Szukają cmentarza wojennego

  Szukają cmentarza wojennego

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Samorząd gminy Janów kontynuuje intensywne poszukiwania cmentarza wojennego, który istniał niegdyś w Złotym Potoku, a słuch po nim zaginął. Nikt nie wie, gdzie się znajdował ani kiedy został zlikwidowany. Pochowani tam byli żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w czasie walk w 1914 roku, kiedy linia frontu przebiegała w pobliżu Janowa.
  - Sami jesteśmy zaskoczeni, że na razie nic nie udało nam się ustalić. Nawet starsi mieszkańcy Złotego Potoku nie mogą sobie przypomnieć, gdzie był ten cmentarz - mówi Ireneusz Bartkowiak z janowskiego Urzędu Gminy.

  Już w okresie międzywojennym stan tej nekropolii określano jako bardzo zły, o czym świadczą nieliczne zachowane dokumenty z lustracji cmentarzy w ówczesnym powiecie częstochowskim. Niestety, nigdzie nie wymieniono adresu.


  - Nie przypominam sobie, abym w dostępnych źródłach archiwalnych, dokumentach, czy pozycjach książkowych natrafił na ślad tego cmentarza. Szukać jednak warto, ponieważ archiwalia po dawnym województwie kieleckim są rozproszone - mówi dr Juliusz Sętowski, autor kilku monografii o częstochowskich nekropoliach.

  Gdyby udało się ustalić lokalizację dawnego cmentarza, gmina chciałaby urządzić tam miejsce pamięci. Są możliwości pozyskania na to pieniędzy spoza budżetu. Nekropolia byłaby też dodatkową atrakcją turystyczno-historyczną. Gorzej jeśli okaże się, że na miejscu cmentarza postawiono jakieś budynki lub są tam grunty rolne. Pod ziemią nadal mogą znajdować się szczątki pochowanych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama