Młodzi z talentem

  Młodzi z talentem

  Regina Gowarzewska-Griessgraber

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  - Młodzi artyści i muzycy potrzebują promocji i wsparcia. Można przecież wygrać prestiżowy konkurs i dyplom trzymać w szufladzie do końca życia, a mało występować, bo laur nie przełożył się na ilość propozycji - mówi Ewa Kafel, dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach, która już po raz 18. zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.
  - Zacznę od tego, że obchodzimy w tym roku 25-lecie Silesii, a idea promocji młodych artystów przyświecała tej instytucji od pierwszych chwil jej istnienia. Początkowo były to pojedyncze koncerty, w których specjalną opieką otaczało się właśnie takich wykonawców. Potem narodził się pomysł, by skomasować je w wielką imprezę muzyczną. Nadać jej rangę i większy wydźwięk - dodaje.

  Przed nami więc 54 koncerty, głównie w Katowicach, ale też w: Siemianowicach Śląskich, Wodzisławiu, Żorach, Rudzie Śląskiej, Ożarowie, Raciborzu, Świętochłowicach, Gliwicach, Zabrzu. Silesia wysyła młodych artystów również poza województwo śląskie oraz za granicę na: Litwę, Słowację, Ukrainę i do Czech.


  Nagrody w postaci festiwalowych koncertów są już wpisane na stałe w pulę nagród specjalnych wielu renomowanych konkursów muzycznych z różnych dziedzin. I tak na przykład jeden z koncertów nie ma podanych wykonawców tylko dlatego, że wystąpią tam laureaci "Śląskiej Jesieni Gitarowej" w Tychach, która jeszcze trwa. Jedno jest pewne, zawsze występują na festiwalu najlepsi wykonawcy, a zaprezentują bardzo szerokie spojrzenie na różne muzyczne gatunki, style i epoki. Festiwal pozwala poznać grono wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy jeszcze nie funkcjonują w świadomości melomanów. Ci ostatni nie zdążyli ich jeszcze poznać.

  - Każdego roku mamy coraz większą frekwencję na koncertach. Przychodzą słuchacze w różnym wieku, zarówno młodzież jak i osoby starsze. Specjalnie zresztą niektóre programy konstruujemy tak, żeby przyciągnąć młodzież. Nasza publiczność ma wyrobiony smak muzyczny. Ma swoich ulubieńców, o których powtórny przyjazd prosi. Ma określone oczekiwania. Potrafi reagować krytycznie lub entuzjastycznie, nagradza na miarę wykonania, przy czym jest bardzo życzliwa, Organizujemy dla niej plebiscyt na ulubieńca, co jest dodatkowym sposobem naszego dialogu ze słuchaczami. Podobnie jak konkurs na recenzję czy losowanie płyt - opowiada Ewa Kafel.

  Inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych odbędzie się już w sobotę, 11 października w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. O godz. 18.00 wystąpią: pianista Denis Zdahnov z Ukrainy, wiolonczelista Uladzimir Sinkevich z Białorusi oraz polskie Trio w składzie: Dominik Wania (fortepian), Paweł Dobrowolski (perkusja) i Tomasz Kupiec (kontrabas).

  Więcej informacji o pozostałych koncertach można znaleźć na stronie silesia.art.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama