"Snow sport show" w Wiśle - celebryci wspierają ideę...

  "Snow sport show" w Wiśle - celebryci wspierają ideę transplantacji

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Artyści, sportowcy, dziennikarze, a także osoby po przeszczepach promowały ideę transplantacji podczas sobotniej imprezy "Snow sport show" w Wiśle w Beskidach. Sygnał do startu biegu narciarskiego "Biegnę po nowe życie" dała małżonka prezydenta Anna Komorowska.
  W biegu narciarskim na trasie usytuowanej w centrum Wisły zmierzyły się sztafety złożone z gwiazd ekranu, sportu, dziennikarzy i osób po przeszczepach czynnie uprawiających sport. Wystartowali też m.in.: Przemysław Saleta, Jarosław Jakimowicz, Paweł Golec, Anna Bosak, Albert Dragon Sosnowski, Jacek Czachor i Lorenzo Bernardi.

  W wyścigu sztafetowym wystartowało 19 trzyosobowych zespołów. Najlepszą ekipą okazała się "siatkarska" sztafeta: dziennikarz sportowy, specjalizujący się w tej dyscyplinie Jerzy Mielewski, prezes siatkarzy klubu Jastrzębski Węgiel Zdzisław Grodecki oraz Beata Krotewicz.


  Aktor Jarosław Jakimowicz przypomniał, że swemu synowi oddał dwa płaty wątroby. "Dzięki temu syn, który miał wówczas 7 miesięcy, przeżył pierwsze urodziny, potem drugie, trzecie, ostatnio ósme. Jest dzieckiem dobrze się rozwijającym, które cieszy się życiem, uprawia sport, gra w piłkę. Czasem niegrzecznym. Jego mama mówi, że ma mój charakter, nie wiem dlaczego. A ja w osiem lat po transplantacji biegam, ruszam się. Nie zmieniłem trybu życia i jego jakości. Z niczego nie rezygnuję" - powiedział.

  Zdaniem Antoniego Leśniczka z Częstochowy, któremu 10 lat temu przeszczepiono serce, po tak ciężkim zabiegu można zacząć żyć z przyjemnością i realizować marzenia: "Różne przeżycia, czasem bardzo drobne, sprawiają mi teraz ogromną radość. Tak jak ta impreza. Jestem pod dużym wrażeniem".

  Przemysław Saleta, jeden z współtwórców imprezy, powiedział, że w ubiegłym roku zrealizowano w Polsce 1,5 tysiąca przeszczepów, w tym prawie 60 rodzinnych. "Nie wiem, czy przyczyniła się do tego nasza impreza, która wystartowała rok temu, ale wracamy do ilości z 2007 roku. (…) Na pewno takie imprezy i promowanie idei transplantologii, uświadamianie ludziom, że nie ma czego się bać - pomaga" - mówił.

  Rzecznik imprezy Tomasz Furtak powiedział, że "Snow sport show" to projekt społeczny promujący działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. Ma na celu zwiększyć społeczne poparcia dla idei medycyny transplantacyjnej, upowszechnić "oświadczenia woli" oraz przełamywać bariery społeczne i psychologiczne wobec świadomego dawstwa.

  Projekt "Snow sport show" powstał z inicjatywy sportowca Przemysława Salety oraz Beaty Jurkschat, która zajmuje się między innymi promocją projektów społeczno-sportowych. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama