Nowa uzupełniona lista leków ważna od czwartku

  Nowa uzupełniona lista leków ważna od czwartku

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, po wielkiej ogólnopolskiej awanturze, nowelizuje listę leków refundowanych wprowadzając na nią preparaty, których po 1 stycznia były pozbawione rzesze pacjentów, w tym chorzy na nowotwory. Nowa lista zacznie obowiązywać 1 marca i zawiera 2847 pozycji. O 216 pozycji więcej niż styczniowa.
  Śląski NFZ do zakupu leków dopłaca ponad 1mld rocznie

  Śląski NFZ do zakupu leków dopłaca ponad 1mld rocznie ©Marzena Bugała

  NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH. TU MOŻESZ JĄ POBRAĆ NA SWÓJ KOMPUTER  Ale opozycja znów krytykuje ministra, bo zmiany na liście zostały ujawnione zaledwie na kilka dni przed wejściem ich w życie (25 lutego), a zgodnie z obietnicami miały być znane na dwa tygodnie przed wprowadzeniem jej do aptecznego obiegu.
  Suchej nitki na resorcie zdrowia nie zostawił poseł PiS Bolesław Piecha, szef sejmowej komisji zdrowia, który domaga się od premiera informacji na temat listy. Jego zdaniem polityka lekowa rządu jest niezrozumiała i szkodliwa dla pacjentów.


  Nowa lista leków refundowanych: Więcej błędów nie dało się już zrobić

  Nie ulega wątpliwości, że nowelizacja listy to nie koniec problemów ministra Arłukowicza, wygwizdanego na weekendowym Nadzwyczajnym Zjeździe Naczelnej Rady Lekarskiej. Medycy grożą protestem od 1 lipca, bo nie zostały spełnione wszystkie postulaty środowiska dotyczące kar finansowych za wystawienie recepty na leki ze zniżką osobom nieubezpieczonym. Niedawno okazało się, że w umowach podpisywanych przez lekarzy z NFZ zapis o karach pozostał! W czasie wakacji może więc dojść do powtórki z rozrywki, czyli styczniowych wydarzeń, gdy lekarze na receptach przybijali pieczątki o treści: refundacja leku do decyzji NFZ.

  Na razie to jednak pacjenci sprawdzą w praktyce, czyli w portfelach, na ile szczelna jest lista leków po liftingu Arłukowicza.
  Ministerstwo zdrowia przypomina że " każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej."

  Co nowego znalazło się na liście?  Na nową odświeżoną, listę leków refundowanych wróciły niezwykle istotne preparaty pediatryczne (astma) i onkologiczne (przeciwbólowe), ale przede wszystkim dla obecnych na niej leków rozszerzono wskazania medyczne, bo te obowiązujące od stycznia uniemożliwiały pacjentom zakup leków ze zniżką.

  Uzupełniona lista wprowadza generyki, a zatem leki obecne od dawna na rynku. Znalazł się na niej tylko jeden lek innowacyjny, obniżający poziom cholesterolu we krwi. Są dobre wieści dla osób chorych na cukrzycę. Ponieważ na listę powróciły kolejne paski do mierzenia poziomu cukru we krwi to pacjenci nie będą musieli wydawać pieniędzy na nowe glukometry.

  Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę IMS Healt, monitorującą rynek farmaceutyków w Polsce, w wyniku negocjacji Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi udało się obniżyć ceny 139 leków. Niestety, za kilkaset preparatów, zapłacimy w aptekach więcej.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo