Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odczytano testament biskupa Adama Śmigielskiego

Sebastian Reńca
Biskup diecezji sosnowieckiej zostawił duchowe przesłanie
Biskup diecezji sosnowieckiej zostawił duchowe przesłanie fot. olgierd górny
Wczoraj, w wąskim gronie pracowników sosnowieckiej kurii diecezjalnej, odczytano testament zmarłego we wtorek biskupa Adama Śmigielskiego.

Jednym z życzeń biskupa było, by jego materialne rzeczy sprzedać, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać ubogim ludziom. Ksiądz biskup prosi w testamencie o przebaczenie wszystkich, których uraził w swoim życiu. Podziękował również swojej rodzinie, najbliższym oraz współpracownikom. Pozostałe zapisy testamentu dotyczą spraw prywatnych biskupa i nie są upubliczniane.

Jutro o godzinie 18 w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przy trumnie zmarłego biskupa Śmigielskiego zostanie odprawiona msza święta tzw. eksporta z kazaniem arcybiskupa Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Biskup Śmigielski zostanie pochowany na placu przy sosnowieckiej katedrze.

Ordynariusz sosnowiecki wielokrotnie podkreślał, że nie chce być pochowany w podziemiach katedry, bo w ciągu roku nikt tam praktycznie nie schodzi. Dlatego jego grobowiec znajdzie się po prawej stronie świątyni (wchodząc do wejścia głównego), w pobliżu Krzyża Misyjnego.

Dziś, od rana do późnego wieczora przy trumnie z ciałem biskupa, złożonej w kaplicy Domu Biskupiego czuwają księża z całej diecezji.

Jutro o godz. 9 trumna zostanie przeniesiona do dolnej kaplicy bazyliki katedralnej. W przedsionku katedry wystawione zostaną również księgi kondolencyjne.

Początek uroczystości pogrzebowych zaplanowano w sobotę na godz. 11.

Biskup pomocniczy Piotr Skucha w ciągu najbliższych dni zwoła kolegium konsultorów (ma na to osiem dni od śmierci biskupa). Składające się z ośmiu duchownych (m.in. biskup Piotr Skucha, ksiądz Zbigniew Książek, ksiądz Karol Malasiewicz), kolegium wybierze w tajnym głosowaniu administratora. Do tego czasu diecezją zarządzać będzie biskup pomocniczy.

- Funkcja administratora pozwala na bieżące koordynowanie prac diecezji. Administrator nie może podejmować długoterminowych decyzji, jak na przykład zmieniać proboszczów - tłumaczy ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik diecezji sosnowieckiej.

Administrator będzie sprawował swą funkcję do czasu powołania przez Ojca Świętego nowego biskupa diecezjalnego. Papież Benedykt XVI ma na to nieokreślony czas.

- Ksiądz arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski przedstawi papieżowi listę duchownych, którzy spełniają warunki prawa kanonicznego do objęcia funkcji biskupa. Benedykt XVI może mianować kogoś z tej listy, ale nie jest to przesądzone - podkreśla ks. Kwiecień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!