Porcelana i galeria Trefonia w pałacu w Nakle Śląskim

  Porcelana i galeria Trefonia w pałacu w Nakle Śląskim

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Porcelana i galeria Trefonia w pałacu w Nakle Śląskim
  - Mam tyle obrazów, że starczy i dla Rudy Śląskiej, i dla Nakła -mówi kolekcjoner dzieł śląskich artystów naiwnych, Gerard Trefoń. Już wiadomo, że dla obrazów z jego kolekcji będzie miejsce w pałacu w Nakle Śląskim (pow. tarnogórski).
  Porcelana i galeria Trefonia w pałacu w Nakle Śląskim
  Oprócz nich, przestrzeń dla swojej galerii znajdzie tu też Irena Gatys, która razem z mężem Romanem kolekcjonuje śląską porcelanę. Ich zbiory to już ponad 2,5 tys. eksponatów, na razie przechowywanych w domu pani Ireny. W XIX-wiecznym pałacu Donnersmarcków dobiega końca remont. Ma tam powstać Centrum Kultury Śląskiej. Tyle że jeszcze kilka tygodni temu władze powiatu nie bardzo wiedziały, co w CKŚ ma być.
  Po naszych publikacjach starosta Lustyna Ekkert ustaliła z członkami Rady Kultury, jak zagospodarować ten wyjątkowy zabytek. Problem w tym, że i Trefoń, i Gatysowie, swoje kolekcje jedynie użyczą. A to, zdaniem Krzysztofa Mazika, członka Rady Kultury i właściciela galerii "Inny Śląsk" w Tarnowskich Górach, może być ryzykowne.

  W RUDZIE ŚLĄSKIEJ OTWARTO GALERIĘ GERARDA TREFONIA - ZDJĘCIA

  - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu miało kiedyś kolekcję Jerzego Dudy-Gracza - przypomina. - Doszło jednak do sporu z artystą i dzieła zniknęły z Bytomia. Niepokojące jest też to, że powiat nie ma zabezpieczonych pieniędzy na prowadzenie CKŚ. Trwa dyskusja o połączeniu muzeów w Bytomiu i Katowicach. Starosta mogłaby porozmawiać z marszałkiem, czy galeria w Nakle nie mogłaby się stać filią Muzeum Śląskiego - proponuje. CKŚ w założeniu ma być jednak samorządową jednostką kultury Dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie, najprawdopodobniej przed wakacjami.

  TOP 30 NAJCENNIEJSZYCH DZIEŁ Z GALERII GERARDA TREFONIA - ZOBACZ KONIECZNIE
  KRISZNA I ŚWIĘTA BARBARA SPOTKALI SIĘ TYLKO W JEDNYM MIEJSCU NA ŚLĄSKU
  OBRAZY OCIEPKI TRAFIAJĄ DO MAGAZYNU
  GOŁE BABY ERWINA SÓWKI - ZOBACZCIE ZDJĘCIA JEGO OBRAZÓW[/b]

  Najsłynniejsze pałace i zamki. A w nich np. tancerze  Również w innych cennych zabytkach województwa śląskiego mieszczą się instytucje kultury.

  Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" ma swoją siedzibę w Koszęcinie w neoklasycystycznym pałacu z 1829 roku. W Tarnowskich Górach w dzielnicy Stare Tarnowice jest renesansowy zamek Wrochemów. Jego obecny właściciel, Rajner Smolorz, wyremontował zdewastowany zabytek dzięki unijnym funduszom i otworzył w nim Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. Inny tarnogórski zabytek, Pałac w Rybnej z 1796 roku, to też obiekt, w którym mieści się instytucja kultury, prowadzona przez miasto. Zamek z XV wieku i pałac Mieroszewskich wchodzą zaś w skład Muzezum Zagłębia w Będzinie. Najsłynniejszym zamkiem w regionie jest jednak ten w Pszczynie. Mieści się tu Muzeum Zamkowe.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama