Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent w Gliwicach, ale lekarz w... Zakopanem [ZDJĘCIA]

Agata Pustułka
66-letnia pacjentka, 40 lat palenia papierosów, nowotwór płuc. Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach zastanawiają się, co robić: operować czy naświetlać. Świetny specjalista torakochi- rurg (chirurgia klatki piersiowej) - prof. Marcin Zieliński pracuje w Szpitalu Chorób Płuc w Zakopanem. Jak przeprowadzić konsylium, gdy czas goni? Nic prostszego! Trzeba zorganizować telekonsultacje. Właśnie w czwartek w Gliwicach po raz pierwszy w Polsce uruchomiono telemost onkologiczny. - Takie konsylium na odległość i dla pacjenta, i dla lekarzy jest bezcenne. Możemy wspólnie zdecydować o dalszym leczeniu, wykorzystując wiedzę najlepszych specjalistów - mówi prof. Rafał Suwiński z gliwickiego Centrum.

Lekarze z różnych stron Polski właśnie w ten sposób mogą u gliwickich superspeców, opiniować obrazy z tomografii komputerowej czy z rezonansu magnetycznego i odwdzięczać się im swoją wiedzą. Patomorfolodzy, których jest bardzo niewielu, i nie są w stanie obsłużyć wszystkich szpitali, od lat właśnie za pomocą sieci oceniają wycinki śródope- racyjne i podpowiadają operującym kolegom, jak agresywny powinien być zabieg. Prof. Dariusz Lange, kierownik Zakładu Patologii Nowotworów w gliwickim Centrum, na spacer z psem zabiera też komputer, bo bywa, że po godzinach pracy musi doradzić lekarzom z drugiego końca kraju.

Połączenie z Zakopanem to początek i test wielkiego teleonko- logicznego systemu, który, zgodnie z intencją szefa Centrum, prof. Bogusława Maciejewskiego, oraz zarządu województwa śląskiego, obejmie cały nasz region.

Niebawem każdy lekarz będzie mógł za pośrednictwem telekonsylium zasięgnąć rady na temat leczenia chorych na nowotwory bądź z podejrzeniem raka. Obraz z TK wykonanego w Częstochowie trafi do gliwickiego Centrum, w którym lekarze zdecydują o dalszym postępowaniu. Rozpoznanie choroby będzie szybsze.

Coraz lepsi

Prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach:
Nowoczesna radioterapia spowodowała wzrost wyleczeń na nowotwory, w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent. Instytut otrzymał właśnie Europejski Certyfikat Kompetencji w Radioterapii. Jest on dedykowany pacjentom, którzy uzyskują dostęp do wszystkich prowadzonych na świecie procedur radioterapeutycznych. Zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki, bezpłatnie będziemy szkolić lekarzy. AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pacjent w Gliwicach, ale lekarz w... Zakopanem [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni