Odczytano testament biskupa Adama Śmigielskiego

  Odczytano testament biskupa Adama Śmigielskiego

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj, w wąskim gronie pracowników sosnowieckiej kurii diecezjalnej, odczytano testament zmarłego we wtorek biskupa Adama Śmigielskiego.
  Jednym z życzeń biskupa było, by jego materialne rzeczy sprzedać, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać ubogim ludziom. Ksiądz biskup prosi w testamencie o przebaczenie wszystkich, których uraził w swoim życiu. Podziękował również swojej rodzinie, najbliższym oraz współpracownikom. Pozostałe zapisy testamentu dotyczą spraw prywatnych biskupa i nie są upubliczniane.

  Jutro o godzinie 18 w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przy trumnie zmarłego biskupa Śmigielskiego zostanie odprawiona msza święta tzw. eksporta z kazaniem arcybiskupa Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Biskup Śmigielski zostanie pochowany na placu przy sosnowieckiej katedrze.

  Ordynariusz sosnowiecki wielokrotnie podkreślał, że nie chce być pochowany w podziemiach katedry, bo w ciągu roku nikt tam praktycznie nie schodzi. Dlatego jego grobowiec znajdzie się po prawej stronie świątyni (wchodząc do wejścia głównego), w pobliżu Krzyża Misyjnego.

  Dziś, od rana do późnego wieczora przy trumnie z ciałem biskupa, złożonej w kaplicy Domu Biskupiego czuwają księża z całej diecezji.

  Jutro o godz. 9 trumna zostanie przeniesiona do dolnej kaplicy bazyliki katedralnej. W przedsionku katedry wystawione zostaną również księgi kondolencyjne.

  Początek uroczystości pogrzebowych zaplanowano w sobotę na godz. 11.

  Biskup pomocniczy Piotr Skucha w ciągu najbliższych dni zwoła kolegium konsultorów (ma na to osiem dni od śmierci biskupa). Składające się z ośmiu duchownych (m.in. biskup Piotr Skucha, ksiądz Zbigniew Książek, ksiądz Karol Malasiewicz), kolegium wybierze w tajnym głosowaniu administratora. Do tego czasu diecezją zarządzać będzie biskup pomocniczy.

  - Funkcja administratora pozwala na bieżące koordynowanie prac diecezji. Administrator nie może podejmować długoterminowych decyzji, jak na przykład zmieniać proboszczów - tłumaczy ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik diecezji sosnowieckiej.

  Administrator będzie sprawował swą funkcję do czasu powołania przez Ojca Świętego nowego biskupa diecezjalnego. Papież Benedykt XVI ma na to nieokreślony czas.

  - Ksiądz arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski przedstawi papieżowi listę duchownych, którzy spełniają warunki prawa kanonicznego do objęcia funkcji biskupa. Benedykt XVI może mianować kogoś z tej listy, ale nie jest to przesądzone - podkreśla ks. Kwiecień.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama