Anna Komorowska otworzyła Zimowe Igrzyska Olimpiad...

  Anna Komorowska otworzyła Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydentowa Komorowska życzyła zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników. "Życzę wam, abyście te wyniki osiągnęli w jak najpiękniejszej, szlachetnej, sportowej rywalizacji i w wielkiej przyjaźni. To będzie dla was piękny czas, zapamiętacie Wisłę i będziecie do niej wracali" - powiedziała.

  PREZYDENT KOMOROWSKI ODWIEDZIŁ ŻYWIEC - ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY

  Minister sportu Joanna Mucha w liście do uczestników napisała, że Igrzyska są ważnym wydarzeniem. "To podsumowanie całorocznego cyklu przygotowań. To moment, w którym trzeba wykazać się odwagą i hartem ducha. To szlachetna rywalizacja, w której pokażecie swoje umiejętności" - napisała.

  Dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Bogusław Gałązka podkreślił, że w zawodach startują osoby niepełnosprawne intelektualnie. "Ideą jest sam udział. Dla nich to ukoronowanie treningu, który jest ogromnie ważny w rehabilitacji" - wyjaśnił.

  Igrzyska w Wiśle potrwają do niedzieli. W dwóch dyscyplinach: bieg na rakietach śnieżnych oraz narciarstwo biegowe, startować będzie 150 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski. Od środy będą rywalizowali w Kielcach i Skarżysku Kamiennej (Świętokrzyskie) w trzech kolejnych dyscyplinach: hokeju, łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie alpejskim. Bogusław Gałązka poinformował, że 41 najlepszych zawodników reprezentować będzie Polskę w przyszłorocznych światowych igrzyskach w Korei Południowej.

  Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez udział we współzawodnictwie sportowym oraz zwiększenie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności. Misją jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną od ósmego roku życia wzwyż całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportowych.

  Ta forma aktywności wpływa na rozwój sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dumy z własnych sportowych osiągnięć. Uczestnictwo w ruchu Olimpiad Specjalnych to również szansa na nowe przyjaźnie i możliwość pełniejszego włączenia się w życie społeczności lokalnej.

  W Polsce ruch Olimpiad Specjalnych zrzesza ponad 16,5 tysiąca zawodników i tysiąc trenerów. Rocznie odbywa się w Polsce ponad 200 zawodów. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie pasuje mi okreslenie: Pierwsza dama

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 49

   Wolałbym: Pani Prezydentowa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama