Kopciuszek po naszymu, czyli po śląsku. Z...

  Kopciuszek po naszymu, czyli po śląsku. Z Czerwionki-Leszczyn

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szczewik pasuje - krzyczy książę (w tej roli Mietek Kowalczyk). W roli Kopciuszka Maria Pradela. Jej ojca gra Agnieszka Siwek (na zdj. z lewej)
  1/4
  przejdź do galerii

  Szczewik pasuje - krzyczy książę (w tej roli Mietek Kowalczyk). W roli Kopciuszka Maria Pradela. Jej ojca gra Agnieszka Siwek (na zdj. z lewej) ©Barbara Kubica

  Za kurtyną emeryci, a na scenie celebryci. Seniorzy z Czerwionki-Leszczyn wystawiają "Kopciuszka". O księciu, co jeździ na mopliku, swoją wybrankę poznaje po akcencie i Kopciuszku, co "ciśnie ku chałupie" po balu, pisze Basia Kubica.
  Downo, downo tymu. Za górami, za lasami, za hołdami, kiedy jeszcze na grubie dobrze płacili… w starym familoku miyszkoł Kopciuszek z łojcem. Pieron wyi, co podkusiło wdowca, że łożenił się jeszcze roz. Wdowa, z kerom się łożenił, miała dwie cery. Łobie miały poprzewracane we łbach, bo były ze Sosnowca. Macocha i cery były szpetne jak przodek po odstrzale.

  W tej bajce wszystko jest inaczej, na opak i na dodatek… po naszymu.
  Złe siostry Kopciuszka, Hilda i Adela, kupują klajt na bal na książeczkę G. Kopciuszek mieszka w familoku, za karę piecze placki ziemniaczane, oddziela węgiel od moły. A książę? Nie dość, że godo, to jeszcze zamiast na rumaku, pod dom swojej wybranki podjeżdża na mopliku.

  KOPCIUSZEK PO ŚLĄSKU, CZYLI ZŁE SIOSTRY Z SOSNOWCA - ZOBACZ FILMIKI

  Tak wygląda w skrócie pierwsza, śląska wersja bajki o Kopciuszku. Jej autorem nie jest jednak ani żaden zespół folklorystyczny, ani też regionalny teatr, czy nawet Marian Makula, który na śląską gwarę przełożył już niejeden musical, a seniorzy z niewielkiej gminy Czerwionka-Leszczyny. - Oj, głupot nam się na stare lata zachciało, głupot - mówią.

  Dom działkowca "Pod Dębami", położony na skraju Leszczyn, zazwyczaj o tej porze roku świeci pustkami. Raz w tygodniu gospodarz odkręca jednak kaloryfery w dużej sali na pełen regulator. Przed południem, w każdy wtorek, odbywa się próba. Seniorzy z Leszczyn zakładają kolorowe peleryny, efektowne szaty i ćwiczą role. Bo na 15 marca, czyli w dzień premiery, wszystko musi być na tip-top.

  W eleganckiej, czarnej marynarce, pokrytej niezliczoną ilością złotych cekinów, wokół sceny przechadza się Henryk Głąbica. Na karku ma 75 lat, ale humor dopisuje mu, jakby właśnie skończył 18.

  - Najpierw jestem szczurem, który potem zmienia się w konia. To ja ciągnę karetę, gdy Kopciuszek jedzie na bal - zdradza nam. - To jest drugorzędna rola, ale też ważna - dodaje.

  Zobacz Kopciuszka w wykonaniu seniorów z Czerwionki-Leszczyn

  Jak trafił na scenę? - Zapisałem się do grupy seniorów "50 plus", która działa w naszej miejscowości. Zgłosiłem się na kurs komputerowy i naukę języka niemieckiego. Pewnego razu powiedzieli mi, że mam przyjść na próbę teatru. Tak się akurat złożyło, że pani, która grała rolę konia, zrezygnowała. Ktoś krzyknął ze sceny "Henryk, grosz?" i tak już zostało - wspomina z uśmiechem. - Oporów żadnych nie miałem, żona owszem. Stwierdziła, że ja się trochę za bardzo lubię wygłupiać - mówi nam pan Henryk.

  Czas na zajęcia teatralne musi znaleźć w swoim wypełnionym po brzegi kalendarzu. Na emeryturze jest już od 22 lat. Wcześniej robił karierę na kopalni Knurów. Przeszedł drogę od kierownika, przez nadsztygara do kierownika działu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żałosna Zgroza

   Zagłębianka z Rudy Ślonskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 66

   ZGROZA prawie tak żałosna jak bal charytatywny u wojewody. Wydarzenia podobnej klasy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Baja

   Jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 61

   Fajne. Mom ale zastrzeżynie do tych babow ze Sosnowca. Jo tysz znoł jich pora i jak porównom z naszymi, to na pofyrtaniu nasze wygrywajom!
   Sosnowiecke dziołchy były ok, za to facety bez miary podłe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama