Dwanaścioro dzieci ze Śląska pojedzie rowerami do...

  Dwanaścioro dzieci ze Śląska pojedzie rowerami do Skandynawii

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dwanaścioro dzieci z Bytomia, Katowic i Zabrza, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, będzie mogło wybrać się w podróż rowerową w ramach projektu "Z hałdy do Skandynawii" - poinformowała PAP Fundacja "Ulica". Właśnie ruszyła rekrutacja.
  Uczestnikami projektu "Z hałdy do Skandynawii" mogą być dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat, które interesują się sportem i turystyką a także wyróżniają się "zaradnością, samodzielnością, otwartością na nowe doświadczenia oraz gotowością sprawdzenia swoich możliwości".

  "Chcemy dzieci popychać do działania, pokazać im, że może być lepiej, że jest po prostu możliwe, aby w ich życiu układało się inaczej" - powiedziała w sobotę PAP opiekunka z Fundacji "Ulica" w Katowicach Marzena Tatoj.


  Tatoj dodała, że celem projektu jest także pokazanie opinii publicznej, że istnieje spora grupa dzieci spychanych na margines życia społecznego z powodu braku środków materialnych.

  Na swojej stronie internetowej http://www.fundacjaulica.pl/ fundacja zamieściła ankietę skierowaną do dzieci, które chciałyby wziąć udział w projekcie. W ankiecie jest wiele pytań, m.in. "Jakie są Twoje największe marzenia?", "Gdybyś mógł coś zmienić w swoim otoczeniu, to co by to było?", "Gdzie pojechałbyś na wymarzone wakacje?" oraz "Czy uważasz, że czasem warto jest uczyć się i pracować, jeśli czasem jest to trudne i niemiłe?". Organizatorzy proszą także w ankiecie o przedstawienie wymarzonego roweru.

  Wypełnioną ankietę należy nadsyłać do 19 marca. Dzieci wybrane do projektu będą się przygotowywać do wyprawy pod okiem wolontariuszy z fundacji oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

  Wyprawa "Z hałdy do Skandynawii" została zaplanowana na lipiec. Projekt jest drugą inicjatywą Fundacji "Ulica" skierowaną do dzieci pochodzących ze śląskich dzielnic biedy. Pierwsza wyprawa "Z hałdy w Himalaje" została zorganizowana na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku. Dziewięcioro dzieci z Katowic wyjechało w Himalaje, żeby m.in. zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w Nepalu. Jednym z punktów programu była wyprawa na wys. 5400 m n.p.m. z Namcze Bazaar. Ta nepalska wioska szerpów znajduje się na wys. 3440 m n.p.m. i jest bazą, z której wyruszają himalaiści. Granicę 5 tys. metrów pokonało trzech chłopców.

  Po powrocie dzieci nie ukrywały, że ta wyprawa ich odmieniła. "Ten wyjazd dał im szansę, był wskazówką, że można spróbować żyć inaczej" - mówił w ubiegłym roku po ich powrocie prezes Fundacji "Ulica" Adrian Kowalski.

  Fundacja "Ulica" przygotowuje także warsztaty mające na celu odkrywanie talentów. Tym projektem zostanie objętych ok. 90 dzieci w wieku 11 do 15 lat. Będą to warsztaty o różnej tematyce - dziennikarskie, fotograficzne, muzyczne i plastyczne. Rozpoczną się w kwietniu, ale na zgłoszenia fundacja czeka w marcu. Dla najlepszych współpracująca z fundacją firma FORTUM zasponsoruje stypendia. "Poza samymi warsztatami dzieci wezmą także udział w spotkaniach ze znanymi Ślązakami, którzy w swoim życiu osiągnęli sukces" - powiedziała Tatoj. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama