Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porcelana i galeria Trefonia w pałacu w Nakle Śląskim

Krzysztof Szendzielorz
- Mam tyle obrazów, że starczy i dla Rudy Śląskiej, i dla Nakła -mówi kolekcjoner dzieł śląskich artystów naiwnych, Gerard Trefoń. Już wiadomo, że dla obrazów z jego kolekcji będzie miejsce w pałacu w Nakle Śląskim (pow. tarnogórski).

Oprócz nich, przestrzeń dla swojej galerii znajdzie tu też Irena Gatys, która razem z mężem Romanem kolekcjonuje śląską porcelanę. Ich zbiory to już ponad 2,5 tys. eksponatów, na razie przechowywanych w domu pani Ireny. W XIX-wiecznym pałacu Donnersmarcków dobiega końca remont. Ma tam powstać Centrum Kultury Śląskiej. Tyle że jeszcze kilka tygodni temu władze powiatu nie bardzo wiedziały, co w CKŚ ma być. Po naszych publikacjach starosta Lustyna Ekkert ustaliła z członkami Rady Kultury, jak zagospodarować ten wyjątkowy zabytek. Problem w tym, że i Trefoń, i Gatysowie, swoje kolekcje jedynie użyczą. A to, zdaniem Krzysztofa Mazika, członka Rady Kultury i właściciela galerii "Inny Śląsk" w Tarnowskich Górach, może być ryzykowne.

W RUDZIE ŚLĄSKIEJ OTWARTO GALERIĘ GERARDA TREFONIA - ZDJĘCIA

- Muzeum Górnośląskie w Bytomiu miało kiedyś kolekcję Jerzego Dudy-Gracza - przypomina. - Doszło jednak do sporu z artystą i dzieła zniknęły z Bytomia. Niepokojące jest też to, że powiat nie ma zabezpieczonych pieniędzy na prowadzenie CKŚ. Trwa dyskusja o połączeniu muzeów w Bytomiu i Katowicach. Starosta mogłaby porozmawiać z marszałkiem, czy galeria w Nakle nie mogłaby się stać filią Muzeum Śląskiego - proponuje. CKŚ w założeniu ma być jednak samorządową jednostką kultury Dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie, najprawdopodobniej przed wakacjami.

TOP 30 NAJCENNIEJSZYCH DZIEŁ Z GALERII GERARDA TREFONIA - ZOBACZ KONIECZNIE
KRISZNA I ŚWIĘTA BARBARA SPOTKALI SIĘ TYLKO W JEDNYM MIEJSCU NA ŚLĄSKU
OBRAZY OCIEPKI TRAFIAJĄ DO MAGAZYNU
GOŁE BABY ERWINA SÓWKI - ZOBACZCIE ZDJĘCIA JEGO OBRAZÓW[/b]

Najsłynniejsze pałace i zamki. A w nich np. tancerze

Również w innych cennych zabytkach województwa śląskiego mieszczą się instytucje kultury.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" ma swoją siedzibę w Koszęcinie w neoklasycystycznym pałacu z 1829 roku. W Tarnowskich Górach w dzielnicy Stare Tarnowice jest renesansowy zamek Wrochemów. Jego obecny właściciel, Rajner Smolorz, wyremontował zdewastowany zabytek dzięki unijnym funduszom i otworzył w nim Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. Inny tarnogórski zabytek, Pałac w Rybnej z 1796 roku, to też obiekt, w którym mieści się instytucja kultury, prowadzona przez miasto. Zamek z XV wieku i pałac Mieroszewskich wchodzą zaś w skład Muzezum Zagłębia w Będzinie. Najsłynniejszym zamkiem w regionie jest jednak ten w Pszczynie. Mieści się tu Muzeum Zamkowe.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!