Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum Powstańców Śląskich: Pomysł zmiany imienia szkoły to szarganie świętości

Adrian Lubszczyk
Adrian Lubszczyk
Falę komentarzy, nie tylko w Rybniku, ale i na całym Śląsku, wywołała propozycja Jana Rducha, rybniczanina, który domaga się zmiany nazwy miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego. O jego pomyśle pisaliśmy 17 lutego w artykule pt.: "Powstańcy Śląscy nie są godni czczenia".

Tekst Powstańcy Śląscy nie są godni czczenia znajdziesz TUTAJ

Rduch w piśmie skierowanym do dyrekcji szkoły twierdzi, iż wypowiada się w imieniu grupy wychowanków placówki. Twierdzi, że powstania były wojną domową i nie ma czego czcić. Propozycja sprawiła, że na naszej stronie internetowej rozgorzała dyskusja nie tylko o zmianie nazwy tej elitarnej szkoły, ale i o historii Górnego Śląska.

"Nie nam dzisiaj osądzać motywy, jakimi się kierowali powstańcy, natomiast błędem jest zakładanie, że jedni mieli pobudki szlachetne, a drudzy nie. Niech sobie jest szkoła im. Powstańców Śląskich, ale zacznijmy wreszcie o tych wydarzeniach mówić bez ideologicznego zacietrzewienia" - pisze internauta o pseudonimie Erno.

"Rduch raczył powiedzieć prawdę o powstaniach. I ma propozycje zmiany nazwy LO. Czy w demokracji już nie wolno mieć żadnych propozycji i poglądów?!" - ripostuje z kolei internauta Adi.

Pomysłem Rducha zajęli się także nauczyciele z I LO w Rybniku. - Treść jego listu przedstawiliśmy na posiedzeniu Rady Pedagogicznej - został jednogłośnie odrzucony. Nikt w szkole nie podziela poglądów pana Rducha, a ta inicjatywa nie prowadzi do niczego dobrego. To jest próba przewrócenia na siłę utrwalonego świata wartości - mówi Tadeusz Chrószcz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. - Nasza szkoła już przed wojną czciła powstańców śląskich i tak samo było po wojnie. Jest mi przykro z powodu pana Rducha. Nie zaczynajmy zmieniać rzeczywistości od szargania świętości, a tym właśnie jest ten pomysł - dodaje Chrószcz.

W podobnym tonie wypowiada się prezydent Rybnika. - Pomysł jest co najmniej dziwny - twierdzi Adam Fudali.

Rduch: nie gloryfikujmy przemocy

Jan Rduch, rybniczanin
Nie dziwi mnie negatywna reakcja na moją propozycję. Zarówno ja, jak i moi koledzy - absolwenci szkoły oraz liczni historycy uważają, że nie było czegoś takiego, jak powstania śląskie. Były tylko powstania polskie na Śląsku. Nie powinniśmy pozwolić na to, by dalej szerzyły się kłamstwa o historii naszej ziemi. Nie można przecież czcić patrona, którego tak naprawdę nie było. Stoimy także na stanowisku, że należy usunąć mozaiki znajdujące się nad wejściem do szkoły, ponieważ one przedstawiają sceny bitewne i tym samym gloryfikują przemoc. Nie chcę, żeby moje wnuki, chodząc do tej szkoły, patrzyły na pomnik upamiętniający walkę brata przeciwko bratu. Prestiżowe liceum humanistyczne powinno uczyć młodzież innych wartości, takich jak szacunek czy miłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!