Ważne
  Katowice: Zmiana prawa o transporcie publicznym w...

  Katowice: Zmiana prawa o transporcie publicznym w konsultacjach u wojewody

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Prawo nie nadąża za rzeczywistością, dlatego powinno być znowelizowane. Dziś w gmachu Sejmu Śląskiego dyskutowano o zmianach, które pozwoliłyby gminom lepiej organizować transport publiczny na swoim terenie. Zwłaszcza w porozumieniu z innymi gminami i ich związkami.
  W Sali Sejmu Śląskiego pod przewodnictwem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka odbyły się konsultacje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

  Obowiązująca obecnie ustawa z grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym nie dopuszcza zawierania porozumień gmin ze związkiem komunalnym, a wątpliwości budzi także dopuszczalność zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy gminą wchodzącą w skład związku komunalnego a inną gminą.


  W celu rozwiązania tych problemów konieczna jest nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w taki sposób, aby: związki międzygminne mogły zawierać porozumienia ze związkami międzygminnymi, a organizatorem byłby związek, któremu przekazano organizację transportu na określonym obszarze lub liniach komunikacyjnych; związki międzygminne mogły zawierać porozumienia z gminą, która nie jest jego członkiem, a organizatorem byłby związek międzygminny albo ta gmina; gmina, która nie jest członkiem związku, a powierzone zadanie wykonywałby ten związek międzygminny albo ta gmina.

  Dlatego wojewoda śląski i marszałek województwa śląskiego powołali zespół prawników i praktyków, by opracował projekt nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym. Dziś został on przedstawiony posłom, samorządowcom i przedstawicielom związków komunikacyjnych do konsultacji.

  Autorzy projektu zaproponowali utworzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowym i wprowadzenie pojęcia "porozumienia transportowego". Przedmiotem porozumień transportowych mogło by być tylko pełnienie funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej lub liniach komunikacyjnych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, z wyłączeniem organizowania i zarządzania tym transportem w granicach poszczególnych jednostek. Porozumienia transportowe mogłyby zawierać: gmina ze związkiem komunalnym, gmina, która nie jest członkiem związku międzygminnego z gminą będą członkiem związku, a także związki komunalne między sobą. Przystąpienie do porozumienia transportowego byłoby możliwe nawet bez partycypacji finansowej, ponieważ treść każdego porozumienia transportowego swobodnie określałaby zasady finansowania zadań.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama