Katowice: Były prokurator usłyszy wyrok po siedmiu latach

  Katowice: Były prokurator usłyszy wyrok po siedmiu latach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  29 lutego Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosi wyrok w sprawie b. prokuratora apelacyjnego z Katowic Jerzego Hopa, oskarżonego m.in. o wyłudzenie od firm ponad 1,7 mln zł oraz przekroczenie uprawnień. W środę zakończył się trwający siedem lat proces.
  Kilkusetstronicowy akt oskarżenia odczytano w lutym 2005 r. Hop od początku nie przyznawał się do winy. Podczas wielogodzinnych wyjaśnień przed sądem mówił m.in., że traktował prokuraturę apelacyjną jak dzieło swojego życia i "oszukiwanie jej byłoby jak okradanie własnej rodziny".

  Do winy przyznał się natomiast współoskarżony Krzysztof G., długoletni przyjaciel Hopa, który w swoich wyjaśnieniach obciążył byłego szefa prokuratury. Hop zarzucał mu kłamstwa. Twierdził, że w sprawę został wmanewrowany właśnie przez G., który bez jego wiedzy przez lata prowadził działalność przestępczą.

  Według aktu oskarżenia, w latach 1993-2002 Hop zapraszał szefów firm na spotkania, podczas których przedstawiał im trudną sytuację prokuratury, wskazując na jej potrzeby i braki, np. sprzętu biurowego. Według prokuratury w rzeczywistości sprzętu nie kupowano, a pieniądze trafiały do kieszeni oskarżonego. W ten sposób miało zostać oszukanych 65 firm i osób.

  Hop miał tłumaczyć przedsiębiorcom, że kupowany za ich pieniądze sprzęt musi być kompatybilny z już posiadanym, proponował więc, że sam załatwi formalności z firmą, która jest stałym dostawcą prokuratury. W ten sposób, nie budząc podejrzeń, brał pieniądze, darczyńcom dając później faktury wystawiane przez Krzysztofa G.

  Krzysztof G. powiedział przed sądem, że on sam nie czerpał pieniędzy z przestępczego procederu. Przyznał jednak, że otrzymał od Hopa 30 tys. zł pożyczki, w kilku ratach. Kiedy już ją dostał, w 1999 roku przestał współpracować z prokuratorem.

  Zdaniem oskarżenia, po zakończeniu współpracy z G. Hop sam podrabiał faktury, fałszując podpis i pieczątkę G. Oskarżony stanowczo temu zaprzeczał i podważał opinie grafologiczne. Podczas śledztwa zabezpieczono około 550 faktur. Na 143 z nich podpisał się Krzysztof G. Hop, fałszując podpis i pieczątkę wspólnika, podrobił ich około 390, co potwierdziła opinia biegłych - wskazała prokuratura.

  Poza wyłudzeniami i podrabianiem dokumentów Hop odpowiada też m.in. za utrudnianie postępowania poprzez nakłanianie do fałszywych zeznań. W związku ze stawianymi mu zarzutami był aresztowany przez trzy lata. Z wolnej stopy odpowiada od listopada 2005 r.

  Sąd zezwolił na publikację wizerunku i nazwiska oskarżonego, uznając, że przemawia za tym ważny interes społeczny.

  O tym, że Hop wydaje więcej niż zarabia, mieszka w luksusowej willi i jeździ drogim autem, napisał w kwietniu 2002 r. tygodnik "Newsweek". Ówczesna minister sprawiedliwości Barbara Piwnik przekazała sprawę do zbadania krakowskiej prokuraturze. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szukał....

   elka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 55

   dodatkowego finansowania...I zanalazł,takich którzy mu dawali Kasę.Tyle lat zajmują się tą sprawą i Co? Doszli do wniosku,że okradał...a jaka kara dla Oszusta??..chodzi na wolności!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hop zaufania publicznego

   the observer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 48

   Taka ojczyzna! Przez cały ten czas, gość hihotając po cichu, brał niezłą pensyjkę z moich i twoich podatków. Brawa dla władz za taki niemoralny system!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama