10 najlepszych gier komputerowych w historii [FILMY]

  10 najlepszych gier komputerowych w historii [FILMY]

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Half-Life 2" - przełomowa ze względu na odwzorowanie fizyki otoczenia postaci w grze

  "Half-Life 2" - przełomowa ze względu na odwzorowanie fizyki otoczenia postaci w grze ©Archiwum dystrybutora

  Gdy w lutym 1962 roku światło dzienne ujrzała pierwsza ogólnodostępna gra komputerowa, mało kto przypuszczał, że właśnie wynaleziono ulubioną rozrywkę człowieka XXI wieku. Przedstawiamy 10 najbardziej przełomowych gier w ich 50-letniej historii!
  "Half-Life 2" - przełomowa ze względu na odwzorowanie fizyki otoczenia postaci w grze

  "Half-Life 2" - przełomowa ze względu na odwzorowanie fizyki otoczenia postaci w grze ©Archiwum dystrybutora

  Steve Russell, Martin Graetz i Wayne Wiitanen. To im zawdzięczamy "Spacewar!" - grę, w której z dwóch statków kosmicznych przetrwać na ekranie mógł tylko jeden. Udało im się ją zaprogramować na komputerze DEC PDP-1 na słynnej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Co ciekawe, producent tychże maszyn nie uważał "Spacewar!" za istotną innowację, tudzież rozrywkę, ale za najlepszy... program diagnostyczny.

  Po pół wieku, półżartem można powiedzieć, że zmieniło się nie aż tak wiele. Gry nadal są narzędziem diagnostycznym, bo aby kupić najnowszy hit, posiadacze komputerów PC nie wahają się inwestować koszmarnych sum w wymianę procesora, karty graficznej czy pamięci. Na lep lepszej grafiki i większych wrażeń łapią się też klienci producentów konsol i telefonów komórkowych - gdyby nie chęć posiadania coraz to doskonalszych gier, do pracy wystarczyłby większości z nas sprzęt komputerowy z ubiegłego wieku...

  W naszym rankingu nie uwzględniamy najnowszych gier, są jednak wśród nich serie do dziś z powodzeniem kontynuowane. To najlepszy miernik wartości gier, które w olbrzymiej większości starzeją się w zastraszającym tempie, zwłaszcza w porównaniu do dzieł filmowych. Z drugiej strony jednak, to film staje się ubogim krewnym gier, nie dając w cenie możliwości wpływania na losy bohaterów. Właśnie dlatego trzygodzinne dzieło X Muzy budzi grozę swą długością, podczas gdy na ukończenie przeciętnej gry fabularnej potrzeba godzin kilkadziesiąt. Jak zatem - i dzięki komu - zapadaliśmy na tę chorobę?

  "Super Mario" (1982)
  czyli coś jak... "Czterdziestolatek"
  Na przełomie lat 70. i 80. japoński twórca gier Shigeru Miyamoto (w tym roku kończący sześćdziesiątkę) głowił się nad bohaterem dla nowej gry. Nie chodziło bynajmniej o postać wybitnie skomplikowaną: miała zręcznością (a nie bronią palną lub białą) pokonywać różne przeszkody na ekranie. Idealny mu wydawał się znany jeszcze z przedwojennych komiksów marynarz Popeye, ale odmówiono mu licencji, więc kombinował sam. I wykombinował z grubsza to samo, co polski rząd przy okazji wejścia do Unii - hydraulika!

  Według mariologów, bohater pochodzi z Włoch, ale mieszka na Brooklynie, co - łącznie ze wzrostem poniżej 160 cm - budzi skojarzenie z Woody Allenem. Wąsatemu (jak nasz inżynier Karwowski) hydraulikowi Mario nie w głowie jednak neurozy, gdy trzeba ratować księżniczkę Peach - zabiera się za to z dużym humorem, a czasem nawet z... bratem Luigi. Jego bronią jest skoczność - jak coś Mario przeszkadza, nie bije, ale skacze i przydeptuje.

  Po 30 latach od swego elektronicznego poczęcia Mario jest bohaterem około 100 świetnie sprzedających się przez trzy dekady gier. Nie powiodło mu się jedynie w filmie - nawet z Bobem Hoskinsem w roli głównej - ekranizacja okazała się największa klapą 1993 roku...

  Dlaczego przełomowa: protoplasta rodzinnych gier platformowych
  Dziś do kupienia: "Super Mario Galaxy 2" (konsola Nintendo Wii) i "Super Mario 3D Land": (konsola przenośna Nintendo DS)
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co?

   Gal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 78

   jakie 50 lat? chyba w elektryczne bierki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama