadkowych i ich dzieci,,, ale,ale, nie płacone przez ZUS, ale przez tych złodziei z tych krwiopijskich firm które tak szafują ludzkim życiem, jak by nie jeden prezes był za to bezpośrednio odpowiedzialny by się głęboko zastanowił -jak zapewnić bezpieczeństwo swojej załodze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zapominać o innych

   ted (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 20

   Nie robić następnych przywileji, jak się należy wdowom po górnikach to także należy się wdowom po kierowcach,budowlańcach itd. Taki przywilej tylko dla jednej grupy społecznej to by było świństwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grodzk i/a?

   mirka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 41

   Walikonie to załatwia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wdowom

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 43

   "W 2006 roku po wypadku w kopalni Halemba wdowy zaczęły upominać się o swoje prawa"
   Pomijając już tragedię straty męża która jest sprawą bolesną nie należy zapominać że nie tylko żony górników...rozwiń całość

   "W 2006 roku po wypadku w kopalni Halemba wdowy zaczęły upominać się o swoje prawa"
   Pomijając już tragedię straty męża która jest sprawą bolesną nie należy zapominać że nie tylko żony górników tracą mężów w innych zawodach - i nie ma litości taka kobieta musi pracować dalej albo szukać pracy i zacząć życie od nowa - nie rozumiem postawy w której wdowa po górniku "upomina sie o swoje prawa" żądając pieniędzy od innych pracujących którzy zrzucają się na utrzymanie takiej pani - kto ma to finansować? Czy aby na pewno fryzjerki?kasjerki? "Kilka lat temu dostałam od państwa rentę socjalną - 1300 zł. To wystarcza na opłaty. A mam na utrzymaniu córkę" szanowna pani ja tyle dostaję wypłaty na rękę i mam troje dzieci ale pracuje i do głowy by mi nie przyszło aby się "upominać o swoje prawa" sięgając do kieszeni innych pracujących (a gro ludzi tyra za jeszcze mniej). Zamieńcie swoje prawa na obowiązek do pracy.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikociarnia

   oskar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 39

   łże

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prowda

   hajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 54

   Tak jest panie PALIKOT. Ubrać w ta sprawa jeszcze Ślonskich posłow. Bo jich tyż rozliczymy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prowda

   hajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 36

   Tak jest Panie PALKOT. I ubrać w ta sprawa jeszcze Ślonskich posłow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oto polska

   besty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 8

   Państwo polskie jest tylko od brania a nie od dawania dlatego popierajcie autonomię tyczy się także prześedleńców z polski my was przyjmli dlatego powinniście nas popierać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama