Co ja pacze? Historia kotów, które rządzą siecią [GALERIA]

  Co ja pacze? Historia kotów, które rządzą siecią [GALERIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Co ja pacze? Historia kotów, które rządzą siecią [GALERIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Fot. Archiwum

  Najbardziej wziętym komentatorem wydarzeń na świecie stał się dla Polaków kot. Jego internetowe mądrości i rady przejdą do historii obyczaju pod mianem "paczyzmu" - pisze Lucjan Strzyga.
  Pytanie pierwsze: Co obecnie rządzi siecią? Odpowiedź: Rządzą nią memy, czyli śmieszne filmiki, obrazki, zdania, słowa, które muszą spełniać przynajmniej dwa warunki. Pierwszym jest jakiś zasób informacji, które będą zrozumiałe dla innych, drugim - popularność wśród uczestników sieci. Sytuacja, w której jakiś z trudem stworzony kandydat na mema nikogo nie śmieszy albo gdy jego zasięg ogranicza się tylko do jego twórcy, nie wchodzi w grę.


  Czytaj także: KlejNuty hitem internetu. Kim jest twórca filmików? [VIDEO]

  Pytanie drugie: Jaki mem jest aktualnie najpopularniejszy? Oczywiście ten, w którym głównymi aktorami są koty. Nie ma dotąd zdefiniowanej nazwy, wywodzi się z popularnej amerykańskiej mody na Lolcats, czyli śmieszne obrazki z kotami. Nad Wisłą koci mem funkcjonuje na dość przewrotnej zasadzie skarykaturyzowania języka literackiego. Ma również inną nazwę - "paczyzm", bowiem jego kariera rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku od pewnego obrazka wrzuconego do sieci. Przedstawiał sympatycznego kota siedzącego przy dorysowanym markerem ekranie komputera z podpisem: "Co ja pacze?".
  "Paczyzm" przypomina dziś pędzącą kulę śniegową, do tego stopnia, że do badania tego fenomenu wzięli się socjologowie. Zarówno ci akademiccy, jak i domorośli. Echa ich przemyśleń znaleźć można - a jakże - w internecie. Według jednych popularność kocich obrazków to pochodna infantylnej sympatii, jaką Polacy od zawsze darzą domowe futerkowce. Nic tak nie uraduje rodaka kociarza jak śmieszna fotka z ulubionym stworzeniem. Ale już na przykład niejaki Koks, skądinąd autor imponującej galerii sieciowych "paczyzmów", narodowe zamiłowanie do kotów pozycjonuje politycznie, jako propagandowy atak zwolenników PiS, którego prezes - jak powszechnie wiadomo - gustuje w kotach.

  Czytaj także: Hity internetu 2011, czyli co nas ekscytowało [ZDJĘCIA]

  Jakiekolwiek by zresztą były ideowe korzenie "paczyzmu", koty rządzą siecią i basta. Tysiące zdjęć, absurdalne skojarzenia, satyryczne komentarze - coraz więcej rodaków rozpoczyna dzień od otwarcia komputera i sprawdzenia, co też nowego wśród dowcipnych kotów. A koty już dawno przestały leniwie siedzieć przed ekranami. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni pojawiły się przy obiadowym stole ("Co ja piepsze?"), ubrane w gustowną sarmacką czapkę z czaplim piórkiem ("Cóżem jak obaczył?"), z hamletowską czaszką ("Paczeć czy nie paczeć?"), ustylizowane na aktora Cezarego Pazurę ("Chłopaki nie paczą"), a nawet umieszczone przed budynkiem ZUS ("Co ja płace?").

  Czytaj także: YouTube kończy 7 lat - Zobaczcie największe hity serwisu [VIDEO]

  Koty przekroczyły również barierę sieci i zaistniały w realu podczas jednej z demonstracji przeciw ACTA. Na wielkim transparencie można było zobaczyć kota z popisem "ACTA paczy!". Popularność "paczyzmu" tkwi bowiem w inwencji i poczuciu humoru tych, którzy buszują w sieci, a konkretniej uczestników portali społecznościowych, które najbardziej generują tego typu rozrywkę.

  Więcej przeczytasz w weekendowym wydaniu dziennika "Polska" lub w serwisie prasa24.pl

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 104

   nie ma to jak zwinąć czyjąś grafię z internetu i podpisać 'foto archiwum', prawda?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak anioła głos

   kolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 80

   usłyszałem ją, powiedziała PACZ, to on...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Historia i źródła memu "Co ja pacze"

   kot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 117

   Pochodzenie memu najlepiej dokumentuje encyklopedia memów memowisko.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   adres

   też kot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 77

   http://www.memowisko.com/2011/12/co-ja-pacze-czyli-starecat-po-polsku.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama